خبر های جدید

ترکیه آماج حملات تروریستى قرار گرفته است

ترکیه آماج حملات تروریستى قرار گرفته است

شامگاه امروز( چهارشنبه) ۱۷ فوریه آنکارا، پایتخت ترکیه بار دیگر هدف تروریست‌های بی‌رحم قرار گرفت؛ یک خودروی حامل بمب در هنگام توقف سرویس‌های حامل پرسنل نظامی نیروهای مسلح ترکیه در جلو چراغ راهنما در تقاطع بلوار اینونو به سمت خیابان دیکمن منفجر شد.

استانداری آنکارا بلافاصله اعلام کرد که براساس برآورد‌های اولیه بر اثر این انفجار دست کم ۱۸ نفر جان باخته و ۴۵ نفر زخمی شده‌اند، اما این رقم بنا به اعلام نعمان کورتولموش، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه، به ۲۸ کشته و ۶۱ زخمی افزایش یافت.

ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز اعلام کرد شامگاه امروز، ۱۷ فوریه ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۳۱ سرویس‌‌‌های حامل پرسنل نیروهای مسلح ترکیه به هنگام ایست و بازرسى مقابل چراغ راهنمای تقاطع بلوار اینونو مورد حمله تروریستی قرار گرفتند.

نعمان کورتولمش، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه این انفجار تروریستی را عملى بزدلانه، خائنانه و ناشرافت‌مندانه دانست و گفت: “حمله تروریستی مذکور نه تنها حمله به سرویس‌‌‌های حامل پرسنل نیروهای مسلح، بلکه حمله به تمامی مردم شریف ترکیه است و همه ما عوامل این حادثه را لعن و نفرین می‌کنیم”.

معاون نخست وزیر ترکیه اظهار داشت: “کسانی که مهاجمان این حمله را بازیچه خود قرار داده و نقشه این حمله را کشیدند و همچنین برای انجام آن و یا حملات مشابه حمایت اطلاعاتی، لجیستیکی، تسلیحاتی و حتی سیاسی انجام داده اند را به صراحت نفرین می‌کنیم”.

وى با بیان این‌که با هیولای تروریسم که از یک مرکز تاریک به طور مشترک جهت انجام حملات تروریستی به صورت همزمان فرمان می‌گیرد، مواجه این إظهار داشت: “تمام جناح هاى سیاسی با هر عقیده اى که باشند، همه باید در مقابل تروریسم، یک اتحاد ملی تشکیل دهیم. هیچ کس بدون چون و چرا، بدون همدردى با گروهای تروریستی، بدون این‌که بگویند این‌ها به قصد مخالفت با دولت این حملات را انجام می‌دهند و به آن ضربه مى زنند و تمام شهروندان را به برادری و وحدت در برابر تروریسم دعوت می‌کنیم. این یک مسئله ملی است”.

بدنبال این حادثه، رئیس جمهور و نخست‌وزیر ترکیه به علت وقوع انفجار در آنکارا سفر‌های خود به جمهوری آذربایجان و بروکسل را لغو کردند.

دکتر موذن اوغلو، وزیر بهداشت و درمان ترکیه نیز اعلام کرد ۶۱ نفر از زخمی‌های انفجار تروریستی آنکارا به ۱۴ بیمارستان منتقل شده و تحت مراقبت‌های درمانی قرار دارند. جراحت برخی از آنان سطحی و برخی دیگر متوسط است که طی چند روز آینده بهبود می‌یابند.

در همین راستا، نشست فوق‌العاده امنیتى با مقامات بلندپایه ترکیه؛ از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر کشور در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا، ساعت ۲۰.۲۵ به وقت محلی برگزار شد.

رئیس جمهور ترکیه پس از اتمام نشست مذکور با تاکید إعلام کرد: “کسانی که با حمایت از گروه‌های تروریستی قصد دارند تا دولت و مردم ترکیه را از اهداف خود بازدارند، عواقب اشتباه خود را خواهند دید. شهداء و جانبازان ما، نماد بزرگی برای حفظ یکپارچگی وطن ما، برافراشته بودن پرچم ما، عدم قطع صدای اذان در مساجد و عدم تجزیه کشورمان هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا