معماری
خانه ---> سياسي اجتماعي ---> پاپ بر طبل جنگ مي‌كوبد

پاپ بر طبل جنگ مي‌كوبد

پاپ بر طبل جنگ مي‌كوبد

يادداشتي بر سخنان توهين آميز پاپ

 ماجرا از اين قرار است: " ژوزف راتزينگر" ملقب به " پاپ بنديكت شانزدهم" روز سه شنبه‌ي هفته‌ي گذشته (12سپتامبر) در سخناني با عنوان " ايمان،خرد و دانشگاه – خاطرات و واكنش‌ها" در دانشگاه رگنسبورگ آلمان مدعي شده است كه اسلام برخلاف مسيحيت كمتر از منطق پيروي مي‌كند. وي با اشاره به محتواي كتاب " امپراطوري بيزانس" و سخنان مانوئل دوم پلالوگوس امپراطور دوره‌ي بيزانس در قرن چهاردهم، با اعلام اين پرسش كه « به من نشان دهيد كه حضرت محمد (ص) چه چيز جديدي آورد؟» موارد موهني را به پيامبر گرامي و دين اسلام نسبت مي‌دهد و مفهوم جهاد در اسلام را به عنوان « گسترش دين با زور شمشير» زير سئوال برد.

اين اظهارات موجي از محكوميت و اعتراض را برانگيخته كه دامنه‌ي آن رو به گسترش است.

1)

با توجه به نقل اجمالي ماوقع سئوالاتي چند مطرح مي‌شود:

 

1- انگيزه‌ي پاپ از بيان اين سخنان چيست؟

 

2- پيامدهاي اين اظهارات چه مي‌تواند باشد؟

 

3- شيوه‌ي اعتراض به چنين اعمال توهين‌آميز بهتر است چگونه باشد؟

 

4-هدف نهايي از طراحي چنين سناريوهايي كه توهين به مقدسات مسلمانان و متعاقباً اعتراض و راهپيمايي مسلمانان در محكوم كردن آن، دو بخش ثابت و تكراري آن هستند چه مي‌تواند باشد؟

 

2)

هنوز چند ماهي از ماجراي كاريكاتورهاي توهين‌آميز به ساحت پيامبر اسلام نگذشته و اثرات شديد آن بر سياست، اقتصاد و فرهنگ كشورهاي درگير در اين ماجرا بخصوص دانمارك باقي است. كاريكاتورهايي كه وجه مشترك اساسي‌اي با سخنان اخير پاپ داشتند كه آن هم نسبت دادن خشونت و تروريسم به دين اسلام است. بي‌گمان پاپ بنديكت شانزدهم تشنجهايي كه به هنگام انتشار كاريكاتورها در جهان ايجاد شد، آن هم در وضعيتي كه طرف آغاز كننده‌ي ماجرا يك كاريكاتوريست بود، را از ياد نبرده است. اما اينبار شخص توهين‌كننده خود ايشان به عنوان رهبر مسيحيان كاتوليك جهان است و بي‌شك مسئوليت هرگونه تشنج و بحران و ايجاد وقفه و گسست در روند گفتگوي اديان و نيز مشروعيت بخشي به اقدامات تروريستي بر عليه مسلمانان بر عهده‌ي اوست و اين براي يك پاپ به عنوان يكي از بالاترين شخصيتهاي ديني جهان – در خوشبينانه‌ترين حالت – نشان از عدم صلاحيت و بي‌تجربگي دارد، هر چند پاپ كنوني قبل از اينكه به اين مسئوليت برسد چند بار اظهارات مشابهي را بيان كرده بود.

3)

 نكته‌ي مهم اينكه نمي‌توان پذيرفت كه پاپ از تأثير سخنان خود بر جهان اسلام بي‌اطلاع بوده ، چه اگر اينگونه باشد بايد در صلاحيت و آگاهي ايشان از موقعيت خويش ترديد كرد. در بررسي انگيزه‌ي پاپ از اظهار چنين سخناني مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1- آگاهي نادرست از دين اسلام و زندگي پيامبر (ص): كه اين مي‌تواند هم به عدم مطالعه‌ي ايشان برگردد و هم بازتابي باشد از تأثير اعمال خشونت‌بار گروههاي تندرو به‌ظاهر اسلامي.

2-ايجاد آمادگي ذهني و همراهي افكار عمومي جهان مسيحت با هرگونه تحرك سياسي _ نظامي بر عليه جهان اسلام.

 

3- تهييج گروههاي تندرو مسلمان نما به انجام اعمال خشونت آميز بر عليه دنياي مسيحيت، كه در اين صورت ادعاها و سخنان پاپ در خصوص وجود خشونت در دين اسلام به واقعيت پيوسته و گروههاي تندرو با اين اعمال خود – همچون گذشته – سوخت ماشين‌هاي تبليغاتي و تسليحاتي غرب را به سهولت تأمين خواهند كرد.

4)

با اين اوصاف و عليرغم اعلام تأسف پاپ از سخنانش، تظاهرات و اعتراضات به شيوه‌اي بسيار احساسي ادامه دارد و مسلمانان جهان غافل از سلاح اصلي انديشه‌ي اسلامي با تظاهرات و اعلام محكوميت‌هاي صوري و تكراري به اين توهين‌ها واكنش نشان مي‌دهند.

نگارنده مخالف ابراز مخالفت و انزجار با روشهاي دموكراتيك نيست و اعتراض و تظاهرات مسالمت‌آميز را نفي نمي‌كند اما تأكيد مي‌كنم كه نبايد از دايره‌ي حكمت ،موعظه‌ي حسنه و جدال احسن خارج شد. شايسته است حال كه از جانب رهبر مسيحيان كاتوليك جهان چنين توهين‌هايي ابراز مي‌شود ، ايشان و هر انسان مدعي ديگر را به گفتگو و مناظره‌اي علمي دعوت كرد تا همگان را به اين اقرار واداشت كه دين اسلام ،دين سلامت و صلح و آرامش است، معجزه‌اش كتاب است و در همان كتاب بارها به پيامبرش تذكر داده كه وي مامور ابلاغ است و نبايد در پذيرش دين بر آنان سخت بگيرد و هيچ اجباري در پذيرش دين نيست. ديني است كه با اعتقاد به اصول گفتگوي اديان و احترام متفابل ، نام پيامبران ديگر را بر سوره‌هاي قرآنش نهاده تا به پيروانش بياموزد كه بايد پيروان ديگر پيامبران را نيز محترم بدارند و به انديشه و باور آنان توهين نكنند، حتي پا را فراتر نهاده و مؤمنان را از دشنام دادن بت‌هاي مشركان برحذر مي‌دارد.

5)

مكرر مي‌كنم كه برداشتهاي نادرست گروههاي تندرو از دين اسلام و اعمال خشونت‌بار ايشان اصلي‌ترين عامل ايجاد اين ذهنيت است كه خشونت و اسلام با هم مرتبط هستند و كشتار و خونريزي از روشهاي گسترش اسلام است. اينجاست كه بايد از سران اين گروههاي تندرو پرسيد كه اقدامات آنان تاكنون چه نفع و بهره‌اي براي اسلام داشته است؟ آيا جز اين است كه مردم را روزبه‌روز از برنامه‌ي حيات‌بخش و پيشرفته‌ي اسلام متنفر كرده‌است و بهانه‌ي هجوم همه‌جانبه‌ي دشمنان اسلام را فراهم آورده است؟ آيا وقت آن نرسيده كه در تفكر خود تجديد نظر كنند و با فهمي شايسته از آيات قرآن و  احاديث صحيح پيامبر (ص) خدمت به مردم را سرلوحه‌ي كار خود قرار دهند؟

6)

مفهوم جهاد و نيز ماجراي غزوات پيامبر(ص) و فتوحات صدر اسلام از مباحثي است كه فهم و دقت مطلوب همراه با دانش همه‌جانبه را مي‌طلبد تا با مبنا قراردادن آيات قرآن، زنگار جعل و تاريخ‌سازي را از چهر‌ه‌ي تاريخ و انديشه‌ي اسلامي زدوده و گوهر راستين اسلام و مردان تاريخ ساز صدر آن را هويدا سازد.

 

منبع : روچنه

http://www.rochna.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@

قالب وردپرس