خبر های جدید

مردم مصر تبدیل به بمب ساعتی شده اند

مردم مصر تبدیل به بمب ساعتی شده اند

رابرت فیسک: بر آنچه در مصر می‌گذرد نامی جز نافرمانی مدنی نمی‌توان نهاد؛ اعتصابات کارگری ادامه دارد و اتوماتیک‌وار گسترش می‌یابد. توقف آن بستگی به ثبات اقتصادی دارد که این امر اتفاق نخواهد افتاد. حماقت، دردی است که بر رهبران کودتا مستولی شده است. هر تصمیمی را می‌گیرند و هر عملی را انجام می‌دهند نشان از خودکشی آن‌هاست. مردم اوکراین پیروز شدند چون بر حیات کریمانه و حق تعیین سرنوشت خود اصرار ورزیدند. مصری‌ها که از آن‌ها و هر ملت دیگری در دنیا شجاع‌ترند، اما مشکل اینجاست رهبران کودتای مصر شنیع‌ترین شیوۀ سرکوب را علیه آن‌ها به کار می‌برند، اما این ملت علی‌رغم کشتارهای پی‌در‌پی در چند ماه گذشته هرگز میدان را ترک نکرده‌اند.
من چند ماه پیش نوشتم الببلاوی، اولین نفری است که ثروت و خانواده‌ی خود را از مصر خارج کرده و الان می‌تواند به آن‌ها ملحق شود. برای استعفای او پیش از در اختیار گرفتن ریاست دولت تصمیم‌گیری شده بود. کودتا در ورطه‌ی سقوط افتاده، تا گردن در باتلاق گیر کرده و برخلاف میل کودتاچیان سقوط خواهد کرد و خفه خواهد شد.
مردم مصر تبدیل به بمب ساعتی شده‌اند؛ ۱۵ میلیون جوان هزینه‌ی ازدواج را ندارند و توقع دارند آینده‌ای بهتر و مثل بقیه‌ی انسان‌ها زندگی طبیعی داشته باشند، اما کودتا آن‌ها را از این حق مشروع محروم کرده است. علی‌رغم اختلافی که با سیاست‌های مرسی داشتم باید بگویم که او در حال ایجاد دو میلیون شغل در سال برای مردم بود. حتی یک نفر هم در دولت او متهم به فساد مالی نیست، درحالی‌که در دولت جدید، رییس سازمان بازرسی و نظارت کشور خبر از رشوه و هدایای میلیاردی توسط رهبران کودتا به حامیانشان برای ماندن در قدرت داده است. رهبران کودتا میلیارد‌ها جنیه از اموال کشور را می‌دزدند و بین افسران ارتش و پلیس توزیع می‌کنند تا به سرکوب مردم خشمگین ادامه دهند. بقای این باند کودتاچی، مستلزم ثبات اقتصادی است، اما اقتصاد مصر ذره‌ذره در حال نابودی است، در نتیجه کودتا با تمام قدرت نظامی آن از هم فرو خواهد پاشید.
سناریویی که می‌تواند کودتا را به بن بست برساند این است که فعالیت‌های انقلابیِ تضعیف کننده ادامه یابد و بر حجم آن افزوده شود. تظاهرات سراسری مردم مصر در تمامی جمعه‌ها پایان نخواهد یافت مگر با آزادی رییس‌جمهور قانونی مردم و واگذاری زمام امور و تمامی اختیارات به وی. در غیر این‌صورت انقلاب مردم مصر به فراموشی سپرده می‌شود.
•رابرت فیسک بریتانیایی، نویسنده‌ی ثابت ایندپندنت، تحلیلگر برجسته‌ی مسائل خاورمیانه و از سال‌ها پیش ساکن بیروت است.

منبع: اصلاح وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا