الله - خداوندمطالب جدید

ایمان زن نابینا و ياد داشتي از طرف خدا

ایمان زن نابینا و ياد داشتي از طرف خدا

نویسنده: امين الرحمن كياني

«ايمان زن نابينا»

سال ها پيش از دهكده اي مي گذشتم، وارد كلبه اي مخروبه شدم كه درون آن زني پير و نابينا نشسته بود. او زني تنها بود كه در فقر كامل به سر مي برد وقتي او را در چنين وضعيتي ديدم، گفتم:« مادر حتماً خيلي احساس تنهايي مي كني». زن با صدايي آرام كه هنوز هم در گوش من طنين دارد گفت:« نه، به هيچ وجه! همسايه اي دارم كه مرا خيلي دوست دارد و هر كاري كه لازم باشد برايم انجام مي دهد». با تعجب پرسيدم:« در شبهاي طوفاني و باراني، چگونه تنها زندگي مي كني در حالي كه باران از سقف شكسته، در كلبه ات مي ريزد؟»

او گفت:« من احساس تنهايي نمي كنم، قلبم در باران و آفتاب شاد است همسايه خوبي دارم كه هر چه بخواهم به من مي دهد».

چيزي در كلامش بود، به چهره ي درخشانش نگاه كردم، و به او گفتم:« مادر، وقتي به سوي كلبه ات مي آمدم هيچ همسايه اي نديدم، اين همسايه ي  تو كجاست؟».

عاقبت زن گفت:« من احساس تنهايي نمي كنم، چون معبود من در كنار من است».

يادداشت: در تعاليم آسماني مسلمانان اين چنين آمده است:« در همه امور بر خداوندي تكيه كن كه هميشه زنده است و هرگز نمي ميرد، و حمد و ثناي اورا به جاي آور».

همچنين محمد(ص) فرستاده پاك خداوند در  تعاليم باورهاي الهي مي فرمود:« من بر خدايي تكيه كرده ام كه پروردگار من و پروردگار شما است. هيچ جنبنده اي اعم از انسان و غير انسان نيست مگر اينكه خدا بر او تسلط دارد و زمام اختيارش را در دست دارد. پس چرا بايد ترسيد؟! بدانيد كه قدرت خداي من در طريق حق و عدل جاري مي گردد، زيرا بي گمان خداي من بر صراط مستقيم كه جادّه عدل و داد است قرار دارد و كاري بر خلاف حكمت و ثواب انجام نمي دهد».

يادداشت: خدايا! نه ثروت، نه لذت و نه قدرت مي جويم! آرزومند نزديكي به « تو»ام به قلب عاشق «تو» مرا عشق و عبوديّتي مطهر و پاك عطا كن.

يادداشت: خداوند ما را دوست دارد نه به اين خاطر كه ما انسانهاي شريف و نيكي هستيم بلكه مهر و دوستي خدا بر خلاف خطاها و لغزش هايمان پيوسته جاري است. دوستي خدا ما را به بلندايي مي رساندكه از انجا مي توانيم خود را چنان نظاره كنيم كه خداوند ما را مشاهده مي كند. دوستي« او» انسان را به چنان رتبه و مقامي مي رساند كه حتي فرشته گان هم ياراي رسيدن به آن مقام را ندارند.

«ياد داشتي از طرف خدا»

بنده ي خوبم،امروز صبح وقتي از خواب بر خاستي، تو را تماشا كردم واميد داشتم كه با من حرف بزني، فقط چند كلمه و يا از من به خاطر خوبي كه ديروز در زندگي تو اتفاق افتاد تشكر كني. اما تو سرگرم پوشيدن لباس بودي. هنگامي كه مي خواستي از خانه بيرون بروي مي دانستم كه مي تواني چند دقيقه توقف كني و به من سلام كني، اماتوخيلي سرگرم بودي.زماني كه پانزده دقيقه بيهوده برروي صندلي نشسته بودي و پاهايت را تكان مي دادي،فكركردم ميخواهي با من سخن بگويي،اماتوبه سوي تلفن دويدي و با يكي از دوستانت تماس گرفتي تا از چيزهاي بي اهميت بگويي،من با صبر و شكيبايي در تمام مدت روز تورا نگاه مي كردم ولي تو آنقدر مشغول بودي كه هيچ چيزي به من نگفتي،دريغ از يك كلمه.

موقع خوردن ناهار متوجّه شدي كه چند نفر از دوستانت قبل از غذا كمي با من حرف مي زنند، امّا توچنين نكردي. باز هم زمان باقي است، اميدوارم كه تو سرانجام با من حرف بزني. خانه رفتي وبه نظر مي رسيد كه كارهاي زيادي براي انجام دادن داري، بعد از انجام چند كار، تلويزيون را روشن كردي و وقت زيادي را در برابر آن سپري كردي.

من باز هم با شكيبايي منتظر ماندم تا بعد از تماشاي تلويزيون و خوردن غذا با من حرف بزني. هنگام خوابيدن گمان كردم كه خيلي خسته اي. بعد از گفتن شب به خير به خانواده، سريعاً به سوي رختخواب رفتي و خوابيدي. مهم نيست شايد نمي دانستي كه من هميشه با تو هستم.

بنده ي خوبم، من بيش از آن كه تو بداني، صبر پيشه كردم، من حتّي مي خواستم به تو بياموزم كه چگونه با ديگران صبور و شكيبا باشي.

من به تو عشق مي ورزم و هر روز منتظرم تا با من حرف بزني. اگر مي دانستي چقدر مكالمه ي يك جانبه و يك طرفه سخت است!!!

بسيار خوب تو يك بار ديگر از خواب برخاستي و من يك بار ديگر فقط به خاطر عشقي كه به تو دارم منتظر خواهم ماند.

به اميد اينكه روزي كمي از وقتت را به من اختصاص دهي.

روز خوبي داشته باشي بنده ي خوبم.

                                                           «دوست تو، خدا»

يادداشت:

هر روز لحظاتي را، هر چند كوتاه در سكوت فرو رو. چند لحظه اي افكار غير را از سرت بيرون كن. فقط و فقط به خدا بينديش. به آنچه از نعمت هايش كه به تو ارزاني داشته بدون آنكه طلبشان كني. به تك تك رحمت هايي كه بي هيچ منتي بر تو سرازير كرده، تدبر كن. هر روز ساعاتي را به نيايش و ستايش او اختصاص ده. چطور يك عاشق از معشوقه ي خود در هر جايي تمجيد مي كند و يكايك خوبي هاي او را مي ستايد. خداوند مهربان كه جامع همه ي كمالات است به مراتب به ستودن شايسته تر است. پيامبر الهي مسلمانان به يارانش فرموده است: “هرگاه آدمي گامي بسوي خدا بردارد، خداوند دوان دوان به سوي او خواهد آمد.”

يادداشت:

راه زندگي را هر روز با تكيه به لطف خدا طي كن و هر روز بالاتر وبالاتر رو. ليكن متواضع و فروتن باش، عاشق، مهربان، دلسوز و راستي. به دنبال كسب مقام نباش، بلكه بكوش خدمتگزار “او” باشي. فروتني و ايمان دو بال هستند كه فرد را ياري مي رسانند تا به قلمرو خدا، كه همان قلمرو عشق، سرور و آرامش است پرواز كند.

———————-

كتاب: يادداشتي از طرف خدا /مولف: امين الرحمن كياني

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن