خبر های جدید

رمضان در ميان مسلمانان آمريكا

رمضان در ميان مسلمانان آمريكا

به گزارش نوگرا آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا و از طریق آلاسکا مرز آبی با روسیه دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

این کشور در مجموع ۹٬۸۲۶٬۶۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد (که ۴۷۰ هزار کیلومتر آنرا جزایر پراکنده در اقیانوس آرام و دریای کارائیب تشکیل می‌دهند) و حدود ۳۰۰٬۴10٬000 نفر در آن زندگی می‏کنند.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، ترکیب مذهبی مردم آمریکا متشکل از 52 درصد پروتستان، 24 درصد کاتولیک، 2 درصد مورمون، 2 درصد یهودی، 1 درصد مسلمان و 20 درصد ادیان دیگر یا بدون دین بوده است. با این حساب، حدود 3 میلیون مسلمان در آمریکا زندگی می‏کنند ؛ اما آمارهای دیگر و نیز خود سازمان‏های اسلامی معتقدند جمعیت آنها در آمریکا بالغ بر 7 میلیون نفر است.

با تشکر از «آقای هومن پگاه‏مهر» مسؤول کمیته جوانان مرکز اسلامی نیویورک، آنچه می‏خوانید چکیده‏ای از نحوه زندگی مسلمانان آمریکا در ماه مبارک رمضان است.

استقبال

ماه رمضان در آمریکا هم حال و هواي ديگري دارد. مسلمانان این کشور هم اين ماه را جشن مي‏گيرند و آن را گرامي مي‏دارند.

افق‏های گوناگون

در آمریکا هم به دلیل پهنای کشور و افق‏های گوناگون، تشخیص زمان افطار و سحر یکی از مسایل مهم است. این مسأله پیش از این از مشکلات مردم بود و حتی وقتی چند سال پیش یک روحانی ایرانی مقیم این کشور، با تأسیس شبکه‏ای ماهواره‏ای که فقط اوقات شرعی را برای مردم ایالات مختلف بیان می‏کرد بینندگان زیادی را به خود جذب نمود. اما اکنون با وجود وب‏سایت‏های متعدد و نیز مساجد و مراکز و اطلاع‏رسانی در این زمینه، این مشکل حل شده است.

تغذیه

بزرگ‏ترین مشکل مسلمانان متدین آمريكا، دسترسی به "گوشت و غذای حلال" است. لذا آنها در هنگام افطار مجبورند مسافتی طولانی را برای رسیدن به منزل یا نزدیک‏ترین مؤسسه اسلامی طی کنند.

اگرچه با شناخته‏شدن جمعیت زیاد مسلمانان، رستوران‏های حلال نیز رو به افزایش است اما هنوز نمی‏تواند مشکلات مردم مقید به قیود شرعی را برطرف نماید.

مرکز اسلامی نیویورک

این مرکز، از جمله مؤسسات اسلامی است که پذیرایی افطار را برای مسلمانان سکن "نیویورک" فراهم می‏سازد. هم‏اکنون هر شب بیش از 2000 نفر برای نماز جماعت، صرف افطار و مراسم مذهبی به این مرکز می‏آیند.

زندگی آمریکایی

در حالي كه مسلمانان ديگر نقاط جهان، شرایط هماهنگي را مي‌گذرانند، همگي با هم افطار مي‌كنند و کار و تجارت نيز با روزه تنظيم مي‌شود، مسلمانان آمريكايي مجبورند خود را با شیوه زندگي آمريكايي وفق دهند و برنامه خاصي داشته باشند.

اطعام در مساجد

با توجه به مطلب بالا، برای کسانی که مجبورند در هنگام غروب آفتاب هم سر كارشان باشند اطعام مساجد یک نعمت بزرگ است. آنان هنگام افطار، سريعا خود را به مسجدي در نزديكي محل كارشان كه افطار مي‌دهد، مي‌رسانند و پس از گرفتن افطار، براي خوردن آن بسرعت به محل كارشان بازمي‌گردند.

تأثیر بر آمریکا ؛ ازدیاد احترام به مسلمانان

تأثیرات و تأثّرات این ماه دو طرفه است ؛ یعنی با وجود مشکلات مسلمانان آمريكا، آمريكايي‌هاي بسياري نيز به واسطه رمضان با مسلمانان بيشتر آشنا مي‌شوند و رابطه برقرار مي‌كنند.

پیروان ادیان مختلف، با مشاهده مسلمانانی که برای اجرای دستور الهی، مبارزه با نفس و خودسازی، یک ماه تمام روزهدار هستند، برای مسلمانان آمریکا ارزش و احترام زیادی قائل می‏شوند.

پس از 11 سپتامبر

پس از فشارهای 11 سپتامبر، نياز به گفت‌وگوی پیروان ادیان بيشتر حس شد. بسياري از مسلمانان آمريكايي هم رمضان را شانسي براي رسيدن به تفاهم مي‌دانند. برخی از آنها، همسايگان غيرمسلمان را براي افطار به خانه خود دعوت مي‌کنند.

افطار صاحبان عقايد گوناگون با يكديگر، از آن زمان به يك سنت تبديل شده است. "شورای روابط اسلام و آمریکا" نیز ابتکار عمل سالانه خود را با عنوان "سهیم کردن دیگران در رمضان" ادامه داده و از مساجد سراسر ایالات متحده خواسته در این برنامه شرکت کرده و جامعه غیرمسلمان را در ضیافت‏های افطاری خود سهیم کنند. ابتکار عمل سالانه این شورا باهدف برقراری ارتباط به منظور ارتقا درک اسلام و کمک به پیروان ادیان مختلف امریکا برای دیدار با همسایگان مسلمان با شرکت در مراسم و ضیافت‏های افطاری انجام می‌شود.

مسلمانان سان‌فرانسيسكو نیز شش سال است که مراسم افطاري را در يكي از مراكز شهر ترتيب مي‌دهند كه حدود 100 داوطلب را از مسلمانان، يهوديان، مسيحيان، راست‌گرايان، و… به خود جذب كرده است.

«نعیم رنداهاوا» کارگردان مسلمان آمریکایی هم فیلمی مستند به نام "رمضان در آمریکا" ساخت و موفق شد تصویری واقعی از اسلام و سنت‏های مسلمانان ارائه دهد.

اقدامات پلیس

افسران پلیس نیویورک هم بر اساس سنت هرساله، در آستانه ماه مبارک رمضان با رهبران دینی و اعضای جامعه مسلمان دیدار کرده و گامهایی را که می‌توانند امنیت فضای ماه مبارک رمضان و روزهای مقدس این ماه را برای جامعه مسلمان تضمین کنند به بحث و گفتگو می‏گذارند.

آموزش اسلام به افسران مسلمان از راه‏هایی چون نمایش ویدئوهای آموزشی درباره مساجد و حضور در گردهمایی‌هایی اسلامی صورت می‌گیرد.

ابزار الکترونیک

مسلمانان ایالات متحده، از ابزارهای الکترونیک هم برای رمضان بهره می‏گیرند. سایت‏ها و وبلاگ‏ها ابزار خوبی برای براي انعكاس مفاهيم رمضان هستند. این سایت‏ها ادعیه مخصوص ماه مبارک را منتشر و زمان دقیق افطار و سحر را اعلام می‏کنند.

رمضان، فرصتی برای ترک اعتیاد

سازمان‏های برجسته اسلامی در ایالات متحده از ماه مبارک رمضان برای تأدیب نفس سود برده و ستاد ضد دخانیات را به منظور ترک عادت استعمال دخانیات تشکیل داده‏اند. مسؤولان این سازمان‏ها می‏گویند: «هدف ما این است که معتادان در طول ماه رمضان به علت روزه‏داری و اراده قاطع، این عادت را ترک کنند. ماه رمضان دست کم نیمی از راهی که باید آنها برای ترک استعمال دخانیات طی کنند را فراهم کرده و نیم دیگر را نیز باید با عزم راسخ خود طی کنند. دین در مبارزه با عادات ناپسند چون استعمال دخانیات معجزه می‏کند».

آنان با توزیع پوسترها و برگزاری سمینارهای آموزشی اهداف خود را تبیین می‏کنند.

عید فطر

این عید کم‏کم در فرهنگ آمریکا جا می‏افتد. مثلاً تمبر «عید مبارك» كه به عنوان نخستین تمبر اسلامی در آمریكا در سال 2007 و به منظور گرامیداشت عید سعید فطر منتشر شده بود، در تابستان امسال (سپتامبر 2009) تجدید چاپ می‌شود.

بیشتر قطعات این تمبر كه به مناسبت عید فطر دو سال پیش چاپ شد، بسرعت از سوی مسلمانان و مجموعه‌داران خریداری گردید و در حال حاضر این تمبر نایاب شده است.

کمپانی چند ملیتی "تایسون فودز" ـ بزرگترین تولید کننده گوشت جهان ـ که در ایالات متحده مستقر است نیز عید فطر را به عنوان تعطیلات رسمی برای کارکنان مسلمان این کمپانی به رسمیت شناخت.

منبع: ابنا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن