خبر های جدید

مسجد ایاصوفیه استانبول با امضای جعلی تبدیل به موزه شده است

 

رسانه‌های ترکیه از یک واقعیت تاریخی که طی آن مسجد معروف ایاصوفیه در استانبول در سال ۱۹۳۴ با یک امضای جعلی تبدیل به موزه شده است، پرده برداشتند. مسجد تاریخی ایاصوفیه استانبول که به دنبال فتح این شهر در سال ۱۴۵۳ توسط سلطان محمد فاتح امپراطور عثمانی از حالت کلیسا خارج و تبدیل به مسجد شده بود، علیرغم وصیت سلطان محمد مبنی بر استفاده از این مکان به صورت مسجد تا ابد در سال ۱۹۳۴ و بر اساس مصوبه هیات وزیران وقت از حالت مسجد خارج و تبدیل به موزه شد.

 نشریه "تاریخ عمیق" ترکیه در شماره اخیر خود با اشاره به این موضوع و گذشت ۷۸ سال از تبدیل مسجد ایاصوفیه به موزه برخلاف وصیت سلطان محمد فاتح تصریح کرد که مصوبه هیات وزیرانی که موجب این تغییر شده در هیچ یک از شماره‌های روزنامه رسمی منتشر نشده است، کما اینکه امضای کمال آتاتورک رئیس دولت وقت در زیر ابلاغ این قانون نیز هیچ شباهتی به سایر امضاهای وی در زیر اسناد دولتی ندارد، در ضمن این مصوبه و ابلاغ آن نیز فاقد شماره بوده، همچنین نسخه اصلی این مصوبه در مرکز نگهداری اسناد ملی وجود ندارد.

 عبدالقادر اوزجان استاد تاریخ و عضو هیات علمی دانشگاه بنیاد سلطان محمد فاتح می‌گوید نسخه اصلی باید وجود داشته باشد. هر دولتی بتواند این موزه را بار دیگر تبدیل به مسجد کرده و بر روی مسلمانان بگشاید، فاتح قلب امت مسلمان خواهد شد.

منبع:اخبار جهان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا