خبر های جدید

اعلام آمادگی مسعود بارزانی برای کناره‌گیری از قدرت و خروج از اقلیم کردستان

اعلام آمادگی مسعود بارزانی برای کناره‌گیری از قدرت و خروج از اقلیم کردستان

مسعود بارزانی روز سه‌شنبه (۶بهمن/۲۶ ژانویه)‌ درنشستی همه‌ جانبه‌  با احزاب سیاسی رسمی اقلیم کردستان عراق که‌ در مورد وضعیت کنونی عراق و اقلیم کردستان و مسائل مهم اقلیم برگزار شد، آمادگی خود را برای انتقال مسالمت آمیز قدرت در اقلیم اعلام کرد.
شبکه‌ تلویزیونی روداو گزارش داد: مسعود بارزانی آمادگی خود را برای کناره‌گیری از منصب ریاست اقلیم کردستان و  واگذاری این منصب اعلام کرده‌ و گفت که‌ ‌به‌ صورت تمام و کمال از کسی که‌ به‌ عنوان جانشین وی در این منصب از سوی احزاب اقلیم و یا از طریق انتخابات ریاست و توسط مردم انتخاب می شود؛ حمایت خواهد کرد.
بارزانی  افزود که‌ تا مدتی شخصی را که‌ به‌ عنوان جانشین وی انتخاب می شود، در جنگ با داعش یاری داده‌ و سپس به‌ منظور استقلال بیشتر رئیس آینده‌ اقلیم، در انجام امور و وظایف محوله‌ و همچنین جلوگیری از بروز تنش های احتمالی، از اقلیم کردستان خارج خواهد شد.
لازم به‌ ذکر است که‌ مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان در ۱۹ ماه اوت سال ۲۱۰۵ (مرداد ۱۳۹۴)، به‌ پایان رسید و اصرار رهبران حزب دمکرات کردستان (پارتی) بر تمدید این مدت و ابقای بارزانی در این پست و نیز مسئله‌ بازنگری و تصویب قانون اساسی اقلیم که‌ از سال ۲۰۰۷ تاکنون به‌ تعویق افتاده، موجب بروز مناقشات شدید در میان رهبران و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان شده‌ است.
این در حالی است که‌ بارزانی پیشتر نیز چندین بار به‌ صورت رسمی آمادگی خود را برای کناره‌گیری از منصب ریاست اقلیم و واگذاری این منصب اعلام کرده‌ و از احزاب اقلیم و پارلمان کردستان درخواست کرده‌ که‌ سازوکاری را برای حل مسئله‌ منصب ریاست اقلیم؛ از طریق توافق میان احزاب و یا از طریق پارلمان و یا برگزاری انتخابات ریاست و با رای مردم، تعیین کرده‌ و شخصی را برای جایگزینی وی انتخاب کنند.
از سوی دیگر، سعدی احمد پیره‌ از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان که‌ در نشست مذکور حضور داشت، به‌ شبکه‌ تلویزیونی روداو گفت که‌ بارزانی بیش از یک بار در این نشست، آمادگی خود را برای واگذاری منصب ریاست اقلیم اعلام کرده‌  و تاکید کرده‌ است که‌ جانشین خود در این منصب را برای اداره‌ امور یاری خواهد کرد.
سعدی احمد پیره‌، افزود: بارزانی در این نشست اعلام کرده‌ با توجه‌ به‌ اینکه‌ منصب ریاست اقلیم ارتباط تنگاتنگی با  میدان های جنگ نیروی پیشمرگ با داعش و روابط خارجی اقلیم با دیگر کشور ها دارد، اهمیت بسیاری در اقلیم داشته‌ و باید هرچه‌ زودتر مسئله‌ منصب ریاست حل شود.
از سوی دیگر، این نشست تصمیم به‌ تشکیل کمیته‌ای ۹ نفره‌ از از اعضای ارشد، سه‌ حزب اتحادیه‌ میهنی(یکیتی)، اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتو) وحزب دمکرات (پارتی)، به‌ منظور عادی سازی وضعیت اقلیم و حل مسئله‌ منصب ریاست اقلیم گرفته‌ است.

منبع: کردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا