مقالات ارسالی

جنبش فتح الله گولن

فتح الله گولنجنبش فتح الله گولن

 

جنبش گولن به یکی از بزرگترین شبکه های اسلامگرا در جهان تبدیل شده است. از کنیا تا قزاقستان، یک شبکه اسلامگرای نسبتا تازه تاسیس، میلیون ها نفر را به خود جلب کرده است. گمانه زنی ها حاکی است که صدها مدرسه در داخل ترکیه و بیش از ۱۰۰۰ مدرسه در ۱۳۰ کشور دنیا با جنبش گولن در ارتباط هستند. جنبش گولن علاوه بر این مدارس، دارای ارتباطاتی با موسسه های تحقیقاتی، دانشگاه ها، روزنامه، ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی، و حتی یک بانک است.

 

 این شبکه عظیم به هیچ سازمان و گروهی از نوع خود شبیه نیست. این شبکه دارای ساختار رسمی و یا سازماندهی محسوسی نیست و به طور رسمی عضو نمی پذیرد. هواداران این جنبش می گویند که آنها تنها با الهام گرفتن از دیدگاه های فتح ‌الله گولن که مروج اسلام اهل مدارا  و متکی بر نوع دوستی، اخلاق، سخت کوشی و آموزش است، با یکدیگر همکاری می کنند. او پیروان خود را به ساختن مدرسه به جای مسجد دعوت کرده و آنها را به گفتگو با پیروان مذاهب دیگر تشویق می کند.

 

  مدارس وابسته به این جنبش مجهز به امکانات پیشرفته هستند و بسیاری از دانشجویان آن از سوی تجار هوادار گولن کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. از آموزگاران این مدارس انتظار می رود که برای دانش آموزان الگو باشند و رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و طلاق را تقبیح کنند.

 

 بررسی های تازه نشان داده است که بسیاری از هواداران گولن، بین ۵ تا ۲۰ درصد از درآمد خود را در اختیار نهاد های وابسته به این جنبش قرار می دهند.  هوادارن گولن می گویند که این جنبش از طریق رشد صادرات ترکیه، به بهبود اقتصادی این کشور کمک کرده است. سردار یشیل یورت از فدراسیون تجار و صنعتگران ترکیه می گوید که ۹۵ درصد از اعضای این فدراسیون از هواداران گولن هستند. او می گوید: " آقای گولن با مطرح کردن ارزش های بین المللی، کمک کرد تا موانعی که به لحاظ روانی مانع تجارت با خارج از کشور میشد از میان برداشته شود و به مردم کمک کرد تا به ابعاد فکری خود وسعت بیشتری دهند." به گفته او فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مدارس از یک سو و فعالیت‌های تجاری از سوی دیگر بسیار موثر واقع شده و راه را برای تجار اهل ترکیه در بازارهای نوظهوری ما نند آفریقا و آسیای مرکزی باز کرده است.

 

  بنیانگذار این جنبش محمد فتح الله گولن یک واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که اکنون در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند. در حال حاضر وی ۷۰ سال سن دارد.گمان می رود امروزه این مجموعه بسیار بزرگ که به "جنبش گولن" معروف است، در ترکیه تا ۱۰ میلیون نفر هوادار داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا