خبر های جدید

شهر «شارجه» امارات متحده عربی، پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹

شهر «شارجه» امارات متحده عربی، پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹

دبیرکل یونسکو شهر «شارجه» امارات متحده عربی را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی کرد. سایت رسمی یونسکو نوشت: این انتخاب براساس توصیه های کمیته مشورتی یونسکو در جریان جلسه این کمیته در مقر فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری در لاهه صورت گفت.

سایت مذکور یادآور شده است: شهر شارجه امارات  به سبب کیفیت فعالیت هایش در حوزه کتاب،  برنامه جامع  آن در خصوص ترویج مطالعه و کتابخوانی و برنامه های این شهر برای ادغام هرچه بیشتر ساکنان مقیم این کشور در جامعه امارات به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب شده است.

ایرینا بوکووا مدیر کل یونسکو در سخنانی گفت: از تلاش های شهر شارجه که فرصت مطالعه بیشتر را برای تعداد هرچه بیشتر مردم بویژه قشر منزوی فراهم کرده است، تمجید می کنیم.

برنامه ترویج مطالعه در شارجه امارات که تحت شعار «بخوان…. در شارجه هستی» راه اندازی شده است، شامل شش محور همبستگی، مطالعه، میراث، آگاهی دهی، نشر و کودکان می باشد. این برنامه همچنین شامل برگزاری کنفرانسی درباره آزادی بیان، مسابقات شب شعر برای شاعران جوان، کارگاه های آموزشی و فعالیت های دیگر است.

پایتخت جهانی کتاب عنوانی ست که از سال ۲۰۰۱ میلادی هرساله از سوی یونسکو به شهری تعلق می گیرد که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه تلاش چشمگیری کرده باشد.

سالی که شهر برگزیده عنوان پایتخت جهانی کتاب را در اختیار دارد، از ۲۳ آوریل یعنی رز جهانی کتاب تا ۲۲ آوریل سال بعد از آن ادامه دارد.

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا