مهارتهای زندگی

ایمان به خدا تنها راه نجات بشریت

ایمان به خدا تنها راه نجات بشریت
نویسنده: رزگار حمید

 

تنها راه نجات بشریت ایمان است و بس.    نیچه

شاید بارها و بارها در مورد امید به خداوند صحبت به میان آمده است که اگر این مسئله را رعایت کنیم با پشتکار به هر چیزی که آرزوی آن را در سر داریم خواهیم رسید.

خداوند به واسطه ی لطف و عنایتی که در حق انسان دارد اگر چشم امید به او داشته باشیم هیچ گاه ما را از درگاه خود ناامید نخواهد کرد.

ناامیدی از بزرگترین گناهان است ناامیدی یعنی اینکه ما اینگونه فکر می کنیم که در این جهان هیچ پناهی و امیدی وجود ندارد. در حالی که اگر واقعاً به خداوند بزرگ ایمان داشته باشیم تنها فریادرس اوست.

(ایاک نعبد و ایاک نستعین) را هیچ وقت در زندگی شخصی خود فراموش نکنید.

خداوند بهترین دوست انسان است و شما نیز باید به این ایمان و اعتقاد داشته باشید خداوند انسان را دوست دارد و همانگونه او انسان را دوست دارد انسان نیز باید خدا را دوست داشته باشد و برای او احترام قائل باشد خداوند مهربانترین مهربانان است و از هر جوانمردی جوانمردتر است.

خداوند خیلی والا و منزه تر از آن است که انسان از او قطع امید کند. شاید یکی از علت های که قطع امید خواهیم کرد مرتکب شدن به گناهان کوچک و بزرگ باشد. اما خداوند بزرگ به واسطه ی رحم و عطوفت خود در حق انسان توبه را برای او قرار داده است تا همیشه بتوان به سوی او بازگشت. با توبه کردن گناهانمان تبدیل به به خوبی خواهند شد. به جز خداوند چه کسی خواهد توانست بدی را به خوبی تبدیل کند؟

بنابراین راه برگشت همیشه وجود دارد و می توان به خداوند بزرگ همیشه چمش امید داشت اما باید مواظب بود که توبه ها و پیمان های خود را نشکنیم.

بهتر از خداوند چه کسی می تواند باشد. کسی که لحظه به لحظه عنایت می کند و ما را از شرها و خطرها محفوظ می دارد. اگر شما یک قدم به طرف خداوند بردارید او قدم ها به طرف شما برمی دارد و چه کسی بهتر از او می تواند همدم و دوست ما باشد.

خداوند از همان ابتدای خلقت جهان هستی، یک نظم و انضباط را به همه موجودات از یک پروتون گرفته تا کهکشان ها عطا فرموده است. این نظم همان نیروی بالقوه درون موجودات است که هر کدام در مسیری سیر می کنند. یعنی اگر شما یک دانه گندم را بکارید نیروی بالقوه دانه گندم، گندم شدن است نه ذرت شدن.

نیروی بالقوه خورشید تابش و گرما و نور است و نیروی بالقوه زمین این است که در اختیار انسان باشد زمین را به مادر انسان تشبیه کرده اند زیرا به مانند مادر همه احتیاجات ما را برآورده می سازد.

با توجه به اینکه فاعل اصلی در تمام هستی خداوند است و تنها به اراده اوست که همه این نظم و انضباط در این جهان هستی حکمفرماست.پس می توان نتیجه گرفت که این نظم و انضباط و این نیروی بالقوه همان اراده خداوند بزرگ است.

تمام کارها به دست او انجام می شود. در تمام لحظه ها همراه ما خواهد بود. خداوند که به واسطه ی عشقش به انسان این همه نعمت در اختیار او قرار داده است چطور انسان را تنها خواهد گذاشت اگر ایمان داشته باشیم که خداوند در کنارمان است با نیروی فوق العاده به پیشش خواهیم رفت.

انسان هر چه بخواهد با تلاش و ایمان و امید به خداوند بزرگ به آن خواهد رسید زیرا تمام کائنات و ذره به ذره عالم دست به دست هم می دهند تا آرزوی او را برآورده سازند.

قانونی که در کائنات وجود دارد قانون خواستن و شدن است شما بخواهید می شود مشروط به اینکه تلاش و پشتکار داشته باشید این قانونی است که خداوند به واسطه لطف و عنایتی که دارد آن را در این جهان قرار داده است.

همین حالا قلم و کاغذ بردارید و تمام آرزوهای خودتان را بدون اینکه محدودیت قائل شوید یادداشت کنید و برای هر کدام برنامه ریزی کنید. از این کار نترسید و حال برای هر کدام برنامه ریزی کنید.

شکر خدا را نیز به جای آورید زیرا خداوند خودش فرموده است که شکر نعمات افزایش نعمت را به دنبال خواهد داشت.

پس از اینکه انسانی شاداب و تندرست و سالم هستید، پدر و مادر خوبی دارید، مشغول تحصیلات هستید، شغل مناسبی دارید، فرزندان سالمی دارید، همسری مهربان دارید و به خاطر موفقیت هایی که در زندگی به دست آورده اید خداوند را شکر بگویید. همه این نعمت ها را خداوند به شما عطا کرده است نه کسی دیگر.

صبر داشته باشید. خداوند شما را به آرزوهایتان خواهد رساند اما به موقع خود و او برای این کار هیچ عجله ای ندارد.

آرزوهایمان باید با نظم موجود در طبیعت سازگار باشد و اهدافمان برای رضای خداوند باشد و برای مسائلی دست به دعا برداریم که معقولانه باشد.

شما در قبال این همه لطف او می خواهید برای او چه کار کنید؟ برای این نیز برنامه ریزی کنید.

——————————————————-

منبع: مهمترین فرمول زندگی / مؤلف: رزگار حمیدی / انتشارات: سیروان ۱۳۸۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا