خبر های جدید

۵ قرآن‌ دست‌نویس کهن را بشناسید + عکس

۵ قرآن‌ دست‌نویس کهن را بشناسید + عکس

نسخه‌های دست‌نویس زیادی از قرآن در مناطق مختلف جهان وجود دارد، اما ۵ نسخه خطی قدیمی از این کتاب الهی هستند که قدمت آنها به نخستین سال‌های صدر اسلام برمی‌گردد.
قرآن کریم بیش از هر کتاب دیگری مورد عنایت و اهتمام مسلمانان و غیرمسلمانان قرار گرفته است. قرآن تنها کتابی است که الفاظ آن همان‌گونه که بوده‌، محفوظ مانده‌ است و معانی آن تفسیر گشته‌ و هنر اسلامی در کتابت و طراحی آن انعکاس یافته است.
همچنین، علمای مسلمان پژوهش‌ها و تحقیقات دقیق و جامعی در حوزه‌های مختلف علوم قرآنی نگاشته‌اند و تألیفات ارزشمندی در حوزه تفسیر، قرائات، وقف و ابتدا، فضلیت‌ها و آداب تلاوت قرآن، احکام قرآن، ناسخ و منسوخ، اسباب نزول، اعجاز قرآن و داستان‌های آن ارائه داده‌اند.
در این میان ۵ نسخه خطی و دست‌نویس از قرآن کریم در جهان وجود دارد که بسیار قدیمی هستند و قدمت آن‌ها به نخستین سال‌های تاریخ هجری بازمی‌گردد.

نسخه خطی شهر «الضالع» یمن

معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن جهان + عکس

قدمت این نسخه خطی قرآن که در یکی از غارهای کوهستان صعب‌العبور شهر «الضالع» یمن توسط یک جوان یمنی کشف شد به سال ۲۰۰ هجری قمری برمی‌گردد و حدود ۱۲۳۶ سال قدمت دارد.
در صفحه نخست این نسخه نوشته‌شده که این قرآن در سال ۲۰۰ هجری نگاشته شده و این مسئله نشان می‌دهد که این نسخه قرآن کریم یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌‌هایی به‌شمار می‌رود که تاکنون کشف شده است.

نسخه خطی ایالت «بادن ـ وورتمبرگ» آلمان

معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن جهان + عکس

نسخه خطی قرآن ایالت بادن ـ وورتمبرگ آلمان متعلق به قرن هفتم میلادی است که در کتابخانه دانشگاه این ایالت یافت شده است.
کتابخانه بادن ـ وورتمبرگ در سال ۱۸۶۴ میلادی مجموعه‌‌ای از کتاب‌های شخصی یک دیپلمات آلمانی را خریداری کرد که در میان کتاب‌های خریداری شده این نسخه قدیمی قرآن نیز وجود داشت. این نسخه دارای قدمتی ۱۳۶۶ ساله است.

نسخه خطی «اندلسی» قرآن در تایلند

معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن جهان + عکس

این نسخه قدیمی اندلسی‌الاصل که اکنون در شهر «ناراتیوات» واقع در جنوب تایلند نگهداری می‌شود، متعلق به «عبدالرحمن الغافقی»، امیر اندلس و یکی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی اندلس در سال ۷۳۲ میلادی است.
این نسخه دارای اصالت اندلسی (بخشی از اسپانیای کنونی) است و هم‌اکنون در تایلند نگهداری می‌شود.

نسخه خطی قرآن «مسجد جامع» یمن

معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن جهان + عکس

این نسخه خطی قرآن به نسخه مسجد جامع شهر «صنعاء»، پایتخت یمن معروف است و در حین تعمیر و ترمیم مسجد که در اثر سیل تخریب شده بود، یافت شد. این نسخه دارای قدمت ۱۳۴۴ ساله است.

نسخه خطی دانشگاه بیرمنگام» انگلیس

معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن جهان + عکس

این نسخه، قدیمی‌ترین نسخه قرآنی جهان به‌شمار می‌آید که دارای قدمتی ۱۳۷۰ ساله است و اخیرا در کتابخانه دانشگاه «بیرمنگام» انگلیس کشف شد. کارشناسان نسخ خطی، این نسخه دست‌نویس قرآن را به یکی از صحابه پیامبر(ص) و یا نسل اول تابعین نسبت می‌دهند.
این نسخه خطی قرآن شامل بخش‌هایی از سوره‌های ۱۸ تا ۲۰ قرآن است که به خط حجازی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین خطوط عربی کتابت شده است.

منبع: ایکنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا