خبر های جدید

مولانا عبدالحمید: مرزها باید باز باشند/ مردم سیستان با تنگدستی و بیکاری شدید مواجه هستند

مولانا عبدالحمید: مرزها باید باز باشند/ مردم سیستان با تنگدستی و بیکاری شدید مواجه هستند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی مردم در سیستان‌ و بلوچستان، «بازگشایی مرزهای آبی و خشکی» و «مبادلات مرزی» را برای حل این مشکل بسیار مهم و کارساز دانست. مولانا عبدالحمید با اظهار تاسف از بسته بودن مرزها، خاطرنشان کرد: بستن مرزها در استان سیستان‌ و بلوچستان برای مردم این استان ضایعات بسیار سنگینی را به دنبال داشته است.

او تاکید کرد: مرزهای موجود جزو نعمت‌‌های الهی و استعدادهای استان سیستان‌وبلوچستان به‌شمار می‌روند. ما همواره به وجود این مرزها افتخار می‌کنیم، اما این مرزها باید باز باشند تا مردم استان از طریق آنها به تجارت و کسب‌وکار مشغول بشوند.

امام‌‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اشاره کرد و گفت: مردم سیستان‌وبلوچستان از یک طرف با خشکی و قحطی مواجه هستند و از یک طرف تجارت و کسب و کار هم در استان وجود ندارد. مردم با بیکاری و تنگدستی شدید مواجه هستند، باید به حال این مردم رحم بشود.

مولانا عبدالحمید در ادامه خطاب به دولت تدبیر و امید گفت: دولت تدبیر و امید باید برای موضوع مرزها چاره‌ و تدبیری بیندیشد. نباید مرزها بسته شوند. بستن مرزها سبب تشدید منکرات و گسترش معامله مواد مخدر می‌شود. نباید جلوی تجارت و مبادلات مرزی‌ که ضرر و نقصان آنها برای کشور کمتر است، گرفته شوند. باید برای تجارت برخی کالاها در استان سیستان‌ و بلوچستان استثناء قایل شویم و اجازه معامله آنها را بدهیم.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان تصریح کرد: قبلا عده زیادی از مردم بیکار بودند و از طریق فروش گازوئیل امرار معاش می‌کردند، اما متاسفانه قانون اشتباهی وضع شد که گازوئیل از سوی دولت در مرز فروخته شود و سود حاصل از آن به مرزنشینان داده شود. با اجرای این قانون، بسیاری از کسانی که به معامله گازوئیل در مرز مشغول بودند، بدون این که شغل جدیدی برای آنها در نظر گرفته شود، از کار بیکار شدند، در حالی‌که اگر ما قرار است جلوی یک شغل را بگیریم، باید جایگزینی هم برای آن در نظر بگیریم.

او ادامه داد: بنده نیز از تصادفات و برخی تلفات گازوئیل‌کشی اطلاع دارم، اما ضایعات جلوگیری از گازوئیل‌کشی به مراتب بیشتر از تلفات جاده‌ای آن بوده است؛ جلوگیری از گازوئیل‌کشی سبب گسترش معامله مواد مخدر، سرقت و سایر منکرات در جامعه شده است.

مولانا عبدالحمید تاکید کرد: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سایر وزارتخانه‌های ذیربط باید فکری برای استان سیستان‌وبلوچستان بردارند. استانداری سیستان‌وبلوچستان، سپاه پاسداران، اطلاعات، مجمع نمایندگان استان، قوه قضائیه، دادگستری و نیروی انتظامی همه باید دست به دست هم بدهند تا مرزها باز شوند و مردم به تجارت و کسب‌وکار مشغول باشند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خطاب به شهرداری و فرمانداری زاهدان نیز گفت: توصیه بنده به عزیزان شهرداری، فرمانداری و سایر دست‌اندکاران در زاهدان آن است که هنگام ساماندهی هر شغل و موضوعی، بیکاری و مشکلات اقتصادی مردم را مدنظر قرار دهند و در فکر جایگزین برای شغل‌هایی که قصد تعطیلی آنها را دارند باشند.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه به دغدغه‌های امنیتی مسوولان در موضوع مرزها اشاره و خطاب به آنان خاطرنشان کرد: مرزها را باز کنید و از ناامنی نهراسید، مطمئن باشید که مردم با شما در زمینه تامین امنیت مرزها همکاری می‌کنند. مردم استان سیستان‌وبلوچستان به هیچ‌کسی اجازه نخواهند داد استان را دستخوش ناامنی قرار دهد.
او تاکید کرد: تمام نهادها و ارگان‌های دست‌اندرکار باید برای موضوع مرزها و معیشت مردم فکر اساسی بکنند تا ما شاهد تحولی مثبت در این زمینه باشیم.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان همچنین در بخشی دیگر از سخنان‌شان به نکوهش مصرف و معامله مواد مخدر پرداخت و گفت: مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر از لحاظ شرعی حرام و ناجایز است و معامله و خرید و فروش این مواد به جامعه اسلامی و انسانی ضربه می‌زند و جایز نیست.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کرد: باید دنبال کسب روزی حلال باشیم و قناعت پیشه کنیم و از خرید و فروش مواد مخدر اجتناب کنیم. کشتن یک انسان بهتر از آن است که او را به مواد مخدر معتاد کنیم. از این رو نباید به معاملاتی مشغول شویم که مخالف با شریعت اسلام هستند.

 

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا