خبر های جدید

جانشین قدیمی‌ترین وزیرخارجه سعودی کیست ؟

جانشین قدیمی‌ترین وزیرخارجه سعودی کیست ؟

، “سلمان بن عبدالعزیز” بامداد چهارشنبه در اقدامی ناگهانی ۲۵ فرمان حکومتی صادر کرد و تغییراتی مهم را در برخی پستهای بسیار بالای حکومتی انجام داد.بر اساس یکی از فرمانهای پادشاه عربستان، “عادل بن احمد الجبیر” (۵۳ ساله) وزیر خارجه این کشور شد.
پادشاه عربستان در حکم خود تأکید کرد که برکناری “سعود الفیصل” از این پست به درخواست خود او، و به دلیل بیماری و شرایط سلامتی او صورت گرفته است؛ سعود الفیصل ۴۰ سال به صورت مستمر وزیرخارجه عربستان بود.
الجبیر از سال ۲۰۰۷ سفیر عربستان در آمریکا بود.
الجبیر سال ۱۹۶۲ در شهر “المجمعه” در ریاض به دنیا آمد. وی تحصیلات اولیه خود را در آلمان انجام داد زیرا در آن هنگام پدرش “احمد محمد الجبیر” در رایزنی فرهنگی سفارت عربستان در آلمان کار می کرد.وی پس از پدرش، در چندین سفارتخانه عربستان در کشورهای مختلف رایزن فرهنگی بود.
الجبیر دارای مدارک لیسانس اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه شمال تگزاس و فوق لیسانس علوم سیاسی و روابط بین الملل از دانشگاه جورج تاون است.
الجبیر کار خود را به عنوان دیپلمات از جوانی و هنگامی که ۲۴ ساله بود آغاز کرد. در سال ۱۹۸۶ “بندر بن سلطان” که در آن هنگام سفیر عربستان در آمریکا بود، او را به عنوان معاون امور کنگره و امور رسانه تعیین کرد.
۴ سال پس از این ماجرا، یعنی در سال ۱۹۹۰ نخستین حضور رسانه‌ای الجبیر مقابل رسانه‌ها به عنوان سخنگوی سفارت عربستان در آمریکا انجام شد. الجبیر تا سال ۱۹۹۴ همچنان در این پست باقی ماند تا اینکه به نمایندگی دائم عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل ملحق شد.
الجبیر در سال ۱۹۹۹ به سفارت عربستان سعودی در واشنگتن بازگشت و نظارت بر دفتر رسانه‌ای سفارتخانه را برعهده گرفت. یک سال پس از این ماجرا به دستور “عبدالله بن عبدالعزیز” ولیعهد وقت عربستان او را به عنوان مشاور خود تعیین کرد.
در جریان حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ الجبیر حضوری بسیار گسترده در رسانه‌ها داشت تا از کشورش در مقابل حملات رسانه‌ها دفاع کند.
الجبیر در سال ۲۰۰۵ مشاور دفتر پادشاهی در سطح وزیر شد.
در اوایل سال ۲۰۰۷، الجبیر به عنوان جانشین “ترکی الفیصل”، سفیر عربستان در واشنگتن شد.
الجبیر همچنین در برهه اخیر و با آغاز حملات تجاوزکارانه ائتلاف عربستان سعودی به یمن، به صورت گسترده در رسانه‌ها حاضر شد تا از این عملیات نیز دفاع کند.

منبع: العالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا