خبر های جدید

مسکو بزرگترین شهر مسلمان‌ نشین اروپا می ‌شود

مسکو بزرگترین شهر مسلمان‌ نشین اروپا می ‌شود

با وجود افزایش دشمنی‌ها علیه مسلمانان در مسکو، این شهر در نماز عید فطر شاهد تجمع بیش از ۶۰ هزار مسلمان در مسجد جامع مسکو بود. عابران پیاده با چهره‌های متعجب به این تجمع بزرگ نگاه می‌کردند و افسران پلیس نیز در اطراف مستقر بودند.

در صحنه‌ای که در چند سال اخیر تا حدی برای مردم مسکو عادی شده، هزاران مسلمان روز شنبه به مناسبت عید فطر گردهم آمدند و شعار الله اکبر سر دادند. آن‌ها در مسجد جامع مسکو و ۵ خیابان اطراف مسجد که موقتاً مسدود شده بودند، نماز عید فطر را به جای آوردند. همزمان، ۱۸۰ هزار نفر در ۵ مسجد دیگر و چند مکان عبادی موقت مسکو، نماز عید فطر را به جای آوردند.

دو بار در سال به مناسبت اعیاد فطر و قربان، خیابان‌های مسکو به دلیل تجمع خودجوش نمازگزاران مسلمان تا ساعاتی از روز مسدود می‌شود. برخی از اهالی غیرمسلمان این شهر نسبت به این مسئله اعتراض می‌کنند. در مسکو مسلمانان احساس نمی‌کنند از سوی شهروندان مورد پذیرش هستند.

در حالی که در چنین شهر بزرگی با این همه مسلمان، فقط ۶ مسجد وجود دارد، تلاش‌ها برای ساخت مساجد جدید با اعتراض و تظاهرات مواجه می‌شود. همچنین، فقط ۲ رستوران حلال در مسکو وجود دارد که باید پاسخگوی نیازهای میلیون‌ها گردشگر در طول سال‌ باشد. تنها باشگاه ورزشی و کلینیک سلامت مسلمانان نیز بلافاصله پس از افتتاح، تعطیل شد.

مراد عبدالله‌اف، مسلمان ۲۹ ساله شهر «دربند» روسیه که در یک شرکت ساختمانی در جنوب مسکو کار می‌کند، درباره مشکلات مسلمانان می‌گوید: وقتی در محل کار نماز بخوانی جریمه می‌شوی اما وقتی همکارانت مدت زمان زیادی را برای کشیدن سیگار بیرون می‌روند، مشکلی پیش نمی‌آید.

با وجود شمار زیاد جمعیت مسلمانان در مسکو، تعداد اندکی مهد کودک و مدرسه اسلامی وجود دارد. این در حالی است که جمعیت مسلمانان سریع‌ترین رشد را در مسکو دارد. بنابر آمارهای رسمی، حدود ۱۳ میلیون مسلمان در روسیه زندگی می‌کنند که از این میان ۱.۵ میلیون نفر ساکن مسکو هستند.

این در حالی است که آمارهای غیررسمی تعداد مسلمانان روسیه را حدود ۲۰ میلیون نفر برآورد می‌کنند. حضور مسلمانان در مسکو سبب گرایش بسیاری از قومیت‌های روسی به دین اسلام شده است. مسکو به کندی در حال کنار آمدن با عنوان بزرگترین شهر مسلمان‌نشین اروپاست.

http://shafaqna.com/persian/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا