خبر های جدید

آخرین تحولات در یمن

آخرین تحولات در یمن

 

فراخوان براي برگزاري تظاهرات گسترده پس از نماز جمعه امروز، تماس تلفني ديكتاتور با پادشاه بحرين و درگيري شديد مسلحانه صبح امروز در شهر "تعز " و تهديد جانشين ديكتاتور يمن به استعفا از جديدترين تحولات يمن است.

 

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "الجزيره "، صبح امروز، درگيري‌هاي شديدي ميان نيروهاي طرفدار "علي عبدالله صالح " و نيروهاي مسلح حامي انقلاب در شهر "تعز " روي داد و هنوز صداي شليك خمپاره و توپ‌هاي توپ‌خانه‌اي و گلوله‌ها تانك شنيده مي‌شود.

خبرنگار الجزيره در اين باره‌ گفت: تعداد زيادي از نيروهاي مسلح دو طرف در محوطه كاخ رياست‌جمهوري و ميدان "الحرية " يعني جايي كه جوانان تعز انقلاب خود را با تحصن در آن آغاز كردند، جمع شده‌اند.

 

* فراخوان تظاهرات گسترده پس از نماز جمعه امروز در تعز

 

بر اساس اين گزارش، هدف از اين درگيري‌‌هاي ترساندن شهروندان و ممانعت از خروج آنها براي برپايي تظاهرات گسترده‌اي است كه قرار است امروز پس از اداي نماز جمعه در ميدان "الحريه " آغاز شود.

 

* تظاهرات گسترده ديروز در تعز

 

جوانان انقلابي تعز، عصر ديروز نيز با برپايي يك تظاهرات گسترده اعلام كردند كه با تلاش‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي براي ناكام گذاشتن انقلاب مخالفند.

انقلابيون تعز ديروز همچنين خواستار تشكيل شوراي انتقالي بدون حضور عناصر و ايادي ديكتاتور شدند و در نهايت نيز اين راهپيمايي به ميدان "الحرية " جايي كه جوانان انقلابي خيمه‌هاي اعتصاب و تحصن خود را برپا كرده‌اند ختم شد و شركت‌كنندگان در تظاهرات، برغم بحراني بودن اوضاع امنيتي در اين شهر طي چند هفته گذشته، اعلام كردند كه تا تحقق مطالباتشان در اين ميدان باقي خواهند ماند.

 

* جانشين ديكتاتور به استعفاء تهديد كرد

 

جوانان انقلابي يمن اعلام كردند كه "عبدربه منصور هادي " اعلام كرده است كه اگر برخي طرف‌ها همچنان او را تحت فشار و تنگنا قرار دهند، استعفاء خواهد داد. وي بدون اشاره به هويت اين طرف‌ها گفت كه در صورت ادامه وضعيت موجود، طي يك نشست خبري علني اين طرف‌ها را معرفي و پايتخت را به مقصد عدن ترك خواهد كرد.

 

* جانشين صالح از جوانان انقلابي مهلت دو هفته‌اي خواست

 

از سوي ديگر جوانان انقلابي يمن از "معاون رئيس‌جمهور يمن مي‌خواهند كه هرچه سريع‌تر موضع خود درباره شوراي انتقالي موقت رياست‌جمهوري كه بزودي اعلام موجوديت خواهد كرد، تبيين كند و به هادي نيز پيشنهاد داده‌اند كه يكي از اعضاي آن باشد و به آن بپيوندد.

در بيانيه جوانان انقلابي آمده است كه هادي براي پيوستن به شوراي انتقالي اعلام آمادگي و تاكيد كرده است كه مي‌خواهد تغييرات عميقي در كشور ايجاد كند و پس از ساماندهي اوضاع امنيتي و اقتصادي كشور طي حداكثر دو هفته آتي، صفحه جديدي براي يمن در مرحله كنوني باز كند.

جوانان انقلابي بر ضرورت تشكيل سريع شوراي انتقالي رياست‌جمهوري تاكيد دارند تا از اين راه احتمال بازگشت "علي عبدالله صالح " ديكتاتور يمن به كشور را كه براي درمان اكنون در عربستان به سر مي‌برد، از بين ببرند.

 

* توصيه الاحمر به هادي

 

از سوي ديگر "حميد الاحمر " دبيركل كميته گفت‌وگوي ملي يمن از هادي خواست تا قدرت را در راستاي مراعات احساسات ملت انقلابي يمن تحويل دهد.

وي افزود كه برخي طرفها بدنبال سيطره بر حكومت هستند به همين دليل نيز سعودي‌ها، آمريكايي‌ها و تمام طرف‌هايي كه مواضع اشتباهي در قبال ملت يمن دارند بايد از اين كار دست بردارند.

 

* صالح: از قدرت كنار نمي‌روم

 

برغم انتشار اخبار ضد و نقيض درباره وضعيت سلامتي عبدالله صالح، گفته مي‌شود كه او با پادشاه بحرين يك تماس تلفني برقرار و تاكيد كرده است كه كشورش را از بحران جاري مي‌رهاند ضمن اين كه قصد ندارد از قدرت كناره‌گيري كند.

وي مدعي شده كه يمن مي‌تواند از بحران جاري رهايي يابد و در نهايت نيز مصلحت ملي عالي ملت يمن تحقق خواهد يافت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن