خانه ---> مقالات ---> راه هاي رسيد ن به سعادت و خوشبختي- 1

راه هاي رسيد ن به سعادت و خوشبختي- 1

راه هاي رسيد ن به سعادت و خوشبختي

نويسنده : حاجي كاروان  / مترجم: عثمان مرادي

راه اول:

نفس انسان منبعي ست كه رفتار و گفتار انسان از آن سرچشمه مي گيرد، و مهمترين راه خوشبخت شدن ساختن نفسي پاك،مزكي و آرام است: نفسي كه از ويراني و اضطراب و تشويش و پريشاني به دور است، نفس آرام نفسي است كه صاحب آن زيباييها را زيبا و زشتيها را زشت مي بيند، نفس آرام بهشتي ست كه متاسفانه تعداد زيادي از مردم بهره­اي از آن ندارند، و دنيا اين احساس پاك و زيبا را براي آنها تبديل به خار و خشم و كينه نموده است. براي ساختن اين نفس بهشتي راه هاي زير را اتخاذ كن:

1. از منظر سختي و مشقت زندگي را نگاه مكن، با سختي هاي پرده بر خوشي هاي زندگي مكش.

2. اگر چيزي از دست دادي و يا به خواسته­ات نرسيدي دنيايت را تنگ و تاريك مگردان و نگو  من بدشانس و بدبختم، درون خود را تبديل به لانه­ا­ي ويران مكن.

3. آينده اي زيبا در ذهن خويش ترسيم كن و براي رسيدن به آن تلاش كن و بدان دلخوش باش، ترس و دلهره را از قلبت بيرون كن زيرا معلوم نيست فردا چه چيزي در انتظار توست.

 4. كينه، بغض، خشم  و ساير بيماريهاي دروني شاديهايت را فنا و شيريني زندگي ات را تلخ مي كنند، نفست را با درمان كردن اين امراض صيقل بده. خداوند درباره بهشتيان مي فرمايد: (قبل از داخل شدن به بهشت قلبشان را از خشم و كينه پاك كرديم)اين بهشت را مي توان در درون خود ساخت.

5. قلبت را نسبت به اطرافيانت لبريز از مهر و محبت كن، حتي اگر كسي را دوست نداشتي نسبت به او كينه اي در قلبت نباشد، بلكه نفرت تو از عمل زشت او باشد.

6.تلاش كن آنچه كه در زندگي تو را ناراحت و خشمگين مي كند  را از نفست بيرون براني.

7. ذكر و ياد خدا بزرگترين منبع آرامش دروني و بهترين راه پاك كردن روح و روان است. (همراه نفس انسان هم نيكي و  هم زشتي آفريده شده است) به تعبير ديگر در درون انسان اميال نفساني وجود دارند، و انسان موفق و خوشبخت كسي ست كه مداوم در سدد زدودن نفس خود از زشتيهاست.

8. اين كلمات را به نفس خويش القا كن:

سختي ها زود گذرند، پيروز مي شوم، بهتر از چيزي كه از دست داده ام كسب ميكنم، براي آنچه كه گذشت اندهگين نمي شوم، به فرداها اميدوارم

9. نفست را با زانوي غم بغل كردن، تسليم شدن و آه كشيدن تربيت مكن، و از پنجره مشكلي كه داري به دنيا نگاه مكن، زيرا آن غم (مشكل)  كل زندكي تو نيست.

10. تا مي تواني دست به دعا بر دار و از خداوند منان بخواه كه نفسي آرام و زيبا برايت بسازد و بگو خدايا توفيق خداشناسي و تقوا را به قلبم عنايت كن.

11. نفسي كه تو را به سمت گناه تشويق مي كند براي امتحان كردن توست(ان النفس لاماره …) يعني نفس و اميال دروني تو را به سوي زشتي ها تشويق مي كنند، مراقب باش بنده­ي نفس خويش نگردي و او را اطاعت نكني زيرا حد و مرزي ندارد و تورا با خود مي برد.

آرامش، پاكي، زيبايي، محبت، اعتماد به نفس، پيروزي و رضايت درجات بالاي نفس هستند كه خدواند متعال نيز به (نفس المطمئنه) از آن نام مي برد. يعني: نفس آرام

پس بهشت اين دنيا نفس توست، با دست خود آنرا تبديل به ويرانه نكن.

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@