به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
تربیت، اخلاق و تزکیه

روزه از منظر علوم جديد

روزه از منظر علوم جديد

استاد عبدالرزاق نوفل

پيشرفت علمي در اين سده فوايد و منافع گسترده روزه كه خداوند آن را بر مسلمانان واجب كرده است از همه ي جنبه هاي روحي و بدني و درماني و پيشگيري از بيماريها را به اثبات رسانده …و يكي از اركان اسلام است.

 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ بقره 183.

اي كساني كه ايمان آورده ايد بر شما روزه فرض شده است همچنان كه بر ملت هاي كه قبل از شما بوده اند فرض بوده تا شايد شما تقوي پيشه كنيد خداوند روزه را به يك ماه در سال كه ماه رمضان است تعيين كرده و فرموده ماه رمضان ماهي است كه در آن قرآن نازل شده و هدايت براي مردم است و آيه هاي در آن است كه ميان حق و باطل جداي مي اندازد هر كسي از شما هلال اين ماه را ببيند بايد روزه بگيرد هر كسي مريض يا در سفر بود روزه نگيرد بلكه چند روزي از ماههاي ديگر را روزه بدارد خداوند آسايش شما را مي خواهد و خواهان زحمت شما نيست بايد شما عده ماه رمضان را به اندازه ي روزهاي كه افطار كرده ايد تكميل كنيد و شما بايد سپاسگزار خداوند باشيد كه شما را به روشهاي ديني هدايت كرده است و شايد شما شكر گزار فضل و نيكي هاي خداوند باشيد.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ  بقره 185.

در مورد حكمت و فايده ي روزه چنين شايع شده كه گويا روزه يك دعوت روحي و هم براي اين است تا انسان توانگر اگر گرسنه شد گرسنگي فقير را احساس كرده و بر او نيكي كند و دشمنان اسلام اكثراًميپرسند چرا بايد فقير روزه بگيرد ؟و چرا ثروتمند كه صدقه ميدهد و حق مقرر خود را در زكات مي پردازد روزه بگيرد ؟

از لحاظ پزشكي :

اما فايده ي روزه پس از توسعه يافتن و پيشرفت علوم جديد پزشكي .معلوم شد كه روزه يك ماه در سال ضروري است و جديد ترين نظريه علم بهداشت روزه را واجب مي داند به ويژه براي سالمندان كه بايد حد اقل در هفته يك روز يا در هر ماه يك هفته يا اينكه در هر سال يك ماه را روزه دار باشد .در علم جديد ثابت شده است كه بسياري از مبتلا به بيماريهاي چركي زخمي در داخل جسم انسان به وجود مي آيد در اثر رسيدن گازهاي سمي است به داخل خون و احساس آن براي انسان غير قابل درك مي باشد مگر در حالتي كه گاز سمي بيشتر به خون وارد بشود آن وقت است كه انسان دچار بيماري نا به هنگام مي شود كه حد اقل آن مسمو ميت است و در علم جديد روزه براي چنين بيماري بسيار مفيد است چرا كه هر گاه غذا كمتر به بدن برسد بدن شروع مي كند به از بين بردن بافتهاي داخلي كه سلول هاي مبتلا شده در اثر لاغري از بين مي روند همچنان كه روزه در علم جديد ثابت شده كه ورمهاي جسمي را هم چون سنگ ريز هاي مثانه و رسوبهاي آهكي را ذوب و تحليل مي كند دكتر روبرت با رتو اودر اين باره مي گويد: روزه يكي از وسايل بسيار فعال براي نجات از ميكروبها به ويژه ميكروب هاي پليد مسري زهراگين ؛ چرا كه اتلاف سلولها و بازساخت آنها را زا نو شامل مي شود . مرحوم دكتر عبدالعزيز اسماعيل چنين مي گويد : روزه در بيشتر موارد در كارهاي پزشكي و بيشتر از آن در امور پيشگيري به كار مي رود . و فلسفه و حكمت بسياري از دستورات ديني هنوز روشن نشده كه در آينده پيشرفت علمي آن را آشكار مي سازد .

البته اين روشن است كه روزه در اكثر موارد در امور پزشكي مفيد است و در حالاتي ديگر تنها راه علاج به شمار مي رود . و در زمينه درمان براي اختلالات مزمن روده و ازدياد وزن در اثر زياد خوردن غذا و نيز بالا رفتن فشار خون  به كار مي رود و اما بيماريهاي قندي هنگامي كه غالباً با ازدياد وزن همراه است ، روزه براي اين بيماري هم بسيار مفيد و مؤثر است و اگر با رعايت رژيم غدايي صورت بگيرد . مهمترين راه علاج اين بيماري به شمار مي رود . و هم روزه براي بيماري قلبي و كليوي بهترين راه شفا و درمان مي باشد . روزه ي يك ماه در سال بهترين مصونيت از همه اين بيماريهاست .

دكتر محمد ظواهري مي گويد : بي گمان كرم و بركت رمضان شامل بيماران بيماريهاي پوستي نيز مي شود زيرا بر اساس تجربه بعضي از بيمارهاي پوستي با روزه بهبود مي يابد .

تغذيه علاقه و پيوند محكمي با بيناريهاي پوستي دارد ، زيرا واضح است كه خودداري از خوردن و نوشيدن براي مدتي موجب كاهش اب و خون در بدن مي شود و روزه به نوبه خود مستلزم كاهش ان در پوست است . آن وقت است كه پوست بدن مقاومت بيشتري در برابر بيماريهاي مسري و ميكروبي از خود نشان مي دهد و هم مقاومت بدن در درمان بيماريهاي مسري و سرعت بخشيدن به آن عامل اساسي و اوليه مي باشد . و بدني كه تاب مقاومت در برابر ميكروبها را ندارد كه آن را دفع كند ، رو به ضعف و سستي مي نهد و تأثير داروهاي كشنده ميكروبها براي اشخاص كم مقاومت ضعيف است . كمبود آب در پوست نيز از شدت بيماري پوستي التهابي و شديد و بيماريهاي توسعه يافته در پوست بدن مي كاهد و بخترين راه درمان در اين حالات از لحاظ تغذيه ، خودداري از خوردن و نوشيدن براي مدتي است كه در اين حالت خوردن مجاز نيست ، مگر نوشيدن مايعات بسيار ساده .

مشهورترين درمانگاه امروزه شايد درمانگاه دكتر هنريج لاهمان در سكسونيا باشد كه براي درمان بيمارانش از روزه بهره مي گيرد و بعد از ازدياد اين نوع بيماري بر تعداد اينگونه درمانگاهها افزوده شد مانند درمانگاه دكتر برشربنر و دكتر مولر و…

كه اساس درمان در چنين درمانگاههايي رهائي از فضولات و مواد زائد بدن است كه براي همه اعضاي بدن زيان آور است و هم ايجاد فرصت استراحت براي دستگاه گوارش كه از غذا به تنگ آمده است و در اين شيوه غالباً درماني براي بيماري چاقي ، قلبي ، كبد و بيماريهاي كليوي و قند و فشار خون بالا و غيره وجود دارد .

 

از لحاظ اجتماعي :

روزه جامعه را بر اساس دوستي و دلسوزي و مهرباني برپا مي سازد و هم به دادن صدقه و خيرات هنگام احساس گرسنگي و به دادن زكات فطر كه در انتهاي روزه واجب است اداء شود ، سفارش نموده است .

مفصل ترين  پژوهش علمي جديد مي گويد روزه سبب انفاق بيشتر مي شود ، چون كم شدن وعده هاي غذا تقريبا به نصف موجب پس اندازي تا حدود نصف مخارج مي شود ، به همين دليل مالي كه زكات فطر از آن پرداخت مي شود ، زياد مي گردد . پس بايد روزه دار از نظر كم و كيف پابند روزه باشد و از اسراف در خوردن خودداري كند .

از لحاظ اخلاقي :

از جهت اخلاقي و روحي روزه بهترين وسيله براي نسل جوان است كه ريشه امانت داري را در روحيه آنان مي كارد .  مثلاً  تربيت و آموزش جديد عملي بر اين تكيه دارد كه امانت داري را به اطفال بياموزد وهيچ راهي بهتر از روزه براي اين كار وجود ندارد ؛ زيرا روزه دعوتي به سوي ترك خوردن و نوشيدن است والبته هيچ نگهباني بر روزه دار به جز  خودش وجود ندارد . هرگاه بخواهد مي خورد و مي نوشد و به خوبي مي داند كه به جز خدائند كسي او را نمي بيند . روزه در وجود انسان صبر مي آفريند و صبر يك عادتي براي انسان مي شود و هر كسي به صبر عادت گرفت ، تواناست و هميشه توانايي خواهد داشت و صبورتر از انسان گرسنه كسي نيست . خوردنيها را مي بيند و به ان نزديك نمي شود و در شدت گرما و تشنگي هم از نوشيدن آب خودداري مي ورزد . علم جديد ثابت كرده است نشاط و شادابي براي عقل و بدن انسان با بيشتر گرسنه شدن زياد مي گردد . و دست آوردهايي كه در ورزه براي انسان به دست مي آيد از دست آوردهاي پرخوري بسيار بيشتر است ، چون شكن پر تنبلي و سستي به همراه دارد .

آنچه گفنه شد علاوه بر رياضت روحي است كه انسان به وسيله آن به خداوند تقرب پيدا مي كند و انسان از هر گناهي دوري مي كند و همه جوارح و اعضاي خود را از گناه كردن محفوظ نگه مي دارد .

و خداوند عظيم الشأن كه فضيلت روزه را بهتر از هر كس مي داند ، راست فرموده :

« وَ أن تَصُوموا خَير لَكُم اِن كُنتُم تَعلَمُونَ »

و اگر شما روزه بگيريد براي شما بهتر است اگر بدانيد .

—————————————-

منبع : اسلام و علم جديد

مؤلف : عبدالرزاق نوفل

مترجم : احمد مام آقايي

انتشارات : نشر احسان

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن