به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
دعوت و داعی

راهکارهایی برای تشویق جوانان به حضور در مسجد

راهکارهایی برای تشویق جوانان به حضور در مسجدجوانان مسجد

نوشته:‌ شيخ عبداللطيف مناحي / ترجمه: عبدالخالق احسان

اهمیت، فضایل و نقش مساجد در ساختن امت اسلامی و نیز اهمیت و نقش جوانان در خیزش و شکوفایی امت بر کسی پوشیده نیست.

امت اسلامی هرگز ترقی و رشد نمی کند مگر با تحقق این دو پایه از پایه های حرکت و سازندگی. جوانان ربانی که به مسجد مرتبط بوده و در مسجد تربیه شوند، اهلیت حمل بیرق شکوفایی اسلام را دارا می باشند. خداوند می فرماید: {‏ فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ ‏} نور ايه 36.  ‏( اگر در جستجوي اين نور پرفروغ هستيد ، آن را بجوئيد ) در خانه‌هائي كه خداوند اجازه داده است برافراشته شوند و در آنها نام خدا برده شود ( و با ذكر و ياد او ، و با تلاوت آيات قرآني ، و بررسي احكام آسماني آباد شود . خانه‌هاي مسجد نامي كه ) در آنها سحرگاهان و شامگاهان به تقديس و تنزيه يزدان مي‌پردازند .‏‏ ‏ {رِجَالٌ لَّا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِيتَاء الزَّكَاةِ يَخَافُونَ يَوْماً تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ ‏}  نور 37.  ‏مرداني كه بازرگاني و معامله‌اي ، آنان را از ياد خدا و خواندن نماز و دادن زكات غافل نمي‌سازد . از روزي‌ مي‌ترسند كه دلها و چشمها در آن دگرگون و پريشان مي‌گردد .‏ { ‏ لاَ تَقُمْ فِيهِ أَبَداً لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُواْ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ ‏} توبه آيه 108.  ‏( اي پيغمبر ! ) هرگز در آن ( مسجد ضرار ) نايست و نماز مگذار . مسجدي ( مانند مسجد قبا ) كه از روز نخست بر پايه تقوا بنا گرديده است ( و مراد سازندگان آن تنها رضاي الله بوده است ) سزاوار آن است كه در آن برپاي ايستي و نماز بگزاري . در آنجا كساني هستند كه مي‌خواهند ( جسم و روح ) خود را ( با اداي عبادتِ درست ) پاكيزه دارند و خداوند هم پاكيزگان را دوست مي‌دارد .‏

این مردانگی حقیقی فقط در مسجد ساخته می شود و این حرکت و ترقی مطلوب به بازگشت جوانان به سوی خانه های الله متعال متحقق می گردد.

امروزه می بینیم که عده ی از جوانان ما از مساجد تنفر داشته و به مجالس ویژه شان و قهوه خانه ها تمایل دارند و در آنجا ها رفت و آمد می نمایند، حتی که بعضی جوانان ما به مساجد نمی روند؛ مگر به مناسبت های مخصوصی مثل: تشییع جنازه یا عقد اردواج یکی از دوستان شان.

مشکل کجاست؟

سؤالی که لازم است به صراحت جواب دهیم این است که مشکل در کجا پنهان شده؟ مشکل در کدام طرف معادله می باشد: مساجد، جوانان یا دعوتگران؟ چگونه عموم جوانان را دوباره به طرف مسجد بکشانیم تا مساجد را بر مجالس خویش ترجیح دهند؟ گاهی عامل این دوری بعضی امامان مساجد اند؟ پیام مناسبی که جوانان را امروز در داخل و خارج مساجد مخاطب قرار می دهیم، چگونه است؟ جوانان به مساجد نمی آیند مگر این که در خارج از مسجد به آنان ارتباط داشته و به جلسات شان شرکت کنیم. نقش جوانان دعوتگر و ائمه مساجد درین قضیه حساس چیست؟ گاهی مشکل مربوط به مسؤولین در مسجد می شود و گاهی مربوط به نبود برنامه تربیتی در خانه و مراحل مختلف آموزشی و رسانه ها می گردد.

مسؤولیت خانواده:

 • باید خانواده نقش تربیتی و ایمانی خویش را از خلال روش عملی از جانب پدر، بازی کند که پدر به ادای نماز به جماعت حریص بوده  وفرزندان خویش با خود به مسجد ببرد.
 • نقش مادر را در علاقه مند کردن فرزندان به سوی مسجد از یاد نبریم که مادر با ترغیب و تشویق های خویش و طرح سؤالات مثل: کدام یک از شما به تکبیر احرام رسید؟ کی صف اول را دریافت کرد؟، می تواند فرزندان را به مسجد بفرستد.
 • بیان فضیلت نماز در مسجد و نوشتن احادیث نماز جماعت و نصب آن بر جریده دیواری خانه تا حفظ و عمل شود، نیز از جمله مسؤولیت های خانواده درین مورد می باشد.

مسؤولیت دعوتگران و مربیان:

 1. اهتمام ريشه ي و ايماني به جوانان و وابسته كردن شان به مسجد از خلال فعاليت ها و وسايل گوناگون.
 2. راه اندازي مسابقات و فستيوال هاي ورزشي مربوط به مسجد مثل:‌ جام مساجد كه هر تيم به نام يكي از مساجد شهر و قريه نام گزاري گردد.
 3. تشكيل گروه هاي فعالي از جوانان به نام هاي مساجد مثل: گروه سخنراني ، شعرو شاعري، سرود، ترانه و…
 4. تشكيل گروه هاي از جوانان به منظور اجراي خدمات عامه به نام مسجد مثل:‌ نظافت محله، محو بي سوادي، اعطاي خون و…
 5. بهره گيري از فرصت هاي جوانان در اینترنت به ساختن سايت يا وبلاگ ويا صفحه درفيس بوك به نام مسجد كه يك مسؤول و چند همكار داشته باشد.
 6. گزينش جوانان خوش نويس به منظور راه اندازي جريده مسجد و نوشتن احاديث و دعا و مقالات خواندني و مفيد.
 7. برگزاري كنفرانس هاي ويژه جوانان و قضاياي مخصوص شان مثل: عوامل پيشرفت در دروس، چگونگي تنظيم وقت و چگونگي آمادگي به امتحانات و…
 8. خطيب و سخنران در صحبت خويش، قشر جوان را رعايت كرده و موضوعات مربوط به جوانان را به صورت ويژه بيان كند.
 9. فرصت دادن به جوانان با استعداد در سخنراني ها و پيش نمازكردن جوانان خوش صدا در نمازها به خصوص نماز تراويح؛ چون رشد توانايي شان رونق مي دهد.

مسؤوليت رسانه و نظام آموزشي:‌

 • بايد درهر محل آموزشي مسجد وجود داشته باشد ونقش مسجد درهر مؤسسه تعليمي و در تمام مراحل فعال نگهداري شود.
 • تنظيم ساعت هاي درسي و برنامه هاي آموزشي با در نظر داشت اوقات  نماز.
 • رسانه ها برنامه هاي را براي بيان فضيلت مساجد و نقش جوانان درساختن آن و فضيلت اداي نماز به جماعت، اختصاص دهند.
 • كشف علل دوري جوانان از مساجد و دريابي وسايلي كه جوانان را به مساجد نزديك مي سازد.
 • برگزاري مباحثه ها و گفتگوهاي همراه دعوتگران براي آگاهي از نظريات جوانان در خصوص پيوند با مسجد.

در اخير از شما خواننده هاي گرامي انتظار داريم كه با افكار، وسايل و فعاليت هاي خويش به ما كمك كنيد تا جوانان به مساجد بر گردند و سخن رسول خدا صلي الله عليه وسلم تحقق يابد( هفت شخص اند كه در سايه عرش خدا به سر مي برند روزي كه جز سايه عرش خدا سايه وجود ندارد و از جمله اين هفت جواني كه در طاعت خدا رشد نمايد و مردي كه قلب او به مساجد معلق باشد.) مسلم.

پروردگارا ما را در سايه عرش خود جاي بده و روزي كه جز سايه عرش تو سايه و جود ندارد، جوانان ما را هدايت كن و آنان را به سوي دين واقعي بر گردان اي پروردگار جهانيان.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن