معماری
خانه ---> خبر های جدید ---> برگزاري مراسم چهارمین سال درگذشت کوهنورد ملی‌پوش، شادروان «مقبل هنرپژوه» در بوکان

برگزاري مراسم چهارمین سال درگذشت کوهنورد ملی‌پوش، شادروان «مقبل هنرپژوه» در بوکان

برگزاري مراسم چهارمین سال درگذشت کوهنورد ملی‌پوش، شادروان «مقبل هنرپژوه» در بوکان
 جمعه 27 آبانماه، سالن سیمرغ بوکان، پذیرای مهمانان مراسم گرامیداشت چهارمین سال درگذشت کوهنورد نامدار و مربی فقید تیم ملی کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران، «مقبل هنرپژوه»‌ بود.

روزجمعه 27 آبان ماه جاری، «بوکان» پذیرایی خیل عظیمی از مسئولان ورزشی، پیسکسوتان، ورزشکاران و علاقه‌مندانی بود که برای شرکت در چهارمین سالیاد کوهنورد و مربی جوان تیم ملی جمهوری اسلامی ایران، زنده‌یاد «مقبل هنرپژوه» مسافتهای دور و نزدیک را طی نموده و بانهایت قدرشناسی و احساس مسئولیت به هرنوع ممکن خود را به سالن سیمرغ رسانده بودند.

حضور چشمگیر کوهنوردان شهرهای دور و نزدیک به‌ویژه از سنندج، پاوه، مریوان، کامیاران، دیواندره، اشنویّه‌، مهاباد و سقز و تجدید دیدار آنان با مادر و همشهریان مقبل، شکوه خاصی به مراسم داده بود.

مراسم با قرائت قرآن و فاتحه برای روح بلند سیدمقبل هنرپژوه آغاز شد و در ادامه، قسیم عثمانی نماینده‌ی مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی، سهم خود را در این مراسم، با جملاتی کوتاه و قرائت شعر ادا کرد.

در ادامه‌ی مراسم، برادر مقبل، جمیل هنرپژوه‌، پیام خانواده‌ی هنرپژوه‌ را قرائت نمود و از طرف خانواده‌ی هنرپژوه‌، از مهمانان و حضار تشکر و قدردانی نمود.

در این مراسم، امین گردیگلانی و محمدسعید نجاری، «ئاسو» شاعران بوکانی و دو گروه موسیقی از بوکان، به یاد قهرمان نامی کرد «مقبل هنرپژوه» آثار هنری خود را در حضور مهمانان مراسم عرضه نمودند؛ به‌گونه‌ای که‌ در بخشی پایانی اجرای موسیقی، خواننده‌ی گروه، به حدی تحت تأثیر متن آواز خود قرار گرفت و گروهش‌ را تنها گذاشت و از روی صحنه پایین آمد و نوازندگان باحوصله و اجرای قطعه‌ای کوتاه برنامه‌ی خود را به پایان بردند.

اما بخش بسیار تأثیرگذار و قابل توجه مراسم، «نماهنگ» زیبایی از مقبل بود که هنرمند خوش ذوق و پرتلاش بوکانی، «بهروز اسراری» با استفاده از هنرنمایی هنرمندان بلندآوازه‌ی کرد «کامکارها» تهیه کرده بود و حاضران در مراسم را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

فراخواندن مادر مقبل به جایگاه ویژه سالن و ادای احترام مسئولان و ورزشکاران به «حاجیه عایشه» و اهدای لوحهای تقدیر از طرف ایشان به ادامه‌دهندگان راه مقبل نیز از بخشهای برگزاری مراسم بود که سخت مورد توجه حاضران قرار گرفت.

استقبال کم‌نظیرمردم از این مراسم که به همت هیئت کوهنوردی بوکان و دوستان مقبل ترتیب داده شده بود به حدی بود که یک ساعت قبل از شروع رسمی مراسم در ساعت 9 صبح در سالن سیمرغ بوکان جای سوزن انداختن نبود که حتی دیگر برای سرپا ایستادن در گوشه گوشه‌ی سالن هم کوچکترین روزنه‌ای پیدا نمی‌شد‎‎.

گفتنی است، اجرای مراسم را هنرمند مهابادی «مناف ایران‌پناه» برعهده داشت.

مراسم نهایتاً ساعت 1 بعد از ظهر به پایان رسید و شرکت‌کنندگان برای ادای احترام، بر سر آرامگه‌ مقبل در دامنه‌ی کوه برده‌زد بوکان حاضر شدند. برده‌زرد همان کوهی است که مقبل، ورزش کوهنوردی را از آنجا آغاز کرد و در 15آبانماه 1386 در جریان تمرین سنگوردی از همین کوه سقوط کرد و دچار مرگ مغزی شد و نهایتاً بعد از 9 روز جدال با مرگ، چون یاری باوفا در 25 آبان 1386 به آغوش برده‌زرد بازگشت و اکنون 4 سال است در دامان این کوه آرمیده است، هرچند که مقبل بسیاری از مجموعه قلل هیمالیا را به عنوان ورزشکار و مربی به همراه تیم ملی ایران و زنده‌یاد محمد اوراز فتح نموده بود و در جریان سقوط محمد اوراز او هم سقوط کرد و مجروح شد و ماهها از کوهنوردی باز ماند. اما تقدیر چنان بود که او نه همچون اوراز، غریبانه و در دیار غربت بلکه در دامان وطنش، به‌ دیدار معبود خود شاد شود و به بلندای زندگی ابدی صعود کند و از برده‌زرد بوکان به مربی و دوست عزیزش «اوراز» بپیوندد.

لازم به ذکر است در حاشیه‌ی این مراسم نمایشگاه عکسی از افتخارآفرینی‌های مرحوم مقبل هنرپژوه، عکسهای که‌ وی به‌عنوان عکاس در اثنای صعودهایش در مناطق مختلف گرفته‌ بود و نیز عکسهایی که‌ جلوه‌ها‌یی از مراسم باشکوه تشییع جنازه‌ی وی را نشان می‌داد که از طرف شرکت‌کنندگان در مراسم مورد بازدید قرار گرفت.

بیوگرافی مختصری از زندگی مقبل هنرپژوه‌:

تولد: تابستان 1362 شهرستان بوکان

تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در مدارس سیفی، ابوریحان و مفتح بوکان

کارشناسی تربیت بدنی (دانشگاه آزاد ارومیه)

فتح قله‌ی لوتسه به ارتفاع 8516 متر 1381

صعود به قله‌ی گاشربروم 1 تا ارتفاع 7900 متر در سال 1382 و سقوط به همراه زنده‌یاد «محمد اوراز»

انتخاب به‌عنوان ورزشکار برتر استان آذربایجان غربی در سال 1382

صعود به قله‌ی اسپانتیک به ارتفاع 7027 متر 1383

مربی تیم ملی جوانان ایران در صعود به قله‌ی آرارات ترکیه در سال 1383

شناسایی غار کونه‌کوتر قلایچی برای اولین بار تا عمق 150 متری در سال 1384

مربی تیم ملی کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران در صعود به کوه برودپیک تا ارتفاع 7100 متر در تابستان 1386.

_________________

برگرفته از اصلاح وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@

قالب وردپرس