مقالات ارسالی

بعضی از اوصاف جوانان اخوانی

اخوان المسلمینبعضی از اوصاف جوانان اخوانی

نویسنده: نوشته: خالد ابراهيم / ترجمه: عبدالخالق احسان

امروزه همه دوستان و دشمنان، علاقه مند و كينه توز، متحير اند و مي انديشند و پرسان مي كنند كه جوانان اخواني كجا هستند؟ به چه كار هاي مصروف اند؟ و چگونه ايشان را شناسايي كنيم؟ بعد از تحقيق و موشگافي و جمع آوري دلايل در مورد جوانان اخوان به اين نتايج اساسي و مهم دست يافته و در ميابيم كه آنان:

 

    شب و روز را به منظور محو بي سوادي و رشد علم و دانش در تمام اطراف و اكناف عالم اسلامي سپري مي­كنند.

    اسلام را كه دين ميانه و معتدل است، در خلال حلقات درسي بين همه دانش آموزان و دانشجويان نشر مي كنند.

    در وركشاپ هاي سياسي و فرهنگي شركت نموده، كنفرانس ها و سمينارهاي علمي را تدوير مي كنند، مسابقات علمي- فرهنگي را راه اندازي كرده و كتابخانه ها و مراكز خدمات بشري را تأسيس مي نمايند تا شخصيت هاي فرهنگي و مؤفقي را به جامعه تقديم كنند.

    در خدمات رضاكارانه براي نظافت و زيبايي و غرس درختان در قريه ها و قصبات شان سهم فعال دارند.

    مسابقات ورزشي را براي خوردگان و بزرگان در ميدان هاي ورزشي هماهنگ مي كنند.

    رحله هاي تربيتي- فرهنگي  را راه اندازي مي كنند تا جرئت روحي و فرهنگي جوانان افزايش يابد.

    در حل مشكلات هم شهري هاي شان بي نهايت تلاش مي ورزند.

    مساجد ر ا پر مي سازند و در حالت ركوع، سجده، روزه داري و تلاوت قرآن كريم قرار دارند كه راهبان شب و اسپ سواران روز اند.

    خود را مصروف گفتگوهاي بيهوده رسانه ي نمي كنند، به انتظار شبكه هاي ماهواره ي نمي نشينند، ايشان پرهيزگاران مخفي اند، هدف شان رضاي الله متعال و ورود به بهشت است؛ لهذا عمل پنهاني را از عمل آشكار بيشتر دوست دارند، وقتي به آنان وظيفه ي سپرده شود، مي بيني كه با تمام جديت و تلاش آن كار پيگيري مي كنند.

    وقت بيكاري ندارند كه به بحث و مباحثه هاي بي فايده و پرسش هاي زياد بي هدف ضايع سازند، بلكه خود را به حقانيت مشغول مي سازند تا به طرف باطل نلغزند، اولين مبارزه عليه نفس هاي شان است كه اگر درين پيكار پيروز شوند،‌ عليه دشمنان بيروني به راحتي پيروز مي گردند.

    بر عهد و پيمان شان ثابت اند و هيچگاه از بيعت شان سر پيچي نمي كنند، خود را به همراهي آناني  كه پروردگار را در بامداد و شامگاه ياد مي كنند، ملزم مي دانند؛ اگر صف جماعت شان كج شود به بهترين صورت راستش مي نمايند.

    محبت و دوستي به خاطر خداوند و برادري راستين، ايشان را گردهم جمع نموده كه اگر يكي شان به اسكندريه عطسه زند، برادرش در اسوان يرحمك الله مي گويد، به بزرگان احترام و به كودكان مهربان اند و حقوق علماء و مربيان شان را خوب مي دانند.

    به مسؤولين شان اعتماد دارند و اطاعت شان مي كند.

    از شهرت طلبي بيزاراند، به منصب ها به ديد مكلفيت مي نگرند نه امتياز ، رياست نزد شان حسرت و پيشيماني است و كسي را كه به منصب حريص باشد، انتخاب نمي نمايند.

    از اختلاف، جدل، كبر و تعصب متنفرند، هر يك شان مي گويد: نظر و ديدگاه من درست است و احتمال خطا را دارد و ديدگاه مقابل خطا است و احتمال صحيح بودن را دارد.

    ديدگاه شان را مطابق ادبياتي كه تربيه شده اند، به آزادي كامل بيان مي دارند و نظريات يكديگر را به راحتي مي شنوند تا در روشنايي بحث شورايي به نتيجه مطلوب برسند.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن