خبر های جدید

هشدار سیسی به لبنانی‌ها بر سر سوریه

اوضاع خطرناک دمشق را دریابید
هشدار سیسی به لبنانی‌ها بر سر سوریه
سیسی از هیئت لبنانی خواسته است که متوجه تحولات پیش‌رو که احتمالا در آینده نزدیک در عرصه تحولات سوریه رخ خواهند داد، باشند و هر چه سریع‌تر اختلافات سیاسی خود را حل کنند.

منابع نزدیک به هیئت لبنانی که اخیرا به همراه تمام سلام، نخست وزیر لبنان به مصر سفر کردند و با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار کردند، می گویند که سیسی به آنها توصیه کرده است که «تحولات دراماتیک سوریه را دریابید، وضعیت سوریه ممکن است ناگهان شاهد تحولات پیش بینی نشده ای شود. وضعیت خود را بهبود ببخشید و برای لحظه سقوط اسد آماده باشید.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، سیسی از هیئت لبنانی خواسته است که متوجه تحولات پیش رو که احتمالا در آینده نزدیک در عرصه تحولات سوریه رخ خواهند داد، باشند.

عقب نشینی های اخیر ارتش سوریه در برابر داعش و دیگر نیروهای مخالف سوری در مناطق استراتژیکی چون جسر الشغور و لوزه باعث نگرانی بسیاری از دست اندرکاران امور سوریه شده است به گونه ای که بسیاری نسبت به تحولات پیش رو در سوریه ابراز نگرانی کرده اند. مصری ها و لبنانی ها از سقوط ناگهانی بشار اسد نگرانند و معتقدند که این اتفاق می تواند بر تحولات جاری در کشورهایشان به ویژه در بحث مبارزه با تروریسم و شیوع پدیده داعش در کشورهایشان تاثیر بگذارد.

رئیس جمهوری مصر به لبنانی ها گفته است که تلاش کنید قبل از سقوط حکومت بشار اسد برای خروج از تنگنای سیاسی فعلی که کشورتان در آن به سر می برد، به تفاهم برسید و الا احتمال دارد در صورت فروپاشی حکومت سوریه رسیدن به تفاهم برایتان مشکل شود. به ویژه احتمال این که در این صورت آشوب در سوریه تشدید شود و به لبنان سرایت کند، وجود دارد. این مساله می تواند به شکل خطرناکی بر امنیت لبنان تاثیر بگذارد.

اختلاف در میان جریان های سیاسی لبنانی بسیار بالا است که بخش عمده ای از آن متاثر بحران جاری در سوریه است. جریان المستقبل، نزدیک به حکومت آل سعود در ریاض با دخالت نظامی حزب الله لبنان در سوریه مخالف است و ادعا می کند که این مساله سبب تقویت افراط گرایی در داخل لبنان و تشدید فعالیت های تروریستی می شود. در حالی که حزب الله که مورد حمایت ایران است و به شدت از بشار اسد و حکومت او پشتیبانی می کند خلاف آن را معتقد است و می گوید که حضورش در سوریه و مبارزه اش با گروه های تروریستی سبب شده تا با تروریسم در خارج از خانه مبارزه کند و دامنه آن به داخل لبنان کشیده نشود.

به هر حال اختلافات دو حزب فقط محدود به رویکردشان در قبال تحولات سوریه نیست. احزاب اصلی لبنانی به دلیل اختلافات شدید سیاسی از بهار ۲۰۱۴ تا کنون نتوانسته اند رئیس جمهور خود را انتخاب کنند. رای گیری های صورت گرفته در پارلمان هر بار به دلیل خودداری جریان های اصلی، یعنی ۸ مارس، وابسته به طیف سعد حریری و ۱۴ مارس، وابسته به حزب الله، از حضور در مجلس و رای به نامزدها ناکام می ماند. و این در حالی است که هیچ کدام از احزاب نیز نتوانسته اند بر سر نامزد مورد توافق مسیحی خود به تفاهم برسند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر همچنین گفته است: «هر گونه تحول دراماتیکی در سوریه از قبیل احتمال فروپاشی حکومت سوریه می تواند اوضاع سیسی در لبنان را به شدت تیره کند و می تواند عواقب پیش بینی نشده ای را در پی داشته باشد.»

به گفته السیسی، ساده ترین دلیل احتمال سرایت بحران از سوریه به لبنان وجود خیل عظیمی از پناهندگان سوری است که می تواند در پی سقوط حکومت بشار اسد لبنان را به آشوب بکشند و تعامل دولت با آنها را سخت کنند.

این اظهارات در حالی گفته می شود که کمتر از دو هفته پیش مقامات ارشد عربستانی در مصر به سر می بردند و هفته گذشته نیز نشست مخالفان سوری تحت اشراف عربستان در قاهره برگزار شد. بسیاری معتقدند تحولات و حرف های رد و بدل شده در این دیدارها باعث تشدید نگرانی مقامات مصری شده و همین مساله دلیل اصلی هشدار سیسی به مقامات ارشد لبنانی بر سر بوده است.

منبع: تحریریه دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا