خانه ---> علمی ، پزشک ---> وقتی یک نوشابه می خورید، در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟
تهیه کننده: رقیه علیزاده 10دقیقه بعد:10قاشق چای خوری شکر وارد بدن می شود.می دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراق نمی شوید؟چون اسید فسفریک،طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند.20دقیقه بعد:قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود.کبدتان شروع می کند به تبدیل قندبه چربی تا قند خون،بیش تر از این بالا نرود.

وقتی یک نوشابه می خورید، در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

نوشابهوقتی یک نوشابه می خورید، در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

تهیه کننده: رقیه علیزاده                          

10دقیقه بعد:10قاشق چای خوری شکر وارد بدن می شود.می دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراق نمی شوید؟چون اسید فسفریک،طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند.

 

20دقیقه بعد:قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود.کبدتان شروع می کند به تبدیل قندبه چربی تا قند خون،بیش تر از این بالا نرود.

 

40دقیقه بعد:حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛مردمک هایتان گشاد می شود،فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت،کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.

 

45دقیقه بعد:ترشح دوپامین افزایش پیدا می کنند و مراکز خاصی در مغز،که حالت سرخوشی ایجاد می کنند،تحریک می شوند.این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود.

 

بعداز 60دقیقه:اسید فسفریک موجود در نوشابه،داخل روده کوچک،به کلسیم،منیزیم و روی می چسبد.متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند.میزان بالای قندو شیرین کننده های مصنوعی،دفع هر چه بیش تر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند.

 

مدتی بعد:کافئین در نقش یک مدر(ادرار آور)وارد عمل می شود.حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شود و به همراه آن مقدار زیادی آب،سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می رود.

 

مدتی بعدتر:کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر می شوید یا خیلی کرخت و بی حال.حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید،دفع کرده اید؛آبی که می شد به جای اسید و کافئین و شکر،حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد.تا چند ساعت بعد اثرکافئین هم از بین می رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می کنید.

——————————————————————

منبع: مجله پیوند/ خردادماه88 شماره 356

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@