دعوت و داعیمطالب جدید

زن باعث انحراف یا عامل سازندگی دعوتگر

زن باعث انحراف یا عامل سازندگی دعوتگر

نویسنده:  استاد مرحوم فتحی یکن امیر جماعت اسلامی لبنان / ترجمه : عبدالله خاموش هروی

زن نخستين عامل انحراف

آري، موانع زيادي بر سر راه دعوت گران قرار دارد كه اسباب انحراف دعوت گران را فراهم مي آورد، كه ما به اختصار دو موضوع مهم را مورد بررسي قرار مي دهيم: نخست زن كه به عنوان نخستين وسيله انحراف ديده شده است.

زن نه تنها در زندگي دعوت گران_ بلكه در زندگي همه مردم_ نقش بارزي دارد. زن يا مصدر نعمت و نيك بختي است يا منبع عذاب و بدبختي، و در زندگي دعوت گران نمونه هاي بسياري از هر دو حالت وجود دارد.

عده اي بوده اند كه با ازدواج بهتر شده اند. استقامت شان بيشتر شده و كار و تلاش شان درين مسير افزايش يافته و كساني هم بوده اند كه با ازدواج مسلماني شان زيان ديده، اراده شان ضعيف شده و از صحنه دعوت كنار رفته اند.

شكي نيست كه هر كدام ازاين حالات اسباب و عواملي داشته، كه مهم ترين عامل در انحراف پس از ازدواج، عدم پاي بندي به اسلامي بودن پيمان و شرائط زناشويي بوده است.

اينان به مظاهر و اشكال فريفته شده اند و بعد از فوت فرصت پشيمان گرديده اند كه در ندامت شان، كدام فائده و سودي براي دعوت متصور نبوده است.

اسلام براي جلوگيري از همچو لغزش ها و حفظ زندگي زناشويي از همچو انحرافات، اصول و قواعدي وضع نموده كه ضامن اسلامي بودن زندگي زناشويي و سعادت افراد، و اصلاح فرزندان آن است.

الف : سالم بودن نيت :

اسلام پافشاري دارد كه هدف اول ازدواج بايست، تكميل سازي دين باشد. چنان چه در روايتي كه طبراني دراوسط آورده و حاكم گفته اسناد آن صحيح است.

آمده كه : ” من رزقه الله امرة صالحة فقد أعانهُ علي شطر دينه، فليس الله الشطر الباقي “.

رواه الطبراني في الأوسط و قال الحاكم صحيح الإسناد

” آن كه خداوند به او همسري صالحه ارزاني فرمايد همانا او را بر نيم دينش ياري فرموده و بايد در نيم باقيمانده از خدا بترسد “.

و در روايت بيهقي آمده كه آن حضرت صلي الله عليه و سلم فرمود :

” إذا تزوّج العبد فقد إستكمل نصف الين فليس الله في النصف الباقي “.

” هرگاه بنده ازدواج نمايد همانا نيم ايمانش را تكميل نموده و بايد در نيمه باقيمانده از خدا بترسد “.

همان گونه اسلام تشويق نموده كه بايست ازدواج به عنوان عاملي عمده در حفظ نفس و تزكيه و سوق آن در مسير پاكي و طاعت به كار رود.

در روايت شيخان از عبدالله بن مسعود (رض) روايت شده كه مي گفت :

رسول الله (ص) فرمود:

” يا معشر الشباب… من استطاع منكم الباءة فليتزوج، و من يستطع فعليه بالصوم فإنه له و جاء ” ( رواه البخاري و مسلم )

” اي گروه جوانان! آن كه از شما توانايي ( جنسي و اقتصادي ) دارد بايد ازدواج كند، زيرا ازدواج چشم را بهتر مي پوشد و شرمگاه را بهتر از لغزش ها_ باز مي دارد و آن كه توانايي ندارد بايست روزه بگيرد زيرا روزه سبب كسر و تقليل شهوت او مي شود”.

افلاطون مي گويد :

” انسان در نگراني دائمي و پريشاني مستمر بسر مي برد و هميشه در صدد آن است كه با نيمه جدا شده از خويش پيوند يابد و چون با زناشويي اين دو جزء با هم پيوند يابد، اين زناشويي مبارك و با بركت مي گردد”.

و هم در حديث ترمذي آمده كه آن حضرت (ص) مي فرمايد :

” ثلاثه حق علي الله عونهم : امجاهد في سبيل الله، و المكاتب الذي يريد الأدا، و الناكح الذي يريد العفاف ” ( رواه الترمذي و قال : حديث حسن صحيح )

” سه كس اند كه بر خداوند ياري شان حق است يكي مجاهد در راه خدا و ديگري مكاتبي كه مي خواهد بدل الكتابت خود را ادا كند و سوم ازدواج كننده اي كه قصد پاكدامني دارد “

( مكاتب غلامي است كه آقايش او را در برابر مقدار معيني از پول آزاد مي كند و او كار مي كند و با پوره كردن آن مبلغ آزادي خود را بدست مي آورد ) مترجم.

آري، اسلام خواهد كه هدف از ازدواج، ايجاد خانواده مسلمان باشد كه سنگ زيرين جامعه اسلامي به شمار مي رود.

قرآن كريم هم اين آرزوي گرانمايه را از آرزوهاي مؤمنان به شمار آورده مي فرمايد :

‏ ” وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَاماً ‏” ( سوره فرقان آيه 74 )

” ‏ و كسانيند كه مي‌گويند : پروردگارا ! همسران و فرزنداني به ما عطاء فرما ( كه به سبب انجام طاعات و عبادات و ديگر كارهاي پسنديده ، مايه سرور ما و ) باعث روشني چشمانمان گردند ، و ما را پيشواي پرهيزگاران گردان ( به گونه‌اي كه در صالحات و حسنات به ما اقتداء و از ما پيروي نمايند ) . ‏”

اما هرگاه هدف از ازدواج صرف برآورده ساختن اميال شهواني باشد، زندگي جنسي بزودي در نظرشان عبادت به شمار آمده، و خود در نهايت بردگان جنس و شهوت خود خواهند شد.

ب : گزينش و انتخاب درست :

اسلام در مورد اختيار همسر و شريك زندگي نيك، تأكيد مي كند.

آن حضرت (ص) مي فرمايد :

”  تخيروا _ لنطفكم فإن العرق نزاع، و في رواية دساس “.

” براي نطفه هاي خود برگزينيد_ اختيار نيك و همسر نيك را رعايت كنيد_ زيرا رگ و ريشه كش كننده است و در روايتي _ غش كننده است “.

 از اين رو انسان مسلمان بويژه دعوتگر بايست بكوشد تا زني نيكو سيرت و نيكو صورت براي همسري اش انتخاب كند، اما در هر صورت بايد هدف نخستين همان دين داري زن و سيرت طيبه او باشد.

رسول خدا (ص) در اين مورد در روايت ابن ماجه مي فرمايد :

” لا تزوجوا النساء لحسنهن فعصي حسنهن أن يرديهن. و لا تزوجوا هن لأموالهن فعصي أموالهن أن تطغيهن … و لكن تزوجو هن علي الدين. و لأمة خرماءُ خرقاهُ ذات دين أفضل “

” زن را بواسطه زيبائيش به نكاح مگيريد زيرا شايد زيبايي شان سبب سقوط شان شود و آنان را به واسطه مال شان به نكاح مگيريد كه شايد مال سبب سركشي شان شود وليكن آنان رابواسطه دين داري شان به نكاح گيريد و همانا كنيز لب چاك ناوارد در كار كه ديندار باشد براي همسري بهتر از زن آزادي است كه ديندار نباشد ولي هرگاه دين و دنيا جمال و زيبايي، صورت و سيرت با هم باشد كه چه بهتر، كه در اين صورت زن از تمام مزاياي نيك برخوردار مي باشد.

آن حضرت (ص) در اين مورد مي فرمايد :

” خير نساكم من اذا نظر أليها زوجها سرّته. و إذا أمرها أطاعته. و أذاغاب عنها حفظته في نفسه و ماله ” ( أخرجه النسائي من حديث أبي هريره )

” بهترين زنان شما آن است كه چون شوهر به سويش بنگرد شادش كند و چون دستورش دهد اطاعتش كند و چون همسر وي غائب شود خود و مال شوهر را صيانت و نگهداري نمايد “.

كه اين حديث را نسائي از ابو هريره (رض) روايت كرده است.  دعوت گر بايست به طور اكيد اين خواسته هاي رحماني را در نظر داشته باشدو … دعوت پروردگار را در اين مورد رعايت كند كه مي فرمايد :

” ‏ وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ‏” ( النور 32 )

” ”   ‏ مردان و زنان مجرّد خود را و غلامان و كنيزان شايسته ( ازدواج ) خويش را ( با تهيّه نفقه و پرداخت مهريّه ) به ازدواج يكديگر درآوريد ( و به فقر و تنگدستي ايشان ننگريد و نگران آينده آنان نباشيد . چرا كه ) اگر فقير و تنگدست باشند ( و ازدواجشان براي حفظ عفّت و دوري از گناه انجام گيرد ) خداوند آنان را در پرتو فضل خود دارا و بي‌نياز مي‌گرداند . بي‌گمان خداوند داراي نعمت فراخ ( بوده و ) آگاه ( از نيّات همگان ) است. “

و بايد به اين حديث رسول اكرم (ص) كه طبراني در اوسط روايت نموده و ملتفت گردند كه مي فرمايد:

” من تزوج إمرأة لعّزها لم يزده الله إلا ذلا. و من تزوجها لما لها لم يزده الله الا فقرا”، و من تزوجها لحسبها لم يزده الله إلا دناءة. ومن تزوج إمرأة لم يردبها إلا أن يغض بصره، و يخصن فرجه، أو يصل رحمه، بارك الله له فيها و بارك لها فيه “

رواه الطبراني في الأوسط.

” آن كه زني را به سبب عزت و مقام او به نكاح گيرد خداوند جز برخواري اش نيفزايد و آن كه بواسطه حسب و نجابت او را به زني گيرد خداوند جز پستي اش نيفزايد و آن كه با زني ازدواج كند به قصد آن كه چشمش را بپوشد و عورتش را نگاه دارد، يا رحمتش را پيوسته بدارد، خداوند براي آن مرد در آن زن و براي آن زن در آن بركت مي نهد “.

ج: پرهيز از افراط و تفريط :

اسلام عزيز هم چنان مؤمنان را از عاقبت وخيم دويدن به دنبال شهوات، و افراط در امور جنسي بر حذر مي دارد. تا بدين گونه، مشعل عقل و خرد را از پايمال شدن بوسيله تند باد هاي شهوات حفظ نمايد، و براي اين كه نفوس انساني را از بردگي غرائز و كشش هاي جنسي صيانت كند.

رسول خدا (ص) دراين مورد مي فرمايد :

” النساءُ حبائل الشيطان، و لو لاالشهوةُ لما كان للنساء من سلطنه علي الرجال “.

” زن ها دام هاي شيطان اند، و هرگاه شهوت نبودي زنان نمي توانستند بر مردان چيره شوند “.

ابراهيم ادهم مي گويد :

” من تعودوا أفخاذ النساء لم يحي ء منهم شيء”.

” آناني كه با  ران هاي زنان خوي گرفته اند، از ايشان خيري متصور نيست “.

و كافي است كه همسران به اختلال عميقي كه عمل جنسي در كل وظائف جسم به وجود مي آورد، توجه نمايند، تا از افراط در اين مورد جدا” پرهيز كنند.

در حقيقت دين مقدس اسلام از افراط در هر كاري منع نموده است هر چند حلال و پاكيزه هم باشد. و براي اطلاع ياداوري مي شود كه زردشت جماع را در هر نه روز يك بار توصيه نموده بود سقراط در ده روز و لوثر مؤسس مذهب پروتستانت در هفته دو بار .

شخصيت شوهر اساس و زير بناست :

اسلام شوهران را از آن كه همواره مطابق آرزو هاي زن عمل كنند بر حذر مي دارد، تا شخصيت مرد و قواميت او زيان نبيند. زيرا با ويراني اين اساس، تهداب زندگي زناشويي ويران مي گردد.

امام غزالي در كتاب ارزشمند احياء‌خويش مي گويد :

” وجود زن همانند وجود تست، هرگاه و زمام آن را اندكي رها كني، مدتي دراز تو را به دنبالش مي كشاند. و هرگاه به وي يك وجب نزديك مي شوي تو را يك گز به سويش مي كشاند و هرگاه زمامش را محكم گرفته و با دست آن را در جايگاه شدت، سخت كشيدي، مالكش شده اي ….”

از اين روشخصيت مرد در زندگي زناشويي نقش مهمي بازي مي كند. چه هرگاه مرد در زندگي همسرش همه چيز او نباشد تا او را نمونه برتر قدوهء نيكو قرار دهد و شفقت و دور انديشي او را در نيابد. خواهي نخواهي اين زندگي زناشويي حتما” بهم مي خورد .

احيانا” برخي از شوهران تصور مي كنند كه در آغاز زندگي زناشويي بايست از مساهله و سهل گيري كار گيرند، كه در نهايت براي هميشه قرباني اين جهل خويش مي شوند.

آري، همان روزهاي نخستين است كه آينده خانواده مشترك زناشويي را ترسيم مي كند و براي شوهران لازم است تا در اين مرحله بيش از مراحل ديگر محتاط و حساب شده عمل كنند.

بر شوهراست تا به خواسته هاي همسرش تا حدي تن ندهد كه اخلاق زن را فاسد كند و هيبت او را كلا” از دلش بيرون سازد. بلكه بايست كارها را به ميزان اسلام بسنجد و در اين مورد كاملا” حكيمانه رفتار كند.

از امام حسن ( رض) روايت شده كه گفت :

” سوگند به خدا هر مردي كه در تمام كارهايش آرزوهاي همسر خويش متابعت كند، خداوند او را بر رويش به جهنم مي افكند”.

ورسول خدا (ص) در اين مورد مي فرمايد :

” تعس عندُ الزوجة “. رواه البخاري من حديث أبي هريرة

” هلاك باد بنده و برده همسر “.

فشرده سخن اين كه ازدواج از خطرناك ترين نشيب ها در زندگي دعوت گران به شمار مي رود. و زيان آورتر زما نيست، كه دعوت گران در همان مرحله اول تجربه سقوط نمايند. ليكن براي شان شايسته چنان است كه در پيشگاه اسلام و دعوت شان نمونه هايي از زندگي زناشويي موفق باشند، كه اين امر براي حركت اسلامي بارزترين ويژگي ها و خصوصيات آن را كه همانا واقع گرائي است به بار مي آورد. و در واقع مشكل شكست در زندگي زناشويي، از مشكلات اساسي است كه بسيار زياد ديده مي شود و خطرات آن هم بسيارافزون است.

زيرا همواره در لحظات مختلفي بهترين افراد و مردان دعوت را، از صحنه كنار زده است.

————————

منبع: نام کتاب: مشکلات دعوت گران / تألیف :  استاد فتحی یکن امیر جماعت اسلامی لبنان / ترجمه : عبدالله خاموش هروی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن