به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
تربیت، اخلاق و تزکیهجوانانمطالب جدید

آیا راه بازگشتی برای من هست؟! نامه جوانی به امام حسن البنا

آیا راه بازگشتی برای من هست؟! نامه جوانی به امام حسن البنا

نویسنده عصام تلیمه /مترجم: یاسین عبدی

استاد فاضل و مرشد عام: سلام الله علیکم و رحمته و برکاته

و بعد: از اینکه بخشی از وقت گرانبهای شما را با نوشتن این نامه به شما می گیرم، پوزش می طلبم. من جوانی هستم که غرق در لهو و لعب ها و کارها بیهوده ی دوران جوانی که به طور معمول بیشتر جوانان بدان گرفتار می شوند، به سر می بردم تا اینکه وارد وادی های شک و تردید و راه های انحرافی و فساد شدم، آرزوهای نفسانی من، از من خواستند که زینت های فریبنده ی زندگی این جهان را نادیده نگیرم و دل بسته ی آنها شوم به طوری که پس از مدتی میان من ورسیدن به راه خیر پرده های تاریک و آلوده ای تشکیل شد. سراسر زندگیم آکنده از دام های شیطان بود و نمی دانستم که حکمت از پیروزی او بر من چیست؟ اگر نفس وشیطان دو موجود ملموس و دست یافتنی بودند انتقام خود را از آنها می گرفتم. اما نمی دانم که این چه حیله گری است؟ جوانان گرفتار دام های شر و امیال نفسانی هستند و هر چه قدر هم بخواهند که از این گرفتاری ها رهایی یابند، نخواهند توانست و قادر نیستند که راه هدایت را بیابند!

استاد به من بگوید : آیا این ها صحیح هستند.

آیا برای جوان بیست و یک ساله ای چون من، این امکان وجود دارد که مسیر زندگی خود را به سوی مسیری صحیح و با فضیلت تغییر دهد و پروای الهی را پیشه کند؟

آیا دوایی برای درمان درد من داری که بیماری من را شفا دهد؟! و آیا خداوند توبه پذیر، توبه من را می پذیرد؟!

استاد مرشد از شما می خواهم که من را به سوی راه راست رهنمون شوی.

برخی اوقات چیزی در درونم مرا وا می دارد که دست به خود کشی بزنم و خود را از این زندگی نجات بدهم، چرا که بیم این را دارم که پیوسته در گناهان فروتر بروم و در حقیقت با چنین حالت و روحیه ای مرگ برای من بهتر است.

استاد بزرگوار از شما می خواهم که راه هدایت را به من بنمایی و به عنوان مرشدی مرا راهنمایی کنی و از خداوند مهربان برای من طلب آمرزش و هدایت را بکنی.

من در انتظار پاسخ حضرت عالی در سطور مجله ی ارزشمندتان در شماره ی بعدی هستم.

در پایان نیز از شما متشکرم که با پذیرش نامه ی من بر من منت نهادید.

                                                                                   ح/م

                                               و علیک السلام و رحمه الله و برکاته

فرزند عزیزم نامه ی تو را خواندم و باید بگویم که تو نخستین کسی نیستی که در این وادی گرفتار آمده ای و آخرین نیز نمی باشی بلکه خداوند مهربان ما را آفریده و ما را با خیر و شر مورد امتحان و آزمایش قرار می دهد:

‏( فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ ‏)(‏ وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ ‏)(الزلزله)

«‏پس هركس به اندازه ذرّه غباري كار نيكو كرده باشد ، آن را خواهد ديد ( و پاداشش را خواهد گرفت ) .‏(‏و هركس به اندازه ذرّه غباري كار بد كرده باشد ، آن را خواهد ديد ( و سزايش را خواهد چشيد ) .‏

و بلکه جوانان بسیاری از هم سن و سالان تو می توانند در فضایی پاک و سالم و آکنده از فضیلت و پروای الهی زندگی کنند. و این سخن که به تو گفته اند که جوانی در سن تو نمی تواند زندگی پاک و با فضیلت داشته باشد سخن ناروا و نادرستی است و بلکه با تأکید می گویم که چنین زندگی برای یک جوان بسی آسانتر از آن چیزهایی است که برخی از مردمان گمان می کنند و بلکه برای تو و جوانان هم سن و سال تو در عنفوان جوانی یعنی بیست و یک سالگی داشتن چنین زندگی بسیار آسان و شدنی است. اما اینکه گفته ای که آیا خداوند توبه من را می پذیرد؟ برای چه نپذیرد عزیزم؟!

خداوند ما مهربان و مهرورز است و بسیار توبه پذیر، او بر خود فرض گردانیده که:

(كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلَى نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ أَنَّهُ مَن عَمِلَ مِنكُمْ سُوءاً بِجَهَالَةٍ ثُمَّ تَابَ مِن بَعْدِهِ وَأَصْلَحَ فَأَنَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ‏)- (الانعام- 54)

«خداوند شما ( از روي لطف ) بر خويشتن رحمت واجب نموده است ( و رحمت فراوان و بيكرانش مقتضي آن است ) كه هركس از شما از روي ناداني ( انساني ) دچار لغزشي شد ، ولي بعد از آن توبه كرد ( و نادمانه به آستانه كريمانه خدا برگشت و اعمال زشت خود را جبران ) و اصلاح كرد ( خداوند عذر تقصير او را مي‌پذيرد ) چرا كه او آمرزگار ( بندگان و ) مهربان ( در حق همگان ) است »

(وَهُوَ الَّذِي يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَيَعْفُو عَنِ السَّيِّئَاتِ وَيَعْلَمُ مَا تَفْعَلُونَ ‏) -( الشوری-25)

«‏تنها خدا است كه توبه را از بندگانش مي‌پذيرد ، و گناهان را مي‌بخشد ، و آنچه را انجام مي‌دهيد مي‌داند .‏»

خداوند کسی است که بندگانش را این گونه ندا می زند که:

(قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ ‏) (وَأَنِيبُوا إِلَى رَبِّكُمْ وَأَسْلِمُوا لَهُ مِن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ ‏) ( الزمر 53- 54)

«از قول خدا به مردمان ) بگو : اي بندگانم ! اي آنان كه در معاصي زياده‌روي هم كرده‌ايد ! از لطف و مرحمت خدا مأيوس و نااميد نگرديد . قطعاً خداوند همه گناهان را مي‌آمرزد . چرا كه او بسيار آمرزگار و بس مهربان است» «‏و به سوي پروردگار خود برگرديد ( و با ترك سيّئات و انجام حسنات به سوي آفريدگارتان تغيير مسير دهيد ) و تسليم او شويد ( و خاضعانه و خاشعانه از اوامرش فرمانبرداري كنيد ) پيش از اين كه عذاب ( خانه برانداز و ريشه‌كن كننده دنيوي و سخت و دردناك و سرمدي اخروي ) ناگهان به سوي شما تاخت آرد و ديگر كمك و ياري نشويد ( و كسي نتواند شما را از عذاب خدا برهاند ) .‏»

پیامبر رحمت(ص) می فرماید: « هر گاه بنده ام مرتکب گناهی شد، آن گاه که خدا را به یاد آورد و آمرزش بخواهد، خداوند به فرشتگانش می فرماید: بدانید که بنده ی من می داند پروردگاری دارد که گناهان او را را می آمرزد و توبه اش را استجابت می کند، شما گواه باشید که گناه او را آمرزیدم.»

و این نیز مصداق این آیه ی کریمه می باشد:

(وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ وَلَمْ يُصِرُّواْ عَلَى مَا فَعَلُواْ وَهُمْ يَعْلَمُونَ)/135 (أُوْلَئِكَ جَزَآؤُهُم مَّغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَجَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِينَ ‏) /136/( آل عمران)

«‏و كساني كه چون دچار گناه ( كبيره‌اي ) شدند ، يا ( با انجام گناه صغيره‌اي ) بر خويشتن ستم كردند ، به ياد خدا مي‌افتند ( و وعده و وعيد و عقاب و ثواب و جلالت و عظمت او را پيش چشم مي‌دارند و پشيمان مي‌گردند ) و آمرزش گناهانشان را خواستار مي‌شوند – و بجز خدا كيست كه گناهان را بيامرزد ؟ – و با علم و آگاهي بر ( زشتي كار و نهي و وعيد خدا از آن ) چيزي كه انجام داده‌اند پافشاري نمي‌كنند ( و به تكرار گناه دست نمي‌يازند ) .‏» «‏آن چنان پرهيزگاراني پاداششان آمرزش خدايشان و باغهاي ( بهشتي ) است كه در زير ( درختان ) آنها جويبارها روان است و جاودانه در آنجاها ماندگارند ، و اين چه پاداش نيكي است كه بهره كساني مي‌گردد كه اهل عملند ( و برابر فرمان خدا كار مي‌كنند ) .‏»

درمان درد تو نیز بسیار آسان و لذت بخش است، و چاره ی آن نیز هم نشینی با اهل تقوی و افراد صالح و استوار بودن بر راه حق و دوری از دوستان ناباب و فاسد است و اینکه پیوسته خودت را در پیشگاه خداوند حاضر ببینی و یقین داشته باشی که حتی لحظه ای نیز از تو غافل نمی شود و در هر حال به تو علم دارد و اینکه اوقات فراغت و آزاد خود را در کارهای سودمندی که برای بدن دینت مفید است صرف کنی و فرایض دینت را با نهایت خشوع و فروتنی برای خداوند مهربان انجام دهی و پس از همه ی اینها نیز دست به آستان پروردگارت بلند کنی و از او بخواهی که بار خدایا مرا به راهی جز راه خودت راهنمایی نفرما و این فرموده ی خداوند را همیشه پیش چشم خود دار که:

(وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ ‏) 186 /البقره

«هنگامي كه بندگانم از تو درباره من بپرسند ( كه من نزديكم يا دور . بگو : ) من نزديكم و دعاي دعاكننده را هنگامي كه مرا بخواند ، پاسخ مي‌گويم ( و نياز او را برآورده مي‌سازم ) . پس آنان هم دعوت مرا ( با ايمان و عباداتي همچون نماز و روزه و زكات ) بپذيرند و به من ايمان بياورند تا آنان راه يابند ( و با نور ايمان به مقصد برسند ) .‏»

فرجام سخن اینکه تو را به خاطر اندیشه ی ناامیدی و خودکشی سرزنش می کنم. آگاه باش که تو مردی هستی که از همه ی مشکلات نیرومندتر هستی، هیچ گاه در برابر این مشکلات ناراحت و اندوهگین نباش بلکه با اراده ای آهنین به پیکار و مبارزه با آنان برو و همیشه به جای فرا از مشکلات به در پی یافتن راه برون رفت از آنها باش. در نهایت نیز از خداوند مهربان برای خودم و تو نیز توفیقات الهی و هدایت را خواستارم.

                                                             والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

——————————————-

منبع: گفتارهایی در اخلاق و تربیت /تحقیق و گردآوری: عصام تلیمه /مترجم: یاسین عبدی / نشر احسان

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن