خانه ---> دعوت و داعی ---> اسباب و دلايل به تأخير افتادن پيروزي و نصرت خدا
دعوت جمعی

اسباب و دلايل به تأخير افتادن پيروزي و نصرت خدا

اسباب و دلايل به تأخير افتادن پيروزي و نصرت خدا

نويسنده: عبدالحميد البلالي / مترجم: قادر قادري

خداوند متعال مي فرمايد:

« إِنَّ اللَّهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ ‏‏ أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ ‏الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيراً وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ ‏» حج/40-38

«‏خداوند دفاع مي‌كند از مؤمنان ( و به سبب ايمانشان پيروزشان مي‌گرداند ) . چرا كه مسلّماً خداوند خيانت پيشگان كافر را دوست نمي‌دارد ( و دوستان مؤمن خود را در دست خيانتكاران ملحد رها نمي‌سازد ) .‏‏اجازه ( دفاع از خود ) به كساني داده مي‌شود كه به آنان جنگ ( تحميل ) مي‌گردد ، چرا كه بديشان ستم رفته است ( و آنان مدّتهاي طولاني در برابر ظلم ظالمان شكيبائي ورزيده‌اند و خون دل خورده‌اند ) و خداوند توانا است بر اين كه ايشان را پيروز كند .‏‏همان كساني كه به ناحق از خانه و كاشانه خود اخراج شده‌اند ( و از مكّه وادار به هجرت گشته‌اند ) و تنها گناهشان اين بوده است كه مي‌گفته‌اند پروردگار ما خدا است ! اصلاً اگر خداوند بعضي از مردم را به وسيله بعضي دفع نكند ( و با دست مصلحان از مفسدان جلوگيري ننمايد ، باطل همه‌جاگير مي‌گردد و صداي حق را در گلو خفه مي‌كند ، و آن وقت ) ديرهاي ( راهبان و تاركان دنيا ) و كليساهاي ( مسيحيان ) و كنشتهاي ( يهوديان ) ، و مسجدهاي ( مسلمانان ) كه در آنها خدا بسيار ياد مي‌شود ، تخريب و ويران مي‌گردد .  ( امّا خداوند بندگان مصلح و مراكز پرستش خود را فراموش نمي‌كند ) و به طور مسلم خدا ياري مي‌دهد كساني را كه ( با دفاع از آئين و معابد ) او را ياري دهند . خداوند نيرومند و چيره است ( و با قدرت نامحدودي كه دارد ياران خود را پيروز مي‌گرداند ، و چيزي نمي‌تواند او را درمانده كند و از تحقّق وعده‌هايش جلوگيري نمايد ) .‏»

خداوند قطعا" از اولياء‌و دوستان خود دفاع ميكند و اين وعده ا ي است از جانب او،‌ اما مشّيت و اراده ي باري تعالي چنان جاري شده است كه پس از آن كه اولياء و دوستان مخلصش از اسباب و عوامل رسيدن به پيروزي كمك گرفته و زمينه هاي مادي و معنوي آن را فراهم نموده، او نيز به دفاع از آنان برخاسته و آن ها را مورد حمايت و پشتيباني خود قرار مي دهد. البته هر چند خدواند متعال توانايي آن را دارد كه بدون ربط دادن اين پيروزي  به اسباب و عوامل، آن را محقق سازد، اما خداوند سبحان بر حسب اراده و تقدير خويش، بدست آوردن فتح و ظفر را منوط به فراهم كردن اسباب و ابزار آن كرده است.  سرعت و تأخير در رسيدن به هدف، بستگي به آن دارد كه ما تا چه اندازه اين عوامل و مقدّمات را فراهم كرده ايم. بنابراين مي توان گفت شكست مسلمانان رد جنگ احد به خاطر سرپيچي آنان از اوامر و دستور پيامبر(ص) بود. و شكست آنان در ابتداي جنگ حنين به آن دليل بود كه آنان در آغاز كار به سياهي لشكر و كثرت خويش مغرور شده بودند، هم چنان كه هزيمت آنان در ديار شهدا به دليل سرگرم شده آنان به غنايمي بود كه به دست آورده بودند و همين امر آن ها را از رويارويي به دشمن و هجوم بر آن باز داشت، بنابراين هم چنانكه پيروزي اسباب و دلايلي دارد، ريشه ي شكست و هزيمت را نيز بايد در عوامل آن جستجو كرد.

استاد سيد قطب مي فرمايد: «گاهي اوقات  آن هايي كه مورد ستم قرار گرفته و از ديار و مملكت خويش رانده شده اند و تاوان آنان جز به يگانگي خدا چيز ديگري نيست، دير به پيروزي مي رسند كه قطعا" حكمتي در كار مي باشد.

گاهي پيروزي دير فرا مي رسد، چرا كه امت اسلامي به آن كمال و ژختگي كامل نرسيده و شخصيت ايماني آنان تكميل نگشته و از تمامي نيرو و انرژي خويش بهره نگرفته اند. آنان هنوز استعداد و توانايي هاي بالقوه خويش را نشناخته و از آن به خوبي بهره برداري نكرده اند، و چنانچه به پيروزي برسند، بسيار زود آن را از دست خواهند داد، چرا كه توانايي آن را ندارند كه براي مدت هاي مديدي از آن پاسداري نمايند. و گاهي اوقات نيز، فرا رسيدن فتح و ظفر الهي به تأخير مي افتد تا امت اسلامي آنچه از نيرو و توان كه در اختيار دارد، به كار گيرد و هر چيز ارزشمند و محبوبي را در راه خدا فدا كند.

و گاهي اوقات فتح و ظفر الهي دير فرا مي رسد تا مسلمانان پس از آنكه آخرين توان خود را به كار گرفتند، متوجه شوند قدرت قدرت و توانايي، بدون اراده خدا، هيچ پيروزيي را به دنبال ندارد، بلكه پيروزي در دست خداست و آن زماني فرا مي رسد كه مسلمانان از نهايت توانايي خود بهره بگيرند و آن گاه امور خود و سرانجام آن را به خداوند محّول نمايند و ارتباط و پيوند خود را با خداوند بيشتر كننند و با آغوشي باز رنج ها و مشقت ها را بپذيرند و تنها خدا را ملجا و پناهگاه خود بدانند و در تنگناها و مواقع عسر و حرج، تنها به او روي آورند.

و گاهي ياري و مدد خدا به تأخيرمي افتد، چرا كه مسلمانان در مبارزه خويش خود را از ناپاكي ها خالص نكرده اند و در راه دعوت  و ابلاغ پيام دين هنوز اغراض و مقاصدي ناپاك در نهاد آنان وجود دارد.

  هنوز در ميان آنان كساني وجود دارند  كه منافع مادي، خود پسندي و ابراز وجود، آنان را به ميدان آورده است، حال آن كه از مسلمانان مي خواهد كه تنها براي رضا و خشنودي او پا در عرصه ي جهاد و مبارزه نهند.

و گاهي اوقات مساعدت و كمك خدا به تأخير مي افتد، چرا كه هنوز در ميان لشكريان ظلمت و تاريكي كساني وجود دارند كه نوري كم سو در درون آن ها چشمك مي زند و هنوز چراغ قلب آن ها به خاموشي نگراييده است و خداوند مهلت مي دهد تا اين گونه افراد نيز به تريج به صفوف بندگان مؤمن بپيوندند. و كافران و سياه دلان به تنهايي نابود گردند و هيچ خير و فضيلتي همراه با آنان از ميان نرود.

گاهي اوقات نيز دليل به تأخير افتادن ياري خدا آن است كه باطل هنوز نقاب از صورت برنداشته و چهره حقيقي خود را به نمايش نگذاشته است، پس چنانچه مسلمانان بر لشكريان باطل پيروز شوند، عده اي از انسان هاي فريب  خورده كه هنوز به دفاع از آن برخاسته و در نتيجه  ريشه هاي باطل در دل انسان هاي پك و شريفي كه هنوز حقيقت بري آنان روشن نشده، باقي مي ماند. پس خداوند باطل را نگه مي دارد تا زماني كه مردم با چهره واقعي آن آشنا شده و براي از ميان  رفتن آن هيچ تأسفي به دل راه ندهند.

و بلاخره گاهي اوقات پيروزي خدا دير فرا مي رسد،‌ زيرا هنوز محيط آماده پذيرش حق و خير و عدالت نشدهاست و چنانچه مسلمانان پيروز شوند، جامعه به پا خواسته و شورش ايجاد م يكنند و امنيت و آسايش از ميان مي رود. بنابراين درگيري و كشمكش هم چنان ادامه خواهد يافت تا دل هاي فراواني آمادگي پذيرش حق را پيدا كرده و جامعه بستر مناسبي براي رشد و شكوفايي دين خدا تبديل گردد.

به اين دليل و به خاطر مسايلي كه خداوند خود به آن واقف است، پيروزي و ياري خدا به تأخير مي افتد و همين امر باعث مي شود تا فداري كاري هاي بيشتري صورت گيرد و رنج و محنت هاي زيادتري متوجه مؤمنان و مجاهدان راه خدا بشود، اين در حالي است كه خداوند قطعا" از دوستان و بندگان مؤمن خويش حمايت كرده و سرانجام آنان را از مدد و ياري خويش بهرمند مي سازد. و پيروزي نيز تكاليف و مشكلات خاصي را در پي دارد و چنانچه اسباب و عوامل آن فراهم گردد و بهاي آن پرداخته شود و بستر مناسبي براي رشد و بقاي ان ايجاد گردد، قطعا" خداوند متعال بندگان مخلص خود را از اين موهبت بزرگ بهره مند خواهد كر.» في الظلال4/2427

در تأييد سخنان استاد سيد قطب بايد بگوييم هنوز نمازگذاران فراواني در اين روزگار دست دوستي را به سوي جنايتكاران و ستمگران اين دوره و زمانه دراز كرده و اجازه نمي دهند هيچ خطري از جانب هيچ احدي متوجه آنان شود،  هنوز در ميان گروه هاي كه اهل مسجد و طاعت و عبادتند كساني يافت مي شوند كه از اجراي احكام و حدود الهي وحشت دارندن هنوز در ميان اين گروه ها كساني يافت مي شوند كه اتهامات و اكاذيب منتشر شده از سوي دستگاه هاي اطلاع رساني سردمداران كفر و شرك در رابطه با جنبش اسلامي را باور مي كنند، حال آنكه اين اتهامات هيچ اساسي ندارد و فرزندان جنبش اسلامي از آن مبّرا هستند. اين عوامل باعث شده است تا ياري و نصرت الهي به تأخي ربيفتد. اما چيزي كه بيشتر قلب انسان را به درد مي آورد، كدورت ميان بخشي از جنبش هاي اسلامي است. هنوز هم برخي از اين جنبش ها يكديگر را متهم ساخته و مورد تهاجم  تبليغاتي قرار مي دهند و به بهانه ي تبيين حق، نسبت به يكديگر بد رفتاري نموده و پشت سر هم صحبت مي كنند. از اين گذشته امروزه مي بينيم به فعاليت مي پردازند و هر كدام بر ضد ديگري عمل مي كنند و كينه ي يكديگر را به دل مي گيرند،  پس چگونه بايد انتظار داشته باشيم ياري خدا در اسرع وقت فرا برسد،‌ حال آنكه جنبش اسلامي كه روزنه ي اميد رهايي امت اسلامي است، اين گونه دچار تشتّت و چند دستگي شده و در بسياري از موارد از اصول و موازين اسلامي فاصله گرفته است.

آيا خداوند گروهي را پيروز خواهد گرداند كه دچار اختلاف تفرقه و اختلاف شده اند و دشمنانشان متحد و يكپارچه به فعاليت خود ادامه مي دهند؟!!!

_________________________

منبع: اوصاف مصلحان2 / مؤلف: عبدالحميد البلالي / مترجم: قادر قادري / انتشارات: نشر احسان/ تهران / نوبت چاپ: چاپ اول 1381

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@