خبر های جدید

چرا آمریکا نتوانست داعش را نابود کند؟

دسترسی به پایگاه اینجرلیک ترکیه، بازی را تغییر نداد
چرا آمریکا نتوانست داعش را نابود کند؟

نویسنده: میکا زنکو
بعد از ماه ها مذاکره در ۲۲ جولای/ ۳۱ تیرماه ترکیه بالاخره با استفاده ایالات متحده از پایگاه هایش برای حمله های هوایی بدون سرنشین و با سرنشین علیه داعش موافقت کرد که مهمترین آن پایگاه هوایی اینجرلیک است. قبل از این ترکیه تنها با عملیات غیرمسلح نظارتی و نجات در قلمرو خود موافقت کرده بود. پیشرفت اخیر از سوی مقامات دولت اوباما برای مبارزه هوایی با داعش تحت عنوان عملی که بازی را تغییر می دهد شناخته می شود. بجای پرواز از پایگاه های خلیج فارس، پرواز از اینجرلیک مدت زمانی که نیروهای هوایی می توانند قلمرو داعش را هدف بگیرند، افزایش می دهد و از این طریق می توانند نیروهای مبارز زمینی را نیز حمایت کنند. از جمله این نیروهای زمینی شورشیان آموزش دیده پنتاگون هستند که در تاریخ ۱۲ جولای/ ۲۱ تیرماه وارد سوریه شدند.

در ۵ اوت/ چهاردهم مرداد ایالات متحده حمله هوایی از اینجرلیک به سوریه را آغاز کرد. چهار روز بعد شش فروند هواپیمای F16 و ۳۰۰ نیروی پشتیبان از آویانو ایتالیا به همراه تعداد نامشخصی سوخت رسان هوایی به اینجرلیک اعزام شدند. یک هفته بعد ایالات متحده هواپیماهای F16 را برای حمله به نظامیان داعش و تجهیزاتشان در سوریه به پرواز درآورد. اواخر هفته گذشته ژنرال کوین جی کیلی، دسترسی به اینجرلیک را «یک موقعیت استراتژیک فوق العاده برای حمایت از نیروهای ضد داعش در سوریه و عراق» توصیف کرد و افزود: «استفاده گسترده تر ار پایگاه اینجرلیک قدرت عملیات را در میدان جنگ در سوریه چند برابر کرده است.»

در زمان محدودی که ایالات متحده دسترسی خود را به پایگاه اینجرلیک گسترش داده، پیشرفت قابل توجهی در مبارزه با داعش مشهود نبوده است. احتمالا ترکیه محدودیت هایی برای نیروهای زمینی تحت حمایت ایالات متحده ایجاد کرده است. سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفته است: «حمایت از واحد های حفاظت مردمی حزب کارگران کردستان (YPG) از مفاد توافق اخیر نبوده است.» این در حالیست که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دو روز پیش از آن گفته بود: «در حال حاضرYPG از حمایت ائتلاف هوایی بهره مند است.»

آنطور که به نظر می رسد اجازه حمله به تعداد کمی از پایگاه های در دسترس به هواپیماهای F16 داده شده است. در آخر اینکه، بعد از چند حمله محدود هوایی اولیه در ۲۳ جولای/ اول مرداد ظاهرا ترکیه حمله تکمیلی مشهودی علیه داعش در سوریه انجام نداده است.

دلایل این رفتار هر چه که باشد، داده های موجود حاکی از آن است که مانند دیگر ادعاهای پیشرفت تاکتیکی در مبارزه علیه داعش، دسترسی به پایگاه اینجرلیک “تغییر دهنده بازی” نبوده است. تعداد حمله های هوایی ائتلاف نیروهای هوایی ضد داعش در سوریه در ۱۳ روز اخیر (بعد از موافقت ترکیه) کمتر از روزهای پیش از توافق بوده است. هدف استراتژیک تماما غیرواقعی “نابودی” داعش حاصلی نداشته است.

منبع: نشنال اینترست/ مترجم: پریسا فرهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا