خانه ---> خبر های جدید ---> به ثمر رسیدن 90سال صبر و تبعیدو شکنجه اخوان المسلمین
اخوان‌المسلمين مصر روز دوشنبه حاصل بيش از 9 دهه صبر وانتظار و سختگيري‌هاي بي‌رحمانه دولت‌هاي وقت مصر را به‌ دست آورد.به‌واقع ماحصل شركت مصري‌ها در ماراتن انتخاباتي آن بود كه حزب عدالت و آزادي (شاخه سياسي اخوان المسلمين) با قاطعيت موفق شد كرسي‌هاي پارلماني را تصاحب كند. البته حزب بعدي كه در جايگاه دوم قرار گرفت نيز گرايشات اسلامي داشت. حزب النور توانست در مكان دوم قرار گيرد و اين خود نشان از اسلامخواهي مردم مصر دارد.

به ثمر رسیدن 90سال صبر و تبعیدو شکنجه اخوان المسلمین

اخوان المسلمینبه ثمر رسیدن 90سال صبر و تبعیدو شکنجه اخوان المسلمین

اخوان‌المسلمين مصر روز دوشنبه حاصل بيش از 9 دهه صبر وانتظار و سختگيري‌هاي بي‌رحمانه دولت‌هاي وقت مصر را به‌ دست آورد.

به‌واقع ماحصل شركت مصري‌ها در ماراتن انتخاباتي آن بود كه حزب عدالت و آزادي (شاخه سياسي اخوان المسلمين) با قاطعيت موفق شد كرسي‌هاي پارلماني را تصاحب كند. البته حزب بعدي كه در جايگاه دوم قرار گرفت نيز گرايشات اسلامي داشت. حزب النور توانست در مكان دوم قرار گيرد و اين خود نشان از اسلامخواهي مردم مصر دارد.

به هر حال روز دو شنبه نمايندگان مجلس الشعب مصر «محمد سعد الكتاتني» دبير كل سابق حزب «آزادي و عدالت» شاخه سياسي اخوان‌المسلمين را به رياست اين مجلس انتخاب كردند. اين مجلس كه به دنبال اعتراض‌هاي مردمي و سقوط رژيم مبارک منحل شده بود بار ديگر با 508 نماينده كار خود را كرد.

بر اساس گزارش تهران امروز به نقل از خبرگزاري‌ها، در اين جلسه نمايندگان پس از اداي سوگند، راي‌گيري براي انتخاب رئيس مجلس را آغاز كردند كه در نهايت الكتاتني با كسب 399 راي، كرسي رياست را از آن خود كرد. «عصام سلطان» و «يوسف البدري» رقباي الكتانتي به ترتيب تنها 87 و 10 راي را به خود اختصاص دادند. الكتانتي پس از انتخابش به رياست مجلس تاكيد كرد كه انقلاب مصر تا دستيابي به همه اهدافش ادامه دارد.

وي با تشکر از ارتش مصر به سبب وفاداري به قول خود در برگزاري انتخابات و همچنين قدرداني از کميته عالي انتخابات و دستگاه قضايي تاکيد کرد انقلاب ادامه خواهد داشت و نمايندگان ملت از تلاش براي قصاص قاتلان مردم در جريان انقلاب دست برنخواهند داشت. البته بايد گفت كه اولين نشست پارلمان انقلاب مصر بدون حاشيه نبود و برخي نمايندگان طيفهاي مختلف به درگيري لفظي با يکديگر پرداختند تا جايي که وقتي برخي نمايندگان مخالف خواستار معرفي نامزد رياست پارلمان شدند، نمايندگان اکثريت با گفتن کلمه «بشين، بشين» اجازه ندادند مخالفان به سخنان خود ادامه دهند که به گفته منابع مصري، چنين حالتي در تاريخ پارلمان مصر سابقه نداشته است.

 

انتقال اختيارات قانونگذاري به پارلمان

اما پس از شكل گيري پارلمان دولت مصر اعلام کرد که ارتش اين کشور اختيارات قانون‌گذاري را به پارلمان جديد مصر انتقال داده است. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «حسين طنطاوي» رئيس شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر که بعد از سقوط رژيم «حسني مبارک» رئيس‌جمهوري سابق مصر كه از ماه فوريه گذشته قدرت را در اين کشور دست دارد، در نامه‌اي خطاب به مجلس نمايندگان مصر اعلام کرد که اختيارات قانون‌گذاري به آنها منتقل شده است.

 

هشدار درباره پيامدهاي ادامه حضور نظاميان در قدرت

از سوي ديگر اتحاديه جوانان انقلاب مصر خواستار برگزاري جمعه خشم ديگري در روز 27 ژانويه در صورت پافشاري نظاميان بر باقي ماندن در قدرت شد.

 

اين اتحاديه اعلام کرد در حال حاضر سرگرم بررسي تصميم تحصن اعتراضي در ميدان التحرير و ديگر ميادين مصر با گروه‌هاي سياسي و جوانان در صورتي که نظاميان قدرت را به غيرنظاميان تحويل ندهند، هستند.

جوانان انقلاب مصر در بيانيه خود از نمايندگان مجلس الشعب خواستند روز 25 ژانويه همراه با مردم به ميدان التحرير بيايند تا راه انقلاب را تکميل و بر حمايت از مطالبات انقلاب و مردم مصر و اينکه پارلمان وسيله‌اي براي تحقق اهداف و خواسته‌هاي مردم مصر است، تاکيد کنند. در اين بيانيه تصريح شده است که شوراي نظامي با قبضه قدرت و واگذار نکردن آن به غيرنظاميان، به خواسته‌هاي انقلاب بي‌اعتنايي مي‌کند و همان سياست‌هاي مبارک را در پيش گرفته است.

نقل از جهان نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@