خانه ---> محمّد رسول الله ---> جایگاه واقعی پیامبر (ص)در قرآن

جایگاه واقعی پیامبر (ص)در قرآن

جایگاه واقعی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)در قرآن

نويسنده : ابوالاعلی مودودی/ مترجم:عبدالغنی سلیم قنبر زهی

خداوند متعال پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)را برای چه کاری مبعوث کرده است؟جایگاه او در دین چیست و آیا احکام خدا صرفاً همان هایی هستند که در آیات قرآن وارد شده اند یا آن هایی را هم در بر می گیرند  که پیامبر (صی الله علیه و آله و سلم) علاوه بر قرآن به ماداده است تحقیق و بررسی دراین مورد در آیات زیر برای ما آشکار می شود.

1.)﴿ لَقَدْ مَنَّ اللّهُ عَلَى الْمُؤمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْ أَنفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ)آل عمران/164)

*يقيناً خداوند بر مؤمنان ( صدر اسلام ) منّت نهاد و تفضّل كرد بدان گاه كه در ميانشان پيغمبري از جنس خودشان برانگيخت . ( پيغمبري كه ) بر آنان آيات ( كتاب خواندني قرآن و كتاب ديدني جهان ) او را مي خواند ، و ايشان را ( از عقائد نادرست و اخلاق زشت ) پاكيزه مي داشت و بديشان كتاب ( قرآن و به تبع آن خواندن و نوشتن ) و فرزانگي ( يعني اسرار سنّت و احكام شريعت ) مي آموخت…*

2.)( وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ) نحل/44)

*و قرآن را بر تو نازل كرده ايم تا اين كه چيزي را براي مردم روشن سازي كه براي آنان فرستاده شده است ( كه احكام و تعليمات اسلامي است… )

3.) (يَأْمُرُهُم بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَآئِثَ) (اعراف/157)

* او آنان را به كار نيك دستور مي دهد و از كار زشت بازمي دارد ، و پاكيزه ها را برايشان حلال مي نمايد و ناپاكها را بر آنان حرام مي سازد…*

4.)( وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا).(حشر/7)

*چيزهائي را كه پيغمبر براي شما ( از احكام الهي ) آورده است اجراء كنيد ، و از چيزهائي كه شما را از آن بازداشته است ، دست بكشيد .*

5.) (وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللّهِ)   (نساء/64)

*و هيچ پيغمبري را نفرستاده ايم مگر بدين منظور كه به فرمان خدا از او اطاعت شود ( پس اطاعت از او ، اطاعت از خدا ، و سركشي از دستور او ، سركشي از دستور خدا بوده است )…*

6.) (مَّنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ ) (نساء/80)

* هر كه از پيغمبر اطاعت كند ، در حقيقت از خدا اطاعت كرده است ( چرا كه پيغمبر جز به چيزي دستور نمي دهد كه خدا بدان دستور داده باشد ، و جز از چيزي نهي نمي كند كه خدا از آن نهي كرده باشد )…*

7.) (وَإِن تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا) (نور/54)

*…و امّا اگر از او اطاعت كنيد هدايت خواهيد يافت ( و به خير و سعادت جهان نائل مي گرديد . در هر حال )…*

8.)( لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ) (احزاب/21)

* سرمشق و الگوي زيبائي در ( شيوه پندار و گفتار و كردار ) پيغمبر خدا براي شما است …*

9.) فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجاً مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيماً) (نساء/65)

*امّا ، نه ! به پروردگارت سوگند كه آنان مؤمن بشمار نمي آيند تا تو را در اختلافات و درگيريهاي خود به داوري نطلبند و سپس ملالي در دل خود از داوري تو نداشته و كاملاً تسليم ( قضاوت تو ) باشند .*

10.) (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ) (نساء/59)

* اي كساني كه ايمان آورده ايد ! از خدا ( با پيروي از قرآن ) و از پيغمبر ( خدا محمّد مصطفي با تمسّك به سنّت او ) اطاعت كنيد ، و از كارداران و فرماندهان مسلمان خود فرمانبرداري نمائيد ( مادام كه دادگر و حقّگرا بوده و مجري احكام شريعت اسلام باشند ) و اگر در چيزي اختلاف داشتيد ( و در امري از امور كشمكش پيدا كرديد ) آن را به خدا ( با عرضه به قرآن ) و پيغمبر او ( با رجوع به سنّت نبوي ) برگردانيد ( تا در پرتو قرآن و سنّت ، حكم آن را بدانيد . چرا كه خدا قرآن را نازل ، و پيغمبر آن را بيان و روشن داشته است . بايد چنين عمل كنيد ) اگر به خدا و روز رستاخيز ايمان داريد*

11.) (قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ) (آل عمران/31)

* بگو : اگر خدا را دوست مي داريد ، از من پيروي كنيد تا خدا شما را دوست بدارد…)

 

اگر این 11آیه را در کنار هم قرار دهیم و بخوانیم ،جایگاه واقعی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)در دین اسلام به صورت قطعی و روشن دربرابر ماقرار می گیرد.بدون تردید او خدا نیست ،انسان است،ولی انسانی که خداوند متعال او را به عنوان نماینده مجاز خود فرستاده است. احکام خداوند متعال مستقیماً به ما نرسیده اند،بلکه به واسطه ی او رسیده اند. او برای این مبعوث نشده که تنها آیات کتاب خدا را که بر او نازل شده بخواند و به سمع ما برساند، بلکه هدف از بعثت او این است که کتاب خدا را تشریح کند. به عنوان یک مربی افراد وجامعهی ما را تزکیه کند و بهما کتاب خدا و دانایی و حکمت را آموزش بدهد.

آیه شماره ی 3تصریح می کندکه اختیارات تشریعی نیز خداوندمتعال به او داده است و در آن هیچ گونه قیدی که این اختیارات را تنها در حد وضع  احکام قرآنی محدود کند، وجود ندارد.

آیه ی شماره 4 کطلقاً دستور میدهد که هر آن چه او به شما بدهد آن را بگیرید و از هر چیزی که شما را منع کند از آن دست نگه دارید. در آیه هیچ گونه قیدی نیست  که بتوان از آن نتیجه گرفت که تنها هر آن را او به صورت آیات قرآن بدهد، بگیرید.

 آیه ی شماره 8 سیرت، نقش و عمل او را برای ما الگو و نمونه قرار می دهد. دراین آیه هم این شرط وجود ندارد که تنها آن قول و عمل او را برای ما الگو ونمونه قرار میدهد . دراین آیه هم اینشرط وجودندارد که تنها آن قول و عمل ایشان را که سندی از قرآن برای آن ارئه دهد، برای خود الگو قراردهید،بلکه بر عکس این آیه ایشان را مطلقاً به عنوان معیار حق به ما معرفی میکند .

آیه های 5،6و7به ما امر می کنند که از او اطاعت کنیم .

در آیه ی شماره ی 9 ایشان را به صورت قاضی ای معرفی میکند که رجوع به داوری و قضاوت اونه تنها در ظاهر ، بلکه پذیرفتن آن ازدل و جان شرط ایمان است.و این ، جایگاهیاست که هیچ دادگاه و هیچ قاضی دیگری در دنیا از آن برخوردار نیست.

آیه شماره ی 10جایگاه او را از جایگاه همهی اولیای امور دیگر مسلمانان جدامی کند .اولی الامر (که رئیس دولت،وزرا، اهل شوری، همهی مجریان دولت و حکام دادگاههای  اسلامی را در بر می گیرد) ازلحاظ اطاعت در مرتبه ی سوم قرار دارندو اطاعت خدادرمرتبه ی نخست قرار دارد. در میان این دو، جایگاه رسول خدا است و دراین مقام جایگاه رسول این است که مسلمانان میتوانند با اولی الامر نزاع کنند،اما با رسول نمی توان نزاع کرد،بلکه هر نزاعی که بوجود آمده باشد برای حل ان باید به خدا و رسولش مراجعه کرد.پذیرفتن این جایگاه نیز شرط ایمان است چنان که درقرآن آمده است:

«إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ»

آخرین آیه خواست از محبت خداست و تنها راه کسب محبت او را اتباع و پیروی از پیامبر خدا میداند.

این است جایگاه واقعی پیامبردردین اسلام که قرآن ،آن را به روشنی بیان نموده است .

——————————————-

منبع:جایگاه حقوقی احادیث نبوی / مؤلف:ابوالاعلی مودودی / مترجم:عبدالغنی سلیم قنبر زهی /انتشارات:احسان /چاپا ول 1388

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@