خانه ---> كردستان ---> نقش كردها در تمدن اسلامي

نقش كردها در تمدن اسلامي

نقش كردها در تمدن اسلامي

 

با ظهور اسلام و حضورش در كردستان ، بزرگان بسياري در راه اين دين كوشيدند و اشقانه به خدمت و تعالي آن همت گماشتند . عل ي رغم اينكه اين ملت ، زبرگترين خدمات را در قبال دين اسلام و زبان عربي انجام داده است ، اما متأسفانه نقش برجسته انها در طول زمانهاي دور و  دراز ، مجهول و ناشناخته مانده است .

 

ماموستا هه ژار در مقدمه ي ديوان شيخ احمد جزيري از امام محمّد غزالي نقل مي نمايد كه فرموده اند : « ‌[ علوم ] دين اسلام  بر سه پايه بنياد يافته است كه عبارتند از : دينوري ، آمدي و شهرزوري » .

 

ما اينجا مي توانيم براي يادآوري ، اسامي چندي از مشاهير بزرگ كُرد را ذكر بنمائيم كه اسم هايشان در اذهان مسلمانان و اعراب با حروفي از نور نگاشته شده است . در حالي كه انها از نسل اين ملّت بزرگ مي باشند ، از جمله ي آن مشاهير مي توان از قهرمان جاودانه و رهائي بخش قدس صلاح الدين ايوبي ، امام ممد عبده شاگرد سيد جمال الدين افغاني ، امير الشعراء احمد شوقي ، شيخ عبدالباسط عبدالصمد قاري برجسته و بلند آوازه ي قرآن ، عباس محمود عقاد ، محمد فريد وجدي ، خانواده تيموري ( محمد ، محمود ، عايشه ) ، جميل صدقي زهاوي ، ابن حاجب ،ابن صلاح شهرزوري ، سيف الدين آمدي ، حافظ عراقي ، ابوالفداء ايوبي و خاندان ابن اثير مورخ مشهور ، ابن خلكان جغرافيدان و مورخ ، بابا طاهر عريان عارف و شاعر و  [ مفسر بزرگ محمود آلوسي ]  نام برد .

 

 

ابن حجر عسقلاني در كتاب (( الا اصابه في تميز الاصحابه)) ذكر كرده است كه در ميان اصحاب رسول خدا يك نفر كرد به نام (( جابان)) بوده است كه حدود 10 حديث از او روايت شده است .

 

استاد « حسن محمود محمد كريم » در جلد سوم از سلسله كتب « نگاهي نو به تاريخ كُرد » مي گويد : كردها كه در كتاب ديني خود مژده آمدن پيامبري از سرزمين درخت خرما  و سرزمين شتر سرخ را شنيده بودند ، مدام چشم انتظار بودند كه اين پيامبر عدل و داد ايشان را از ستم پادشاهان ستمگر ايران و روم برهاند اين بود كه با انتشار خبر پيامبري حضرت محمّد ( ص ) جابان كرد را به نمايندگي از طرف خود براي تحقيق و بررسي در مورد صدق اين خبر روانه سرزمين عربستان كردند . و اين براي ملت كرد بسي جاي خرسندي و افتخار است ، در حالي كه نزديكان و خويشان محمد او را تكذيب و شكنجه مي كردند ، اما كردها براي كشف حقيقت و راستي هزاران كيلومتر راه را طي كرده و خود را از هواي خنك و كوهستاني كردستان و كوههاي سر به فلك كشيده آن به بيابان هاي گرم و سوزان عربستان مي رسانند تا هدايت و نور را بيابند .

 

اگر چه در اطراف پيامبر ( ص) افرادي از مليت هاي ديگر چون صهيب رومي و عداس نينوايي و سلمان فارسي و بلال حبشي هم حضور داشتند اما هيچ كدام از اين بزرگواران همچون جابان كرد به نمايندگي از طرف ملت و قومشان و براي كشف حقيقت به آنجا نيامده بودند . بلكه فقط اين كردها بودند كه نماينده خود را روانه سرزمين وحي كردند تا براي ملت خود و ساير اقوام اطرافشان خبر بياورند .

 

كردها قبل از اينكه كسي اسلام را برايشان بياورد با ميل و رغبت خود به استقبال آن  رفتند . اين بود كه با آمدن سپاه اسلام چنان جنگ قابل توجهي در كردستان رخ نداد .

 

آري اين است كه ملت كرد پس از گذشت پانزده سده  همچنان مؤمن و مسلمانند و به دين و آئين خود افتخار مي ورزند و با جان و مال از آن دفاع مي كنند  و آن را يگانه راه نجات و آزادي خود مي دانند . لذا هم دوش و همراه با ساير برادران مسلمانشان همچون گذشته ، حالا هم با ايفاي نقش در بيداري اسلامي و حركت و نهضت بزرگ مسلمانان معاصر به خدمت دين و خلق پرداخته و حضور و فعاليت  شير مرداني همچون سعيد نورسي ، شيخ سعيد پيران ،  احمد مفتي زاده ، ناصر سبحاني ، فاروق فرسا  ، محمد ربيعي و … دال بر اين مدعاست .

——————————-

منبع : سلامی با كردستان ( فقط به عنوان یک منبع استفاده شده و بر مطالب آن افزوده ایم . )

مؤلف : حامد بهرامي

انتشارات : پرتوبيان

۳ نظر:

 1. ناشناس

  از درج مطلب جالبتان کمال تشکروقدردانی دارم متأسفانه کرد درهمه ی جهات در جامعه ندید گرفته میشود باید خدمتتان عرض کنم که سابقه ی تاریخی کرد به هفت هزار سال میرسد که کردها همواره سدی مقابل نفوذ بیگانگان بودند

 2. ناشناس

  با سلام

  از کتاب سلامی با کردستان به عنوان یک منبع استفاده شده و بر مطلب آن افزوده شده است .

  با تشکر از تذکر شما دوست عزیز

 3. ناشناس

  دوستان عزیز نو گرا با سلام از زحماتتان تشکر می نمایم . با معرفی شما این کتاب را تهیه نمودم اما چند نکته :
  1 – کتاب زیبا و کوتاهی است و مورد پسند همه خواهد بود .
  2 – نام کتاب سلامی با کردستان است نه سلام با کردستان .
  3 در بعضی جاها ان گونه که فهمیدم مطالبی به متن اصلی کتاب افزوده ای که نمی دانم با اجازه نویسنده بوده یا نه که در غیر این صورت شاید نادرست باشد .
  بنابر این در اصلاح نام کتاب و تصحیح مطالب ایشان سعی فرمایید .
  موفق باشید
  یکی از دوستانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@