خبر های جدید

جامعه‌ی اهل سنت، اظهارات کارشناس هتّاک به شخصیت مولانا عبدالحمید را محکوم کرد

حمایت همه‌جانبه از شیخ «بصیرت» و «اعتدال»
جامعه‌ی اهل سنت، اظهارات کارشناس هتّاک به شخصیت مولانا عبدالحمید را محکوم کرد

اظهارات ناروای کارشناس افراطی شبکه‌ی «ولایت» علیه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، عالم مطرح اهل سنت ایران در برنامه‌ی زنده‌ی «دفاع از ثقلین» که پنج‌شنبه (۱۷ فروردین ۱۳۹۶) از این شبکه پخش شد، با واکنش و محکومیت شدید جامعه‌ی اهل سنت ایران و منطقه مواجه شد.

پخش این اظهارات علیه شخصیت تقریبی مولانا عبدالحمید در شبکه‌ای که مجوز رسمی فعالیت در جمهوری اسلامی ایران را دارد، مایه‌ی نگرانی دلسوزان شیعه و سنی کشور و منطقه شد. علما و شخصیت‌های علمی، امامان جمعه، چهره‌های سیاسی، مجامع و مراکز علمی و فرهنگی با صدور بیانیه‌های جداگانه از این اقدام موهن، اظهار تأسف کردند و خواستار مجازات عوامل تولید و پخش این برنامه‌ی وحدت‌شکن شدند.

واکنش علما و شخصیت‌های دینی
مولانا سید محمد فاضلی موحد، رئیس شورای علمای اهل سنت تایباد با انتشار بیانیه‌ای از مولانا عبدالحمید به‌عنوان «شخصیت وحدت طلب، تقریبی، دلسوز جامعه ایرانی و شخصیت اول اهل سنت» یاد کرده و ضمن محکومیت اهانت به حضرت شیخ‌الاسلام نوشته است: «این عمل وقیحانه را محکوم و تأکید می‌کنم که توهین به شخص شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید (زید مجده) توهین به جامعه‌ی اهل سنت می‌باشد.» ایشان در ادامه تأکید کرده است: «از مسئولین مربوطه خواهان برخورد قاطع با این شخص اختلاف‌انگیز و هتاک می‌باشیم».

استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردم کردستان با ارسال نامه‌ای به مولانا عبدالحمید پس از تبریک این اقدام به مولانا عبدالحمید، نوشته است: «بابت بی‌ادبی‌های اخیر حاقدین نسبت به جناب‌عالی به شما تبریک عرض می‌کنم؛ زیرا در معرض توهین و بی‌ادبی و اذیت و آزار قرار گرفتن به خاطر عقیده‌ی توحیدی و دفاع از آن و نیز دفاع از مؤمنان و مظلومان سهم انبیا و داعیان همیشه‌ی تاریخ بوده است.»

مدیر مدرسه علوم دینی امام بخاری سنندج در فرازی دیگر از نامه‌ی سرگشاده‌ی خود نوشته‌ است: «مولانا عبدالحمید، محبوبِ دلبند و جای امید همه‌ی اهل سنّت راستین ایران است، همچنین مورداحترام قاطبه‌ی اهل تشیّع فهیم و صلح‌طلب و آرامش‌خواه. لذا توهین و بی‌ادبی به مقام ایشان، توهین و طرفیت با اهل سنّت شمرده خواهد شد.»

مولانا محمدگل خاشی مدیریت حوزه علمیه‌ی مخزن‌العلوم خاش طی بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدیداللحن این اقدام، از شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به‌عنوان «مجدد بلامنازع عصر حاضر» یاد کرده و نوشته است: «ما جامعه روحانیت، مدرسین حوزه‌های علمیه و عموم مردم شهرستان خاش ضمن محکومیت این حرکت ناشایست، حمایت همه‌جانبه و بی‌دریغانه‌ی خویش را نثار ساحت پاک حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید -سلمه‌الله‌تعالی و رعاه- می‌نماییم.»

همچنین مولانا حبیب‌الرحمن مطهری مدیر محترم حوزه علمیه احناف خواف، با انتشار بیانیه‌ای از مولانا عبدالحمید به‌عنوان «چهره شاخص اهل سنت در کشور که اعتدال گرا، منادی وحدت، خیرخواه، محب وطن و کشور است» یاد کرده و نوشته است: «این‌جانب ضمن محکوم نمودن سخنان مغرضانه فرد مذکور [حجت‌الاسلام ابوالقاسمی]، مردم را به حفظ وحدت و آرامش دعوت نموده و از مسئولین مربوطه تقاضا داریم، اجازه ندهند افرادی، این‌چنین بی‌مهابا در کشور به علمای اهل سنت توهین کنند.»

مولانا عبدالمجید مرادزهی از محققان و پژوهشگران اهل سنت در بیانیه‌ای از این اهانت به‌عنوان «اهانت بی‌شرمانه» و «تهمت ناروا» یاد کرده و چنین افرادی را «عوامل صهیونیسم» نام ‌برده است.

ایشان نوشته‌ است: «جای بسی تأسف و گلایه از مسئولان امنیتی و قضایی است که با چنین افراد ضد وحدت و درواقع ضد نظام اسلامی و همسو با داعش، اقدامی انجام نمی‌دهند!»

واکنش مراکز علمی و فرهنگی
مکتب قرآن کردستان از مراکز علمی و فرهنگی کردستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت و همبستگی خود با مولانا عبدالحمید نوشته است: «این اهانت صریح و سخیف به ساحت این عالم برجسته‌ی اهل سنت را شدیداً محکوم نموده و از مسئولین قضایی و امنیتی و سایر نهادهای مسئول انتظار برخورد قضایی قاطع و عادلانه با توهین‌کنندگان به این دانشمند فرزانه‌ی کشورمان را داریم.»

جامعه مدرسین و طلاب مدرسه علوم دینی مولانا عبدالعزیز- رحمه‌الله- زاهدان با انتشار بیانیه‌ای اهانت شبکه‌ی ولایت را به شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید «موجب رنجش و جریحه‌دار شدن قلوب اهل سنت» دانست. در فرازی دیگر از این بیانیه آمده است: «مولانا عبدالحمید شخصیتی بی‌نظیر و بی‌همتا در عصر ماست؛ کسی که تمام عملکردش فرامذهبی و فراقومی بوده و دلسوز و خیرخواه همه مسلمین، نظام و ملت ایران می‌باشند. ایشان محبوب دل‌های شیعه و سنی هستند.»

با توجه به محبوبیت فرامرزی شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، موج این اعتراضات به کشورهای همسایه به‌ویژه افغانستان نیز کشانده شد، علما و مراکز فرهنگی این کشور در بیانیه‌های مختلف این عمل ناشایست را محکوم کردند.

اساتید و طلاب حوزه علمیه دارالعلوم عالی انصار هرات، مجمع مدارس سراسری و نهادهای دینی افغانستان در بیانیه‌های جداگانه با حمایت از مولانا عبدالحمید، اهانت به ساحت پاک ایشان را محکوم کردند.

واکنش امامان جمعه اهل سنت
دامنه‌ی اعتراض به اقدام نسنجیده‌ی شبکه‌ی «ولایت» به خطبه‌های جمعه (۲۵ فروردین ۱۳۹۶) کشید و امامان جمعه اهل سنت در مناطق مختلف کشور با اظهار تعجب از اهانت به امام‌جمعه‌ی اهل سنت زاهدان، این اقدام را محکوم کردند.

شیخ‌التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج امام‌جمعه اهل سنت آزادشهر در خطبه‌های جمعه با اظهار تأسف از این اقدام موهن خاطرنشان کرد: «باید جلوی افراد بی مسئولی که از شبکه‌های ماهواره‌ای در مورد مولانا عبدالحمید افترا و دروغ می‌گویند گرفته شود».

مولانا غلام حیدر فاروقی مدیریت حوزه علمیه «الصدیق» و امام‌جمعه محترم اهل سنت بیرجند در خطبه‌های این هفته، فرد موهن به ساحت حضرت شیخ‌الاسلام را «شیعه‌ی انگلیسی» توصیف و افزود: ما مسلمانان این اهانت و توهین را به‌شدت محکوم می‌کنیم و از همه‌ی مسئولین تقاضا داریم طبق قوانینی که در مملکت اسلامی است، کسی را که خواسته باشد بین مسلمانان تفرقه ایجاد کند محاکمه کنند.»

مولانا محمدحسن برفی امام‌جمعه شهر «طبس مسینا» در خطبه‌های این هفته از مولانا عبدالحمید به‌عنوان یک «شخصیت جهانی» یاد کرد و افزود: ایشان در کشورهای خارجی نیز مورد اعتماد و احترام‌اند، دنیا ایشان را به‌عنوان یک شخصیت مصلح، معتدل، صلح‌جو و وحدت طلب می‌شناسد. ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: «نباید مسئولین اجازه بدهند، افراد مغرض و افراطی به ایشان توهین و بی‌حرمتی کنند، توهین به مولانا عبدالحمید، توهین به تمام جامعه اهل سنت است و ما این را نمی‌پذیریم. هرکس در هر لباسی بخواهد توهین، بی‌حرمتی و بی‌احترامی کند، برای ما قابل‌تحمل نیست و ما آن را به‌شدت محکوم می‌کنیم.»

مولانا عبدالصمد ساداتی امام‌جمعه اهل سنت سراوان با انتقاد شدید از اهانت به شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، سخنان «سخیف،‌ هتاک و نابخردانه‌« کارشناس «یک شبکه جهانی داخلی آن‌هم در شهر علمی و مذهبی کشور» را برخلاف منویات و نصایح مقام معظم رهبری و نیز نقض منشور مجمع جهانی تقریب بین مذاهب دانست. ایشان از مولانا عبدالحمید به‌عنوان «یک شخصیت داعیِ وحدت و تقریب بین امت اسلامی» یاد کرد.

مولانا فضل‌الرحمن کوهی امام‌جمعه پشامگ سرباز با محکومیت شدید اهانت کارشناس شبکه‌ی ولایت به مولانا عبدالحمید، اظهارداشت: شیخ‌الاسلام خط قرمز ماست. اگر من هزار فرزند داشته باشم، حاضرم همه‌ی آنها را فدای حضرت شیخ‌الاسلام کنم. ایشان از شیخ‌الاسلام به‌عنوان «سپری در برابر مخالفان نظام» یادکرد و بر لزوم قدرشناسی ایشان تأکید کردند.

مولوی فضل‌الرحمن حقانی امام‌جمعه موقت مسجد جامع «الخلیل» شهرستان خاش با تأکید بر لزوم اتحاد و همبستگی مسلمانان، ابراز داشت: به مخاطره انداختن امنیت به هر صورتی که باشد کار نادرستی است، اگر کسی همچنین تفکری داشته باشد از هر تریبون و شبکه‌ای که باشد محکوم است. شخصیت‌های ملی و مردمی کشور انسان‌های ارزشمندی هستند و هرگونه اهانت به این افراد نادرست و نابجاست.

همچنین بنابر گزارش منابع محلی امامان جمعه‌ی بعضی دیگر از مناطق سنی‌نشین نیز در خطبه‌های جمعه با انتقاد از این مسئله خواستار برخورد جدی با عاملان این حرمت‌شکنی  شده‌اند.

واکنش چهره‌های سیاسی و مدنی
دکتر جلال جلالی‌زاده استاد دانشگاه و از چهره‌های سیاسی اهل سنت در بیانیه‌ی خود مولانا عبدالحمید را چهره‌ای «وحدت‌طلب» توصیف کرده و افتراها و گستاخی‌های شبکه‌ی ولایت را وابسته به جریانی دانسته است که همیشه با پیام‌های وحدت‌بخش مقام رهبری زاویه‌دارند و همیشه در مواقع حساس به وحدت ملی و مذهبی ایرانیان خدشه وارد می‌کنند.

خانم سعیده خاشی از فعالان سیاسی-مدنی بلوچ در یادداشتی با اظهار تأسف از اهانت به مولانا عبدالحمید نوشته است: ‌«شیخ‌الاسلام تنها یک روحانی نیستند، پناه ما در روزهای سخت و شیرین‌مان هستند، فقط تلاش کنیم قدرش را بیشتر بدانیم.»

خانم خاشی در فرازی دیگر از یادداشت خود افزوده است: «خوشحالیم که رهبر اهل سنت ما سال‌های سال است که از تریبون مردمی‌اش ندای اتحاد سر می‌دهد  و همسوی منافع کشورش گام برداشته و در سخت‌ترین روزهایی که بر ما گذشته جز برای مردم و مصلحتشان، به چیز دیگری نیندیشیده است، او با مشی اعتدالی و گفتمان صلح مدارش اکنون رهبری محبوب برای اهل سنت و شخصیتی برجسته برای جهان اسلام و مصلحی خیرخواه برای هم‌وطنان ایرانی‌اش است.»

واکنش نویسندگان و روزنامه‌نگاران اهل سنت
مولوی عبدالحکیم سیدزاده پژوهشگر اهل سنت و از اساتید برجسته‌ی عین‌العلوم گشت سراوان، در کانال تلگرامی خود در طی پیامی انتقادی نوشت: «از آنان‌که همسران پیامبر و شخصیات نخست و برتر اسلام را نجس می‌دانند و به آنان تهمت می‌زنند، انتظار نمی‌رود که مولانا عبدالحمید را پاک بفهمند. وما نقموا منه الا انه یومن بالله العزیز الحمید.»

همچنین جمعی از نویسندگان و روزنامه‌نگاران اهل سنت ازجمله مولویان عبدالرحمن حسن‌زهی، عبدالحکیم شه‌بخش، یعقوب شه‌بخش، ولی‌الله رفیعی، حسین‌ سلیمان‌پور در یادداشت‌های انتقادی جداگانه با اعلام بیزاری از اهانت به شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، بر لزوم هوشیاری مسئولین و جلوگیری از فعالیت‌های جریان‌های افراطی-شیعی تأکید کردند.

علاوه‌بر این، رسانه‌های مختلف دیداری و شنیداری و کاربران شبکه‌های اجتماعی با واکنش نسبت به این قضیه، به هتّاکی‌های این کارشناس افراطی پاسخ دادند.

منبع: تبیین نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا