خبر های جدید

مصر همچنان در مسير امنيتي سازي فضاي جامعه

مصر همچنان در مسير امنيتي سازي فضاي جامعه

دولت مصر همزمان با صدور احکام عليه اخوان المسلمين و سرکوب تظاهرات مردمي ، به درخواست سلاح از کشورهاي غربي و تقويت همکاري هاي امنيتي با برخي کشورهاي عربي ادامه مي دهد تا مصر همچنان در مسير امنيتي سازي حرکت کند. دادگاه عالي نظامي منطقه اسيوط مصر ديروز پنجشنبه بطور غيابي22 تن از اعضاي جنبش اخوان المسلمين اين کشور را به اتهام يورش به پاسگاه پليس به حبس ابد محکوم کرد. در پرونده حمله به اين پاسگاه پليس هفت نفر ديگر نيز با حضور در دادگاه نظامي اسيوط به هفت سال زندان محکوم شده اند.
طرفداران جميعت اخوان المسلمين مصر نيز در ادامه تظاهرات خود ضد دولت السيسي ، بار ديگر در چند استان اين کشور تظاهرات کردند . تظاهرکنندگان در استان اسکندريه مصر حکومت نظاميان در اين کشور را محکوم و عليه عبدالفتاح السيسي شعار دادند.
تظاهرات مشابهي هم در استان الجيزه مصر برگزار شد که شرکت کنندگان در آن تصاوير محمد مرسي رئيس جمهوري سابق اين کشور را در دست داشتند.
اعتراض هواداران اخوان المسلمين در مناطق مختلف مصر با واکنش نيروهاي امنيتي اين کشور همراه بود.
همزمان با اين تحولات ، سفارت آمريکا در قاهره با صدور بيانيه اي اعلام کرد ، آمريکا طي دو روز آينده 8 فروند جنگنده اف 16 در اختيار مصر قرار خواهد داد و تصميم دارد 4 فروند ديگر از اين هواپيما را نيز در پاييز آينده در اختيار قاهره قرار دهد .
برخي منابع در دولت آمريکا نيز اعلام کردند تصميم واشنگتن به تحويل تعدادي جنگنده اف 16 به مصر با گسترش پديده تروريسم در شبه جزيره سينا مرتبط است .
آمريکا در حالي اين جنگنده ها را در اختيار مصر قرار خواهد داد که کمک هاي نظامي خود به مصر را بعد از سرکوب اعتراضات طرفداران اخوان المسلمين توسط نيروهاي امنيتي مصر به حالت تعليق در آورده بود.
خبر ديگر اينکه کاخ رياست جمهوري مصر اعلام کرد مصر و عربستان در قاهره توافقنامه جديدي در زمينه تقويت همکاري نظامي امضاء کردند.
توافقنامه تقويت همکاري نظامي ديروز پنجشنبه پس از ديدار عبدالفتاح السيسي ، رئيس جمهوري مصر و شاهزاده محمد بن سلمان ، وزير دفاع عربستان در قاهره امضاء شد.
وزير دفاع عربستان در صدر هياتي متشکل از عادل الجبير ، وزير امور خارجه اين کشور به مصر سفر کرده است.
گفته مي شود علت اصلي سفر وزير دفاع عربستان به مصر گسترش همکاري نظامي دو کشور و بررسي چگونگي طرح تشکيل نيروي عربي مشترک است.
طرح تشکيل نيروي عربي مشترک که رئيس جمهوري مصر از چند ماه پيش بر تشکيل آن اصرار دارد و اواخر مارس گذشته در نشست اتحاديه عرب تصويب شد به کشورهاي عضو اين اتحاديه چهار ماه فرصت داده است درباره ترکيب و مقررات آن به توافق برسند.
نويسنده: سيد رضي عمادي

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن