علمی ، پزشکمقالات ارسالی

آیا بین تغذیه و اخلاق ما رابطه ای وجود دارد؟

آیا بین تغذیه و اخلاق ما رابطه ای وجود دارد؟

حتماً براي شما هم پيشفکر مي کنيد مواد غذايي به خلق و خو هم ربط داشته باشند؟ به نظر کارشناسان تغذيه، اگر بدن شما از نظر شيميايي و ترکيبات طبيعي خود متعادل باشد، خلق و رفتار شما هم متعادل مي شود. عوامل زيادي مي توانند تعادل بدن شما را به هم بزنند. به عنوان مثال، بسياري از زنان دچار کم خوني هستند. اين مساله باعث افسردگي و خستگي زودرس مي شود، يا افراد سالمند معمولا با کمبود ويتامين هاي گروهB مواجهند، که روي سيستم عصبي و رفتاري بسيار موثر است. در افرادي که به طور منظم و سر وقت غذا نمي خورند، قند خون دائماً در حال تغيير است و ثبات لازم را ندارد و همين مسأله روي قدرت تفکر و تمرکز و در نتيجه خلق و خو تأثير مي گذارد. بعضي مردم هم به بعضي مواد شيميايي موجود در غذا حساسيت دارند که حين مصرف اين مواد غذايي خاص، خلق و خوي آن ها دچار مشکل مي شود.

در مطالعه اي که روي 200 نفر از مردم انگلستان انجام شد، تاثير غذا بربه اين افراد توصيه شد مصرف غذاهايي را که براي خلق و خو استرس زا هستند، قطع کنند و همزمان مقدار غذاهايي را که از ذهن و خلق فرد حمايت مي کنند افزايش دهند. مواد غذايي که براي خلق فرد، استرس زا محسوب مي شوند، شامل شکر، کافئين (موجود در قهوه) و شکلات (در صورت مصرف بيش از حد) است، در حالي که مي توان براي مواد غذايي حمايت کننده خلق و خو به آب، سبزي، ميوه و ماهي اشاره کرد 88 درصد افرادي که از رژيم هاي غذايي حمايت کننده خلق و خو استفاده کردند، از نظر ذهني و رواني، وضعيت بهتري پيدا کردند. 26 درصد آن ها اظهار کردند تغيير خلق و خو در آن ها کمتر شده است. در 26 درصد ديگر تعداد حملات پانيک (هراس) و اضطراب کمتر شده بود و 24 درصد ديگر عنوان کردند کمتر دچار حالت افسردگي شده اند. گروه عظيمي از مواد شيميايي موجود در مغز که خلقيات را کنترل مي کنند نوروترانسميتر (ميانجي عصبي) نام دارند. معروف ترين آن ها سروتونين است که به عنوان ماده شادي آور به حساب مي آيد. اين مواد شيميايي تعيين مي کنند که آيا شما احساس خوبي داريد يا خير، کاملا پرانرژي هستيد يا کاملا خسته ايد، تحريک پذيريد و کلافه به نظر مي رسيد يا نه. اين مواد شيميايي موجود در مغز که کاملا حياتي هستند براي اين که عملکرد طبيعي داشته باشند به انرژي نياز دارند و مغز يکي از معدود نواحي بدن است که براي تامين انرژي خود، کاملا و فقط به گلوکز وابسته است. گلوکز در شکر، قند و بسياري مواد ديگر وجود دارد. متخصصان معتقدند اگر سطح گلوکز خون (قند خون)، تمام طول روز در شرايط پايداري باقي بماند و نوسان نداشته باشد، بتدريج مغز را تغذيه مي کند و مشکلي پيش نمي آيد. براي اين که قند خون حالت پايداري پيدا کند، بايد از کربوهيدرات هايي استفاده کرد که قند خون را ناگهان بالا نمي برند. اين کربوهيدرات ها در نان حاوي غلات، لوبيا، غلات کامل، سويا، سيب، هلو و ساير ميوه ها وجود دارند.

موادي مثل کيک، چاي، چيپس، شکلات و شيريني، قند خون را سريعا افزايش مي دهند.در نتيجه بدن شما ناچار مي شود براي ورود اين قندها به درون سلول يا ذخيره کردن آن ها به طور ناگهاني و به شدت، هورمون انسولين ترشح کند و تعادل طبيعي سيستم کنترل کننده قند خون بر هم مي خورد. سعي کنيد قند خونتان در شرايطي پايدار حفظ شود، نگذاريد قند خون دچار نوسانات شديد شود. براي اين کار بايد در فواصل غذايي حتماً از ميان وعده هاي غذايي استفاده کنيد و هر چهار ساعت يکبار از تنقلاتي سالم استفاده کنيد. توصيه مي شود از تنقلاتي مثل خشکبار، آجيل، ميوه و سبزي استفاده شود. مقدار آب مصرفي شما بايد کافي و متعادل باشد. اين مقدار به فعاليت روزانه و درجه حرارت هوا نيز بستگي دارد. هر چه فعاليت بيشتر باشد و هوا گرمتر، مقدار آب مصرفي بايد بيشتر شود. يادتان باشد هيچ نوشيدني اي جاي آب را نمي گيرد. پس از آن غافل نشويد. روزي 20 دقيقه ورزش کنيد؛ زيرا روزي 20 دقيقه ورزش، خلق را تقويت مي کند. البته اگر مي خواهيد چربي هاي اضافي را آب کنيد، بايد نيم ساعت ديگر هم به ورزش ادامه دهيد. • هيچ وقت سراغ رژيم هاي لاغري که ناگهاني و سريع وزن کم مي کنند نرويد. کاهش وزن ناگهاني شما را کاملا عصبي و بداخلاق مي کند. •چربي در حد متعادل اثر ضد افسردگي دارد. به جاي چربي هاي خالص از چربي هاي غير اشباع ساده و پيچيده، روغن هاي گياهي و روغن ماهي استفاده کنيد، زيرا اين چربي ها حاوي امگا-3 هستند که بسيار مفيد است. از شير و گوشت بوقلمون استفاده کنيد، زيرا حاوي تريپتوفان است. تريپتوفان اسيد آمينه اي است که باعث مي شود قند خون در دسترس نوروترانسميترها قرار گيرد. براي اين که جذب تريپتوفان اين مواد بيشتر باشد، کمي کربوهيدرات (مثل: نان، برنج، خرما و …) همراه با آن ها مصرف کنيد.

• حتماً صبحانه ميل کنيد و اصلاً از خوردن آن صرف نظر نکنيد.

• وقتي به فروشگاهي مي رويد، بيشتر سراغ ميوه و سبزي برويد، نه شيريني و کيک و شکلات.

 سعي کنيد از مصرف غذاهايي که داخل سلفون پيچيده شده اند، اجتناب کنيد.

• مصرف قهوه و نوشابه هاي گازدار را محدود کنيد.

• هيچ وقت يک گروه از مواد غذايي را از رژيم خود حذف نکنيد؛ مثلا به طور کل نان و برنج را از رژيم غذايي خود حذف نکنيد، بلکه مصرف آن ها را به حد تعادل برسانيد.

در تحقيقاتي که اخيراً انجام گرفته مشخص شده است در

شرايط استرس و خستگي، زنان بيش از مردان سراغ تنقلات مي روند و بيش از حد از آن ها استفاده مي کنند. بررسي ها نشان داده است زناني که با اصوات بلند مواجه اند يا کارهاي سخت و طاقت فرسا دارند نسبت به مردان، بيشتر به سمت غذاهايي مثل شکلات، چيپس و پنير روي مي آورند. همين بررسي ها نشان داده است مردان و زنان در دوراني که استرس دارند، بيشتر مي خورند. در طول روز شرايطي پيش مي آيد که براي فرد ايجاد استرس و تنش مي کند، در اين شرايط اکثر افراد به خوردن روي مي آورند، تا اين استرس را برطرف کنند؛ حتي زناني که به کارهاي سخت مشغولند، در تعطيلات آخر هفته بيشتر مي خورند.

در يک مطالعه 29 مرد و 34 زن 18 تا 45 سال مورد بررسي قرار گرفتند و به 3 گروه تقسيم شدند و از آن ها درخواست شد به حل مسائل رياضي و هندسه مشغول شوند. در گروه اول، يک بلندگو نزديک آن ها گذاشته شد، که صداي بسيار بلندي توليد مي کرد، به حدي که آن ها به سختي مي توانستند مسائل رياضي را حل کنند و البته اعضاي اين گروه با آن که کليد کنترل صدا در دسترس آن ها بود، به هيچ وجه قادر نبودند صدا را قطع کنند و بايد آن را تحمل مي کردند.

 در گروه دوم، همه شرايط مثل گروه اول بود، با اين تفاوت که اعضاي اين گروه اصلاً نمي دانستند کليد قطع و کنترل صدا کجاست و براي گروه سوم اصل صدايي پخش نمي شد. بعد از اتمام حل مسائل رياضي از افراددرخواست شد براي 12 دقيقه در اتاقک هايي بنشينند و قبل از شروع مرحله بعدي تنقلاتي مثل چيپس، شکلات، ژله، پفک و غيره را ميل کنند. بررسي ها نشان داد افراد گروه اول از همه بيشتر تنقلات خوردند و در اين ميان، زنها بسيار بيشتر از مردها پرخوري کرده بودند. محققان معتقدند افراد براي پرت کردن ذهن خود از حالاتي که باعث خستگي و استرس شده، به خوردن روي مي آورند و اين مسأله در زنان بسيار بيشتر است که گمان مي رود به دليل آسيب پذيرتر بودن و حساس تر بودن آن ها باشد.

سلامت ذهني و رواني افراد، مورد مطالعه قرار گرفت. آمده که بعد از صرف غذاي مورد علاقه تان، احساس آرامش و نشاط کنيد و حتماً با شرايط استرس زا مواجه شده ايد و در اين شرايط ناخودآگاه به سمت مواد خوراکي رفته ايد، تا به اين طريق، استرس را از خود دور کنيد.

برگرفته از رادیو سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن