دعوت و داعیمطالب جدید

ویژگیها و صفات خدمتگزاران به اسلام

صفات خدمتگزاران به اسلام

نویسنده: استاد فتحی یکن /مترجم: عبدالعزیز سلیمی

اگر قرار بر این است که مسلمانانه زندگی کنیم و حیاتمان را وقف خدمت به اسلام نماییم، لازم است در زندگی از علائم و خصوصیاتی برخوردار باشیم که آن را از زندگی دیگران مشخص کند. در این راستا اهتمام به موارد زیر بسیار ضروری است.

 

1- پایبندی عملی به دستورات اسلام:

زیرا به امید و علاقه «ایمان» به وجود نمی آید، بلکه آنچه در دل جایی می گیرد و عمل بر آن گواهی می دهد، ایمان به حساب می آید.

قرآن هر جا از ایمان صحبت می کند، عمل صالح را هم به دنبالش بیان می نماید. «کسانی که ایمان آورده اند و عمل نیک و روا را انجام می دهند.»

همچنین قرآن می فرماید:

«‏ آيا مردم را به نيكوكاري فرمان مي‌دهيد ( و از ايشان مي‌خواهيد كه بيشتر به طاعت و نيكيها بپردازند و از گناهان دست بردارند ) و خود را فراموش مي‌كنيد ( و به آنچه به ديگران مي‌گوئيد ، خودتان عمل نمي‌كنيد ؟ ) در حالي كه شما كتاب مي‌خوانيد ( و تورات را در اختيار داريد و در آن تهديد خدا را درباره آن كه كردارش مخالف گفتار است ، مطالعه مي‌كنيد ؟ ) . آيا نمي‌فهميد ( و عقل نداريد تا شما را از اين كردار زشت بازدارد ؟ ) . ‏» البقره: 44.

در این رابطه باز هم قرآن می فرماید:

«‏ اگر سخني را بگوئيد و خودتان برابر آن عمل نكنيد ، موجب كينه و خشم عظيم خدا مي‌گردد . ‏» صف:3

امام محمد غزالی (رض) می فرماید: «دو نوع انسان پشتم را شکسته اند، اول عالمی ناپرهیزکار و بی تعهد، دوم کسی که بدون علم و معرفت خود را اهل عرفان و طریقت می داند. ناآگاهان از دین و قرآن با ادعای خود سبب انحراف و سرگردانی مردم گردیده و عالم بی تعهد با ناپرهیزکاری خود، بهانه کجروی و بدکاری را به دست مردم می دهد؟

رسول گرامی اسلام، مسلمانان را مدام سفارش می فرمود که: «شما پاسداران و کارگزاران علم و دانش باشید، نه اینکه کارتان بازگو نمودن آن برای دیگران باشد.»

 

2- ترجیح مصلحت دین بر همه ی امور دیگر:

حضرت محمد (ص) می فرماید: «کسی که به امور مسلمانان توجهی ندارد و این وضع برای او به صورت حالتی دائم درآمده، از جمع مسلمانان محسوب نمی شود.»

و فرموده است: «شما از سنگری و مرزی از مرزهای اسلام پاسداری می کنی – تلاش کن – دشمنان از طرف مخدوده پاسداری تو نفوذ ننمایند.»

سعد بن ربیع در غزوه بدر، حدود هفتاد زخم را در اثر تیر و شمشیر و نیزه برداشته بود و داشت نفس های آخر را می کشید. در این حال رو به زیدبن ثابت نموده و فرمودند: «به رسول خدا خبر بده که من دارم بوی بهشت را احساس می کنم و به طائفه ام – مردم انصار – بگو که اگر حتی یک نفر از شما زنده باشد و رسول خدا را تنها بگذارد، در پیشگاه خداوند هیچ عذر و بهانه ای از شما پذیرفته نخواهد شد.» و پس از چند لحظه به شهادت رسید.

 

3- افتخار به حق خواهی و اطمینان به خدا:

از ویژگی های بارز اهل ایمان، افتخار نمودن به حق طلبی و اطمینان به قدرت و نصرت خداوند است.

قرآن می فرماید: «عزّت و قدرت از آن خدا و فرستاده او و مؤمنان است ، وليكن منافقان ( اين را درك نمي‌كنند و ) نمي‌دانند .» المنافقون:8

همچنین می فرماید: «‏ و ( از جهاد در راه خدا به سبب آنچه بر سرتان مي‌آيد ) سست و زبون نشويد و ( براي كشتگانتان ) غمگين و افسرده نگرديد ، و شما ( با تأييدات خداوندي و قوّه ايمان راستين و نيروي حقي كه از آن دفاع مي‌كنيد ) برتر ( از ديگران ) هستيد ( و پيروزي و بهروزي از آن شما است ) اگر كه به راستي مؤمن باشيد ( و بر ايمان دوام داشته باشيد ) . ‏» آل عمران: 139

نقل می نمایند: مسلمانانی که برای مصون ماندن ایمان و دین خود به کشور حبشه پناه برده و مهاجرت نموده بودند و هنگامی که آن ها به نزد نجاشی رفتند، کشیش ها و راهبان از آن ها خواستند در مقابل او سر خم نمایند و سجده برند! جعفربن ابی طالب (رض) که امیر و سخنگوی مسلمانان مهاجر بود فرمود: « ما کسانی هستیم که برای غیر خدا سر تسلیم و تعظیم فرود نمی آوریم.»

در کتاب درخشان تاریخ اسلام، به صفحات زرینی از موضع گیری های مردانه و جرأت و شجاعت های وصف ناپذیری از طرف یاران و هم مسیران رسول خدا (ص) امثال خبیب بن عدی، زید بن دثنه، ربعی بن عامر، مصعب بن عمیر، سعید بن جبیر، سعید بن مسیب و … برخورد می  کنیم –بزرگ مردانی که اطلاع از روش و نوع زندگی و حوادث حیات و دنباله روی از آن ها بسیار ضروری و پسندیده است.

 

4- همکاری با خدمتگزاران به اسلام:

گرویدن به اسلام، در واقع به معنای کارگزار و خدمتگزار بودن آن است، آن هم عمل و تلاشی هماهنگ با جماعتی جهت دار و بسیار ضروری است که در زمینه امر به نیکی و نهی از ناروا و پرورش فرد و خانواده و جامعه و ایجاد حکومت اسلامی با دیگر خدمتگزاران و عاملین اسلام خود را هماهنگ و هم مسیر نمائیم.

خداوند حکیم می فرماید:

«در راه نيكي و پرهيزگاري همديگر را ياري و پشتيباني نمائيد ، و همديگر را در راه تجاوز و ستمكاري ياري و پشتيباني مكنيد.» المائده: 2

همچنین می فرماید:

« ( خدا درخواست موسي را پذيرفت و بدو ) گفت : ما بازوان تو را به وسيله برادرت ( هارون ) تقويت و نيرومند خواهيم كرد.» قصص: 35

رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند: «رابطه مسلمان با مسلمانان دیگر همچون رابطه ی آجرهای یک ساختمان است که هر کدام مایه استحکام دیگری می گردد.»

باز ایشان می فرمایند که:

«دست قدرت و نصرت خداوند با «جماعت» است، گرگ تنها گوسفندی را مورد هجوم قرار خواهد داد که از گله دور شده باشد.»

در یکی دیگر از فرموده هایش رسول خدا (ص) می فرماید:

«بر تو واجب است که با «جماعت اهل ایمان» و رهبر آنان خود را هماهنگ نمایی» و فرموده است: «جماعت مایه خیر و برکت است.» «جماعت مایه رحمت است و تفرقه سبب عذاب».

——————————————————————-

منبع: دعوت اسلامی / مؤلف: استاد فتحی یکن /مترجم: عبدالعزیز سلیمی /انتشارات: نشر احسان 1372

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا