سياسي اجتماعي

مشروعیت جهاد در فلسطین

مشروعیت جهاد در فلسطین

منبع : الاسلام و العنف دکتر یوسف قرضاوی

ترجمه : جهاندار امینی کارشناس ارشدحقوق

بدون شک بهترین نوع جهاد در عصر حاضر که به مشروعیت دینی نزدیک است ، جهاد برای آزاد سازی فلسطین اشغالی می باشد . همان سرزمین اسراء و معراج ، سرزمین اقصی و قبله اول مسلمین و یکی از سه مسجد محترم و مقدس در اسلام که خداوند آنرا متصل به مسجد الحرام می کند ، که ابتدای سفر شبانه پیامبر از مسجد الحرام و انتهایش به مسجد الاقصی و سپس به آسمانها بوده است .

((سبحان الذی اسری بعبده لیلاً من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله … ))اسراء ۱  تسبیح و تقدیس خدایی را سزا است که بنده خود را در شبی از مسجد الحرام برد به آنجا  که دورو بر آنرا پر برکت ساخته ایم .

این سرزمین مقدس به خبیث ترین و فاجر ترین و شرورترین نوع استعمار مبتلا شده است و آن استعمار صهیو نیست نژاد پرست ، اشغالگر و تروریست و حشی است . که کرامت و حرمت انسانی را نادیده می گیرند ، و بر خود لازم می دانند که در مقابل مؤمنین مسلمان کوچکترین بر خورد منصفانه نداشته باشند . این استعمار با بکار گیری خشونت و وحشی گری خود را مالک منطقه و سرزمین می داند که تا نیم قرن پیش هیچ گونه تعلقی به آن نداشته و اکنون با هر حیله و نیرنگی و با کمک گرفتن از آمریکا و انگلیس خود را مسلط بر این سرزمین کرده و مردم آنرا آواره گردانیده است .

آنچه مورد اتفاق دانشمندان اسلامی می باشد این است : که بر مسلمانان فلسطین واجب است برای بیرون راندن دشمن اشغالگر ، پیر و جوان ، زن و مرد به پا خیزند و این واجب عینی بر تک تک افراد به اندازه توانایی رومی کند .

اینجاست که بعضی از حقوق فردی ساقط می شود ، از جمله زن برای رفتن به جهاد ، نیازی به اجازه شوهر ندارد و فرزند و خادم نیز نیازی به اجازه پدر و سیّد خود ندارند ، چون حقوق اجتماع از قبیل حفظ و نگهداری آزادی و امنیت ،با لاتر و مهمتر از حقوق فردی  ، شوهران و پدران و … است . اما اگر مردم فلسطین از عهده این وظیفه ، یعنی خارج کردن و پاک سازی سرزمین از اشغالگران بر نیامدند ، این وظیفه به کشورهای همسایه مسلمان رو می کند که باید آنها را یاری دهند . اما اگر کشورهای اسلامی نیز نتوانستند ( همان چیزی که امروزه مشاهده می کنیم ) این وظیفه به همین ترتیب تا نهایتاً این وظیفه به همه مسلمانان دنیا رو خواهد کرد . و این چیزی است که احکام شرعی و فقه اسلامی و همه مذاهب مختلف آنر تأکید میکنند .

اما واقعیت اینست که فلسطینیها هر آنچه راکه از دستشان بر آمده ، انجام داده اند و کوتاهی نکرده اند ، از قبیل تقدیم عزیز ترین قهرمانان خود در را مقاومت ، عملیات شهادت طلبانه ، نبردهای مختلف در شهر و اردوگاه به رغم کمترین امکانات و کمکهای مالی و نظامی و با وجود آتش بس بستن آنها با توپ و تانک و هواپیما و ویران کردن خانه ها و به آتش کشاندن مزارع و قلع و قمع در ختان و آواره کردن از خانه هایشان و در محاصره قرار دادن آنها ( محاصره اقتصادی  ، غذایی  و … ) برای تسلیم شدن به خواسته های شوم ، صهیونیست ، خوشبختانه آنها کوچکترین یأس و ناامیدی به خود راه ندادند و سر تسلیم در مقابل آنها خم نکردند .

اما آنچه که واضح است ، نیروهای فلسطینی تاب مقابله با دشمن اسرائیلی که فردا صاحب اسلحه های خطر ناک کشتار جمعی ، از جمله سلاح هسته ای خواهد شد ، را نخواهد داشت . بنا براین وظیفه دفاع از فلسطین بر همسایه های مسلمان این سرزمین واجب عینی می باشد . اما متأ سفانه کشورهای عربی همسایه فلسطین ضعیف و حقیر شده اند و فلسطین را با امکانات ناچیزش در مقابل دشمن سرسخت و ظالمی که تادندان مسلح است و هیچ گونه ترحمی ندارد ، تنها و رها ساخته اند با وجود این مشکلات وظیفه حمایت از سرزمین اشغالی برهمه مسلمان جهان لازم می باشد که باید کوچک و بزرگ ، زن و مرد ، همه وهمه با تقدیم جان و مال در راه خدا ، به اندازه توانایی این جهاد مقدس را یاری رسانند .

بر مسلمانان واجب است که اگر گوشه ای از سرزمین اسلامی توسط دشمن غاصب به اشغال در آید ، دفاع کنند . چه برسد به اینکه اکنون قبله اول مسلمانان یعنی سرزمین اسراء و معراج به اشغال در آمده .

اما اگر حکومتها از این وظیفه ( دفاع از انتفاضه ) شانه خالی کردند : باید مردم مسلمان با هر وسیله ی ممکن حکو مت را تحت فشار قرار دهند از جمله امر به معروف و نهی از منکر یا به کمک گرفتن از علماء و داعیان و متفکران و روشنفکران و نویسندگان و روزنامه نگاران و … متوسل شوند تا سخن حق را به حکومتها تفهیم و آنها را مجبور به اجابت خواسته های آنان گردا نند .

چون حکومتها به مردم  بسته اند و نمی توانند از آنها جدا شوند همانند روح و جسدی هستنند که نمی توانند بدون همدیگرحیات داشته باشند ، حداقل کار این است که حکومت زمینه فراهم کند تا فرزندان و جوانان غیور کشور و آنهایی که توانایی دارند بتوانند به یاری مقاومت و انتفاضه بروند و به آرزوهای خود در این راستا برسند .

و قطعاً گروهی خواهند آمد که برای اعلای کلمه اللّه با دجال و اعوان آنها به مبارزه برخیزند چرا که این جهاد بر مردم فلسطین بصورت خاص و بر مسلمانان جهان بصورت عام واجب عینی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا