رمضانمطالب جدید

۶- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش ششم رمضان رحمت است

۶- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش ششم رمضان رحمت است

قسمت ششم: رمضان ، زحمت نه، رحمت است.

نویسنده: استاد نعمان علی خان /مترجم: نورِ قرآن

 

“یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الیُسر” الله متعال برای شما آسانی می خواهد.

الف: نکته ای جالب اینجاست که از ابتدای آیه تا به اینجا هیچ ذکری از کلمه “الله” نشد اما در اینجا با بیان “یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الیُسر” کلمه “الله” ذکر شد.

یعنی فراموش نکن که در پشت تمام این احکام و تمرینات و تربیت های یک ماهه، ذاتی هست که واقعا شما را دوست دارد و تمام این احکام برای آسایش شماست.

با وجود افزایش مدت ایام روزه بر ما نسبت به پیشینیان خداوند می فرماید که برای ما آسانی می خواهد! چگونه؟!

مثلا میدانیم که برای بدست آوردن مدرک دکترا باید چندین سال زحمت کشید اما اگر کسی به ما بگوید که اگر به حرف من گوش کنی در ظرف دوهقته مدرک دکترا را بدست خواهی آورد! ما متعجب شده و به حرفش باور نمی کنیم. به همین منوال احساسِ حضور خدا در هر حال و کار بسیار مشکل است. حرف زدن در مورد تقوا آسان است اما با تقوا بودن خیلی دشوار.

در ادیان دیگر از طریق مدیتیشن، دَیر نشینی و سایر آیین های عجیب و غریب سعی می کنند به حالت روحانی دست یابند و حتی سالها را در صومعه سپری می کنند اما الله متعال فقط ۳۰ روز با بهترین روش از ما خواسته تا روزه بگیریم و با قرآن انس بگیریم و این آسانی فقط ویژه ماست. همچنان خداوند به طور معجزه آسا روزه گرفتن در این ماه را بر ما آسان ساخته، شاید شما هم دشواری روزه گرفتن در غیر رمضان را تجربه کرده باشید!

ب: چرا باید این دوره پرورش یک ماهه را سپری کنیم؟ انسان پر است از خواهشات و تمنیات و حرص و آرزوهای دور و دراز. خیلی چیزها هستند که ما می خواهیم داشته باشیم و فکر میکنیم با داشتن آن خوشبخت میشویم اما نتیجه برعکس می شود و به دردسر می افتیم!

خداوند همزمان به آغاز و انجام کارها و خواسته های ما می نگرد. ما شاید فکر کنیم رمضان برما دشواری است اما میوه های حاصل از این ماه باعث آسایش در زندگی ما میشوند. ما در این مدت تربیت می شویم تا نفس خود را کنترل کنیم و میداینم که پیروی از هوا و هوس ها چه سرانجام بدی دارند. شوق هدف از رنج راه می کاهد.

اگر به نتیجه ببینم رمضان سراسر رحمت است نه زحمت. اگر این ماه را آن گونه که الله متعال از ما خواسته به عبادت و طاعت بپردازم سایر یازده ماه همه اش آسانی می شود و آسایش. یک ماه پرورش، یازده ماه آسایش. الله متعال می خواهد تا با رمضان تغییری در ما ایجاد کند تا از شر خواهشات، هوا و هوسهای نفس مان که ما را به سوی بدی ها و رنج های دنیوی و اُخروی سوق میدهد در امان بمانیم چون ما یاد میگیریم که در هرکار و هرحال حضور الله متعال را در زندگی مان حس کنیم و از او پروا کنیم.

برگردان به فارسی: فیسبوک/ نورِ قرآن

مقالات مرتبط:
درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش اول ، وظیفه ما در برابر رمضان
۲- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش دوم ، مفهوم هدایت
۳- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش سوم ، معجزه قرآن
۴- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش چهارم، قرآن تغییر می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا