خبر های جدید

تراژدی پناهجویان سوری و رسوایی دولتهای عربی

تراژدی پناهجویان سوری و رسوایی دولتهای عربی

از آغاز بحران و جنگ در سوریه بیش از ۴ میلیون سوری آواره شده و به دنبال سرپناهی در سایر کشورها هستند؛ اما در این بین سهم کشورهای ثروتمند عربی در خاورمیانه مانند کویت، بحرین، امارات، قطر و عربستان در پذیرش آوارگان سوری “صفر” است.
ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه که از پناه دادن به آوارگان و پناهجویان سوری خودداری می کنند در عوض در حال ارسال تسلیحات و جنگجویان بویژه از نوع تکفیری و عملیات جنگ روانی را بر عهده گرفته‌اند. کشورهایی که در کنار مأموریت ویرانی سوریه، ائتلافی را به سرکردگی عربستان برای کشتار یمنی ها تشکیل داده اند.
سایت خبری “رأی الیوم” در مطلبی دراینباره نوشت: کشورهای غرب بالکان و جنوب شرق اروپا این روزها شاهد صحنه‌هایی از حضور پناهجویان آواره سوری هستند که کف خیابانها و یا ایستگاه مترو و قطار نشسته اند و با گدایی تکه نانی، در انتظار گرفتن پناهندگی از کشورهای غرب اروپا هستند.
این آوارگان امیدوارند که از طریق اتریش و یا مجارستان به آمان و فرانسه برسند و شاید از طریق کانال انگلیس به این کشور در غرب اروپا بروند.

– آمار شرم آور
آمار و ارقام نشان می دهد که ۷ میلیون و ششصد هزار آواره سوری در داخل سوریه به سر می برند و ۴ میلیون آواره نیز در خارج از خاک سوریه هستند که بر اساس اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با پایان سال ۲۰۱۵ به این تعداد ۲۷ هزار نفر افزوده خواهد شد.

ترکیه از آغاز بحران در کشور همسایه اش سوریه بیشترین سهم پذیرش آوارگان را داشته چنان که طی ۴ سال گذشته یک و ۸ دهم میلیون سوری که ۴۵ درصد مجموع آوارگان را تشکیل می دهند در ترکیه به سر می برند.

نحوه توزیع بقیه آوارگان سوری در کشورهای همسایۀ آن به ترتیب زیر است:

۱.۱ملیون نفر لبنان، ۶۲۸ هزار نفر در اردن، ۲۴۹ هزار نفر در عراق، ۱۳۴ هزار نفر در مصر
طبق بیانیه کمیساریای عالی پناهندگان، حدود ۸۶ درصد از ۶۳۰ هزار پناهنده سوری در اردن زیر خط فقر که ۳.۲ دلار در روز است زندگی می کنند و بیش از نیمی از پناهجویان در لبنان که تعدادشان به ۱.۱۷۳ میلیون نفر می رسد در پناهگاههایی با کیفیت نامطلوب به سر می برند.
این آمار و ارقام از سویی نشانگر حجم ویرانی و مصیبتی است که بر سر ملت سوریه وارد شده است، و از سوی دیگر رفتار خجالت آور کشورهای عربی در عدم حمایت کافی از آوارگان سوری را به تصویر می کشد.

– رفتار بی شرمانه کشورهای عربی

کشورهای عربی برای برادران سوری خود به اندازه کافی انصاف از خود نشان نداده‌اند چنان که پناهندگان سوری برای دریافت ویزا و اقامت در برخی کشورها با مشکلاتی مواجه هستند.
در سال جاری در لبنان قانونی وضع شد که طبق آن پناهنده سوری برای تمدید اقامت یا ورود به این کشور باید شرایطی داشته باشد که از آن جمله معرفی یک ضامن لبنانی یا ارائه اجاره نامه یک خانه در آن کشور است، تا جایی که پیدا کردن ضامن لبنانی به عنوان تنها راه حل برای تمدید اقامت به فکر و ذکر هر روز جوانان سوری تبدیل شد.
اردن نیز از سوی سازمان های حقوقی به شانه خالی کردن از پذیرش پناهندگان جدید متهم شد و به اعتراف مقامات اردنی، موانعی در معابر مرزی غیر رسمی در منطقه شرقی این کشور از اواخر مارس ایجاد شده تا از ورود صدها آواره سوری به داخل خاک این کشور جلوگیری کرده و آنها را در بیابان‌ها سرگردان نماید.
بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل که در ماه دسامبر ارائه شد، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز خود را به شکل خجالت آوری به نادانی زدند و از پذیرش آوارگان سوری سر باز زدند در حالی که می بایست جزو اولین کشورهایی باشند که به برادران خود پناه بدهند. این رفتار شرم آور در حالی است که ده سال قبل قطر مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به قربانیان طوفان کاترینا در آمریکا اختصاص داد و عربستان نیز ۲۴ خانه برای آنان ساخت.
اگر کشورهایی مانند کویت، قطر و بحرین به دلیل کوچکی ابعاد کشورهایشان نمی‌توانند آوارگان سوری را پناه دهند و به کمک مالی بسنده می کنند عربستان که سرزمین های وسیعش از شمال یمن تا مرزهای جنوبی شام را در بر گرفته از این بابت عذری ندارد.

  پناهجویان آواره به اروپایی ها متوسل شدند
طبق گزارش آژانس “فرونتیکس” که مسوول مرزهای خارجی منطقه شینگن است تعداد سوری هایی که طی ۷ ماه نخست سال جاری خود را به مرزهای اتحادیه اروپا رساندند به ۳۴۰ هزار نفر رسید، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این تعداد ۱۲۳ هزار نفر بود.
آوارگان سوری راههای متعددی را برای ورود به اروپا امتحان کرده اند که برای بسیاری از آنها به قیمت جانشان تمام شد.نشریه انگلیسی گاردین می نویسد که آوارگان سوری به سوی قطب شمال می روند تا از طریق روستای کوچکی در روسیه واردروستای کورکینز در نروژ شوند که بیش از ۵ هزار کیلومتر از دمشق فاصله دارد و میانگین دمای هوا در آن زیر صفر است.

http://fa.alalam.ir/news/1734767#sthash.S2SbO1S9.dpuf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا