خبر های جدید

گروههای اروپایی خواستار لغو توافقنامه با اسراییل

بیش از ۳۰۰ گروه اروپایی شامل گروه های حقوق بشری، اتحادیه های تجاری و احزاب سیاسی خواستار لغو توافقنامه با رژیم صهیونیستی و مؤاخذه این رژیم به خاطر جنایاتهایش در غزه شدند.

۳۰۹ گروه از ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا، اخیرا با ارسال بیانیه ای به ‘فردریکا موگرینی’ مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه نخستین سفر او به فلسطین اشغالی و کرانه باختری، از وی خواستند که توافقنامه انجمن اتحادیه اروپا-اسراییل را ملغی اعلام کند.

از جمله گروه های امضا کننده این بیانیه می توان به کنگره اتحادیه های تجاری ایرلند و اتحادیه های ملی اسپانیا، فرانسه و بلژیک اشاره کرد.

به موجب توافقنامه انجمن اتحادیه اروپا-اسراییل، رژیم صهیونیستی از دسترسی به بازارهای اروپایی برخوردار و امکان مشارکت در برنامه های اتحادیه اروپا برایش فراهم شده است.

این گروه ها در این بیانیه جنایات عامدانه رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان طی جنگ اخیر در غزه را محکوم کردند.

این گروه ها همچنین تصریح کردند که انفعال اتحادیه اروپا در اتخاذ تدابیر سختگیرانه علیه رژیم صهیونیستی به فضای ایجاد شده در جهت مصونیت و عدم پاسخگویی این رژیم کمک می کند.

بیانیه مذکور می افزاید: اتحادیه اروپا از نقض قوانین بین المللی توسط اسراییل حمایت می کند و تاکنون نتوانسته به تعهداتش در قبال این قوانین پایبند باشد.

اتحادیه اروپا پیش تر توافقنامه انجمن با سریلانکا و اخیرا توافقنامه مشابهی با روسیه را به حالت تعلیق درآورده است.

امضا کنندگان توافقنامه مذکور تاکید کردند که انفعال در اجرای تدابیر مشابه علیه رژیم اشغالگر قدس به خاطر ده ها سال نقض قوانین بین المللی، مصداق اتخاذ معیارهای دوگانه است.

آنتا جرسکا از مسئولان هماهنگی کمیته ها و انجمن های اروپایی در رابطه با فلسطین که یکی از امضا کنندگان این بیانیه است، گفت: شمار چشمگیر سازمان هایی که خواستار تعلیق توافقنامه انجمن اتحادیه اروپا-اسراییل شده اند، نشان دهنده نارضایتی روزافزون در سراسر اتحادیه اروپا از انفعال دولت های عضو در واکنش به قتل عام های پی در پی و نقض قوانین بین المللی از سوی اسراییل است.

وی افزود: اکنون زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا به منظور اعمال فشار بر اسراییل برای تبعیت از قوانین بین المللی تدابیری قاطع اتخاذ کند.

رژیم صهیونیستی در حملات اخیر خود علیه نوار غزه، بیش از دو هزار فلسطینی را به شهادت رساند و هزاران نفر دیگر را زخمی کرد. در نتیجه این حملات وحشیانه که در حدود هفت هفته ادامه داشت، ده ها هزار فلسطینی نیز بی خانمان شدند.

منبع: خبرگزاری قدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا