خبر های جدید

منع تاسيس احزاب دينى وابسته يا ديكتاتور صفت در ليبى

 

به رغم توقع بسيارى از پيگيران مسايل سياسى ليبى، قانونى در اين كشور به تصويب رسيد كه فعاليت احزاب اسلامى انحصارگرا را منع مى كند و با هر گونه همكارى احزاب با طرفهاى خارجى مخالف است.شوراى ملى انتقالى ليبى، قانونى را تصويب كرد كه به موجب آن تاسيس و فعالي
ت هر حزبى كه مبناى خود را "دين"، "قبيله" يا "منطقه" قرار دهد، ممنوع شده است.
در اين قانون كه براى نخستين بار در تاريخ اين كشور (از سال 1964، زمان قدرت گيرى قذافى)، جهت تنظيم فعاليت هاى سياسى و حزبى صادر گشته، تاكيد شده است كه احزاب داراى همبستگى ها و وابستگى هاى خارجى و نيز تشكل ها و جمعيت هاى سياسى كه از خارج پول دريافت مى كنند، در ليبى حق فعاليت نخواهند داشت.
"
مصطفى لندى"، عضو كميته امور قانونى در شوراى ملى انتقالى ليبى، در اين باره گفت: شرط اساسى تشكيل حزب و هر گونه جمعيت سياسى در اين كشور اين است كه از سه ممنوعيت خوددارى كند؛ تعصب دينى، جهت گيرى قبيله اى و جانبدارى منطقه اى.
او توضيح داد كه هدف اين قانون، مبارزه با اسلامگرايان ميانه رو و معتدل نيست. در همين حال همكار وى در اين كميته "فتحى الباجه" اظهار داشت: با اين قانون جلوى اسلامگرايان تندرو گرفته مى شود. زيرا اين افراد و جريانات، هدف طرد دگرانديشان را دنبال مى كنند و قدرت را در انحصار خويش مى خواهند.

منبع: العربیه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن