معماری
خانه ---> حركات و احزاب ---> جماعت انصار الاسلام را بهتر بشناسیم!
انصار الاسلام

جماعت انصار الاسلام را بهتر بشناسیم!

جماعت انصار الاسلام را بهتر بشناسیم!

نویسنده : خالد محمدي

جماعت انصار الاسلام جماعتی است که از سلفیهای کرد تبار در دهه ۹۰ میلادی تأسیس شد. و یکی از اهداف تاسیس این جماعت تطبیق شریعت در مناطق کردستان عراق است.

تاریخ تاسیس:

جماعت انصار الاسلام در سال ۲۰۰۱ بعد از ائتلاف وادغام دو گروه جهادی کردی به نام های جند الاسلام به رهبری ابو عبد الله شافعی وجنبش کردستان اسلامی به رهبری نجم الدین فرج احمد مشهور به ملاکریکار تشکیل شد. در سال ۲۰۰۲ دقیقا یک سال قبل از حمله امریکا به عراق کشور امریکا جماعت انصار الاسلام را تروریست ویکی از خطرناکترین گروههای تروریستی همسو با تنظیم القاعده دانست. قبل از آنکه امریکا حمله خود را علیه صدام حسین ونیروهایش آغاز کند با موشکهای توماهک وبالستیک وپرتاب آن از آبهای خلیج فارس به مکانهای استراتیژیک جماعت انصار الاسلام واقع در روستاهاي هم مرز عراق وايران هدف قرار داد وعده ي زیادی از نیروهای انصار الاسلام را با خاك يكسان كرد که مجبورشدند خاک عراق را ترک کرده وبه شهرهای کردستان ایران روی بیاورند.

بعد از جنگ امریکا علیه عراق جماعت انصار الاسلام بارديگر به خود آمدند وبا تاکتیکهای جدید وارد صحنه جنگ علیه اشغالگران امریکایی در عراق شد وبا عملیاتهای نظامی نوعی نیروهای نظامي امریکايي را به چالش می کشاند. ناگفته نماند ابو مصعب زرقاوی بعد از فرار وی از کشورش اردن در سال ۱۹۹۹ به جماعت انصار الاسلام روی آورد وبه مدت دو سال در کنار این جماعت بود تا اینکه با شروع جنگهای چریکی در عراق بعد از” سقوط صدام” ابو مصعب زرقاوی تنظیم القاعده عراق را تاسیس کرد ودر سال ۲۰۰۴ به اسامه بن لادن بیعت داد.

اما جماعت انصار الاسلام همسو با دیگر گروههای نظامی عراقی از جمله جماعت توحید وجهاد وقاعده الجهاد -جیش الراشدین- وکتائب ابو مصعب السوری- وجیش الفاتحین. وجیش الاسلام دست به عملیات علیه امریکا در عراق زدند. که بعدها جماعت انصار الاسلام نام خود را به انصار السنه عراق تغير داد. در سال ۲۰۰۶ دقیقا چند ماه قبل از وفات ابو مصعب زرقاوی جماعت انصار السنه یا همان انصار الاسلام كردی به مجلس شوری مجاهدین که به وسیله ابو مصعب زرقاوی در راستای یکپارچگی گروههای جهادی تاسیس شده بود ملحق شد وبه نحوی از ابومصعب زرقاوی دستور نظامي می گرفت.

اما فعالیت جماعت انصار الاسلام در ایران:

بی شک با ورود خانوادهای این جماعت به خاک ایران در سال ۲۰۰۳ به ویژه کردستان ایران تعاطف واحساسات کردهای ایران باعث شد به دو دلیل جایگاه ومکانت خاصی را در قلوب بعضی از هم زبانانشان داشته باشند.اول اینکه كرد زبان بودند دوم مسلمان کرد. جماعت انصار الاسلام توانست بعد از چند سال تلاش در ایران جوانانی را به خود جذب کند كه به قول خودشان فکر توحید وجهادی خالص در درونشان رویده بود. از رهبران این جماعت در ایران:

  • آسو کردی اهل استان اربیل عراق.

۲- عبدالستار ظاهرا در یکی از شهرهای کرمانشاه سکونت دارد.

۳- کاک حسین عراقی از کردهای عراق به شمار می رود.

۴- ابو عبد الله الشافعی از عربهای عراقیست.

هم اکنون جماعت انصار الاسلام در کشورهای عراق وسوریه مشغول فعالیت نظامی و عملیاتهای چریکی علیه نیروهای نظامی عراق وسوریه است.

منبع: روزنامه شرق الاوسط.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@

قالب وردپرس