خبر های جدید

آیا عبدالله صالح به یمن باز می گردد؟

نوول اوبزرواتور، هفته نامه فرانسوی زبان، با اشاره به زخمی شدن علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن و عزیمت وی به عربستان سعودی به منظور درمان جراحات وارده به صالح، بر اثر بمباران مسجد واقع در کاخ ریاست جمهوری، با عنوان "آیا پایان یک دیکتاتورفرا رسیده است؟"، از شادی جوانان یمن در پی خروج صالح از یمن یاد می کند و می نویسد جوانان این کشور بر این باورند که رژیم دیکتاتوری صالح سقوط کرده است.

فرستاده نوول اوبزرواتور از مشاهداتش می گوید: بار دیگر زندگی در شریانهای میدان "تغییر" در مرکز شهر صنعا به جریان افتاده و جوانانی که از خروج صالح شادمان هستند در این میدان گردآمده اند و از داشتن یک "یمن نوین" خرسند هستند. منصورهادی، معاون رئیس جمهوری که پس از خروج صالح مسئولیت اداره کشور را برعهده دارد، از سوی برخی دولتهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا و گروهی از مخالفان و ارتش یمن مورد حمایت قرار گرفته است. با این وجود به نوشته این هفته نامه فرانسوی زبان، گروهی بیم از آن دارند که این کشور به سمت جنگ داخلی کشیده شود، این درحالیست که برخی نیز امیدوارند تا با حضور هادی منصور، آتش بس در کشور برقرار شود.
لوپوئن، دیگر هفته نامه فرانسوی زبان نیز در همین ارتباط می نویسد: آیا غیاب علی عبدالله صالح در یمن موجب انجام کودتا در این کشور خواهد شد؟ اما پیش از پرداختن به پرسش لوپوئن باید پاسخی برای این پرسش اصلی یافت که آیا صالح به یمن بازخواهد گشت؟ آیا او به یمن برنمی گردد؟ در حالیکه که معاون او ادعا کرده است که تا چند روز دیگر صالح به یمن بازخواهد گشت، مخالفان براین باورند که چنین نخواهد شد. اما در صورت بازگشت صالح چه اتفاقی خواهد افتاد؟ او که به رغم "بهار جهان عرب " و چهار ماه حضور جوانان در خیابانها، حضور فعال در شبکه های اجتماعی همانند "فیس بوک" و "توئیتر" به منظور اعلام خواسته خود مبنی بر خروج عبدالله صالح از حاکمیت، به خواسته آنان اعتنائی نکرده بود، او که در کارنامه حکومتی خود، پس از معمر قذافی، قدیمی ترین رئیس جمهوری منطقه است، وی که مشهور به سرکوب خواسته های مخالفان و به ویژه جوانان است. نویسنده در ادامه می افزاید : شواهد نشان می دهد که تا این زمان، صالح بازنده بزرگ است. مخالفان با یکدیگر متحد شده اند. روسای قبایل که به ویژه در شمال این کشور از قدرت برخوردارند در تلاشند تا هر چه بیشتر از حاکمیت فاصله بگیرند. تنها برگه برنده ای که شاید هنوز در اختیار صالح است، اهرم فشارو ارتش است.

منبع : صدای فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا