smsنكته سخن نيكو

SMS و كاركردهاي آن

SMS و كاركردهاي آن

فرشاد نوري

در اين به اصطلاح ميني مقاله mini articleمي خواهم به بيان مطالبي هر چند مختصر در خصوص مسأله اي بپردازم كه امروزه افرادهاي مختلف،كاركردهاي گوناگوني از آن دارند و بهره مي گيرند .

از آن روز كه آدمي پا به عرصه وجود نهاد و به فراخواني زمين لبيك گفت و به اين عرصه خاكي قدم نهاد ،مدام و مستمر در تكاپو و فعاليت و تلاش بوده، و اين سه عنصر همزاد و همراه انسان بوده و هستند،تا به دنياي امروزه كه همه عناصر دست به دست هم داده تا در خدمت انسان در آيند و حداقل افتخار خادم بودن اشرف مخلوقات را به دنبال خود يدك كشند.

ابر و باد و مه وفلك و خورشيد در كارند تا تو ناني به دست آوري و به غلفت نخوري

اما در اين ميان آنچه جاي سوال است بهره گيري انسان ازاين نيروها و عناصر چگونه و به چه شكلي بوده و خواهد بود؟ خود بحثي است ديگر و مي طلبد مجالي ديگر را.

همانطور كه آمد در اين جا به بيان خدمات SMS و كاركردهاي آن مي پردازيم و قبل از وارد شدن به بحث اصلي نياز است در خصوص مسائل ارتباطي و تكنولوژي اطلاعات مطالبي بيان شود.

تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات و پيشرفت عالم گير شدن نيز يكي از آن هزاران عناصري است كه در خدمت بشر بوده و براي خدمت به بشر خلق گرديده است.

تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات در زندگي بسياري از ما تأثير گذار بوده و تغييرات بسيار زيادي در نحوه ارتباط مردمي پيش آورده و منافع و مشكلات حاصل از اين انقلاب ارتباطات، بسيار گسترده مي باشد.يكي ا زاين مسائل حاصل از اين تكنولوژي تلفن همراه مي باشد و يكي از خدمات ويژه تلفن همراه پيام كوتاه يا همان SMS است.

از آن روزي كه آقاي واتسن ،از طريق دستگاه ابداعي صداي بل را شنيد و بل غرق در شادي گشت كه خدمتي به نوع بشر نموده تا زمانهاي بعد كه بشر اين دانش را مثل ديگر دانش ها توسعه و گسترش داد و تا اينكه در اين زمينه به دانش و توليد تلفن همراه انجاميد و به قول بعضي ها اين كنترل از راه دور پديدار گشت خود نيز سرويسهاي ويژه اي دارد.

SMS يا همان( Small Messaging Service ) يا سرويس پيام كوتاه با قابليت Point to Point (از يك مشترك به مشترك ديگر) و همچنين Point to Multi Point(از يك مشترك به چند مشترك)و ارسال پيام به طور عمومي،مي تواندامكان با ارزشي از نظر انتقال پيام با سرعت زياد و حداقل زمان را براي مشترك فراهم آورد.آنچه كه ويژگيSMS به شمار مي رود قابليت دريافت و ارسال پيام در هر لحظه براي مشترك را دارا مي باشد ومشكلات احتمالي كه به علت ترافيك شبكه در زمينه مكالمه ممكن است رخ دهد،در اين سرويس وجود ندارد و جدايي از ارسال و دريافت سريع پيام در صورت روشن بودن گوشي،اگر گوشي مشترك مقصد پيام نيز خاموش باشد شبكه پيام را به مدت 12 ساعت نگه داشته و ذخيره مي نمايد.

امروزه استفاده از SMS شيوع و گسترش بيش از اندازه اي پيدا نموده و تا جايي كه بنا به دلايل مختلف بيشتر دارندگان گوشي هاي همراه ترجيح مي دهند كه به جاي تماس تلفني از اين سرويس استفاده كنندكه يكي از آن دلايل هزينه ارسال پيام است كه در شبكه مخابرات ايران برابر با 30 درصد هزينه يك دقيقه مكالمه تلفن همراه با همراه است .

در اين ميان وقتي صندوق ورودي گوشي را باز مي كني و قدم به دنيايي SMS هاي دريافت شده مي نهي به پيام و تصاويري برخورد مي كني كه برازنده و شايسته يك انسان به عنوان اشرف مخلوقات نيست از يك طرف،و از طرف ديگر در آن سوي قضيه ،مي توان پيامهايي را نيز مشاهده كرد كه نه تنها جنبه معنوي و تربيتي و هشداري دارد بلكه مي تواند حتي گوشي ها را رنگ خدايي ببخشد.

اما امروزه مردم در باره اين راه اطلاعاتي فقط جنبه هاي منفي آن را در نظر مي گيرند.صرف خوش بين بودن باعث نمي شود كه از آنچه در اطراف ما اتفاق مي افتد نگران نباشيم.رايج ترين نگراني همه ،و دارندگان آن خصوصاً قشر جوان است.

اگر چه در فضاهاي انتخاباتي نيز اكثر كانديداها از آن به عنوان يك ابزار تبليغاتي استفاده مي كنند اما آنچه مهم است اينكه از اين نعمت به نحو احسن استفاده شودو جداي از رعايت حقوق همديگر و احترام گذاشتن به آن،بياييم با ارسال پيامهاي جذاب و جالب از قبيل مثل ها، متل ها و كلمات نغز و پندآموز و… براي همديگر، گامي خدايي در اين راستا برداريم.در پايان اين مطلب چند گونه از اين پندهاي نغز جهت استفاده از آن به عنوان پيام كوتاه مي آورم.اميد به اينكه تمام دارندگان گوشي هاي همراه پيامهاي شادي و تبريك دريافت و ارسال نمايند.

– بزرگترين ريسك در زندگي بيكار نشستن است.

– خودمان گنجي هستيم كه مي جوييم.

– اشكي كه در نتيجه غم ريخته شود پاكترين اشكها است.

– قدر خويش را بدان تا زورمندترين پهلوان تاريخ انسان شوي.

– دعاي حضرت يونس:لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين.

– ما به خدا محتاج بوديم و او به ما مشتاق.

– خدا را شكر مي كنم به خاطر داده هايش كه نعمت است،بخاطر نداده هايش كه علت است، به خاطر گرفته هايش كه حكمت است.

– …

والسلام – پاييز 1385

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا