خبر های جدید

سال 2011 و رشد هنر اعتراض

سال 2011 و رشد هنر اعتراض

سال ۲۰۱۱ از نظر تجلي اراده مردم نقطه عطفي را در تاريخ معاصر رقم زد. مردم بار ديگر توان خود را براي به‌زير كشيدن نيروهاي استبداد باور كردند. نمايشگاهي در فرانكفورت بازتاب هنرمندانه ‌اعتراضات گروهي را به تماشا گذاشته است. چند دهه بود كه در جهان از شور و جنبش انقلابي خبري نبود. پژوهشگران اجتماعي و كنشگران سياسي از ذهنيت غيرسياسي جوانان شكوه مي‌كردند. اما سال ۲۰۱۱ بر اين نظر خط بطلان كشيد. جوانان به قدرت و توان صداي خود پي بردند، اگر كه اين «صدا» به صورت «جمعي» و متحد ادا شود. در شماري از كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا جنبش «بهار عربي» به پا خاست. در آمريكا جنبش «اشغال» شروع شد و جرقه آن به اروپا رسيد. در يونان، اسپانيا، روسيه و ايتاليا جوانان بار ديگر به خيابان مي‌آيند و خروش برمي‌دارند. جوانان نشان دادند كه هنوز براي مبارزه، پيكار سياسي، تظاهرات و گردهمايي آماده هستند.

نمايشگاه بزرگي در فرانكفورت به‌عنوان «تظاهرات» بر فرارسيدن دوراني تازه در رشد و آگاهي سياسي گواهي مي‌دهد. نمايشگاه با مدارك نوشتاري و تصويري بي‌شمار نشان مي‌دهد تجمع و تظاهر نيرويي است كه مي‌تواند قدرت‌ها را بلرزاند و سردمداران را به زير كشد. اكسيون‌هاي خياباني «زيبايي‌شناسي» خود را دارند. آنها از سويي بيان هنري را براي گسترش ايده‌هاي خود به كار مي‌گيرند و از سوي ديگر دستمايه‌اي هستند براي هنرمندان تا به آفرينش خود رنگ سياسي بزنند.

نمايشگاهي كه در فرانكفورت برگزار شده، هر دو جنبه را پيش چشم مي‌كشد. طرح‌ها، پلاكارد‌ها، بروشورهايي كه شور و شوق دگرگوني را به ميان مردم برده‌اند و در برابر نقش‌ها، طرح‌ها، عكس‌ها و پيكره‌هايي كه اين فعاليت‌ها را در آثار هنري بازتاب داده‌اند. در نمايشگاه نمونه‌هايي برجسته از «هنر اعتراض» به تماشا گذاشته شده است. از سنگربندي‌هاي انقلاب آزاديخواهانه سال ۱۸۴۸ و قيام دانشجويي سال ۱۹۶۸ تا اعتراضات خياباني كه به منظره‌اي عادي و روزمره در جهان رسانه‌هاي جمعي تبديل شده است. نمايشگاه فرم‌هاي رنگارنگ اعتراض جمعي را نشان مي‌دهد: از حركات عظيم و پرخاشگرانه كه معمولا به برخورد و درگيري مي‌كشد، تا همايش‌هاي ملايم و رقص‌گون و در همه حال زيبا و دلگرم‌كننده. شوق با هم بودن و در راه چيزي دلخواه، هدفي يا نيازي مشترك، مبارزه كردن. در سراسر جهان هنرمندان بي‌شماري هم به‌عنوان شهروند در اجتماعات شركت مي‌كنند و هم به تاثرات و الهامات خود شكل هنري مي‌دهند. در نمايشگاهي كه توسط «كانون هنر فرانكفورت» برگزار شده، كارهاي ۴۰ هنرمند بين‌المللي عرضه شده است.

منبع: خبرگزاري آلمان / شرق نیوز

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا