خبر های جدید

تظاهرات مردم اندوني عليه سفر اوباما

رحماء: اين تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهايي مبني بر ناخرسندي مردم اندونزي از سفر رئيس جمهوري امريکا به اين کشور، خروج نظاميان امريکايي از عراق و افغانستان را خواستار شدند.

تجمع‌کنندگان مقابل سفارت امريکا در جاکارتا، پايتخت اندونزي بر لزوم پايان يافتن حمايت کورکورانه امريکا از رژيم اسرائيل تاکيد کردند.

شبکه خبري سي‌ان‌ان به نقل از محمد اسماعيل يوسانتو، سخنگوي يکي از احزاب مسلمان اندونزي گزارش داد، اوباما با جورج بوش، رئيس جمهوري پيشين امريکا فرق نمي‌کند، هر دوي آنان مسلمانان را سرکوب کرده‌اند و دستانشان به خون آلوده است.

يوسانتو افزود، به همين دليل است که ما وي را به عنوان يك مهمان نمي‌پذيريم و باور داريم که او به سود مسلمانان گام مثبتي برنخواهد داشت.

شمار تظاهرکنندگان در اين تجمع حدود 20 هزار نفر گزارش شده است.

گفتني است، اوباما، رئيس جمهوري امريکا قرار است به عنوان بخشي از سفر 10 روزه آسيايي خود سه‌شنبه (18 آبان) به اندونزي برود.

اوباما در طول اقامتش از بزرگترين مسجد اندونزي ديدار و در يكي از دانشگاه‌هاي ملي و معتبر اين كشور سخنراني خواهد كرد.

رئيس جمهور ايالات متحده که هم‌اکنون در دهلي نو، پايتخت هند به سر مي‌برد، در بدو ورود به اين کشور نيز با تظاهرات اعتراض‌آميز شمار کثيري از مردم هند به ‌ويژه مسلمانان اين کشور مواجه شد.

همچنين شماري از مردم هند در اعتراض به سفر رئيس‌جمهور امريكا به كشورشان تظاهرات گسترده‌اي را برپا كردند.

مردم شهر بوپال نيز با يادآوري خاطره جان باختگان حادثه انفجار در کارخانه امريکايي توليد مواد شيميايي، ضمن درخواست پرداخت غرامت از سوي امريکا به خانواده‌هاي قربانيان اين حادثه، در اين شهر تحصن کردند.

براثر نشت 40 تن گاز سمي از کارخانه امريکايي يونايتد کاربايد که مهمترين فاجعه صنعتي دهه‌هاي اخير در شهر بوپال هند در آذرماه سال 1363 (دسامبر1984) به شمار مي‌آيد، بيش از دو هزار تن کشته شدند و حدود دويست هزار تن آسيب ديدند.

همچنين بيش از 500 هزار تن از اهالي اين شهر صنعتي هند به دليل قرار گرفتن در معرض اين گاز سمي آسيب ديده‌اند.

اوباما براي ترغيب برخي کشورهاي آسياسي درباره عقد قراردادهاي تجاري با شرکتهاي امريکايي با هدف برون رفت از بحران اقتصادي، شنبه (15 آبان) سفر 10 روزه خود به كشورهاي آسيايي را آغاز كرده است.

وي در اين سفر از كشورهاي هند، اندونزي، كره‌جنوبي و ژاپن ديدار خواهد كرد.

برگرفته از رحما

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا