بزرگ عرب ازنظرعبدالفتاح السیسی

ˈعبدالفتاح السیسیˈنامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر در تلاش برای جلب توجه کشورهای ثروتمند عرب

السیسی در بخش دوم گفت و گوی تلویزیونی خود پس از اعلام نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری مصر، پیام های مثبتی به عربستان، امارات و کویت فرستاد و از قطر به دلیل سیاست های این کشور در قبال اخوان المسلمین شدیدا انتقاد کرد.
السیسی در خصوص روابط مصر با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفت: اگر من به عنوان رییس جمهوری انتخاب شوم ، نخستین سفر خارجی را به عربستان اختصاص خواهم داد .

وی در ادامه از کمک های برخی کشورهای عربی به مصر پس از برکناری ˈمحمد مرسیˈ که بیش از ۲۰ میلیارد دلار است، قدردانی کرد و گفت: برادران عرب در گذشته کمک های زیادی به مصر کرده اند و آنچه نیز در آینده به کشور ما کمک خواهند کرد، زیاد و مهم خواهد بود .

السیسی افزود: من به برادران عرب اطمینان دارم ، من به عربیت ، ملی گرا بودن و اخلاصشان ، به حکمتشان و درک درست آنان از حقایق جدید مصر ایمان و اطمینان دارم .

وزیر دفاع سابق مصر در ادامه ملک عبدالله شاه عربستان را ˈبزرگ عرب هاˈ توصیف کرد و گفت: عربستان در ماههای اخیر کمک زیادی به مصر کرده و از کشور ما پشتیبانی کرده است .

وی از عربستانی ها خواست کشورشان را از ˈاهل شرˈ حفظ کنند، اما توضیحی در مورد اهل شر نداد .

السیسی خطاب به اماراتی ها هم گفت: مواظب باشید و کشورتان را حفظ کنید .

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر در خصوص کویت نیز گفت: به کویتی ها می گویم ما برادریم، شما هم در زمانی متحمل درد و رنج زیادی شدید ( اشاره به حمله صدام به کویت ) و اکنون ما نیز در رنج و درد به معنای واقعی به سر می بریم .

امارات، عربستان و کویت از جمله نخستین کشورهایی بودند که پس از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر با کودتای السیسی ، حمایت خود را از این اقدام اعلام کردند .

پس از حوادث ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ در مصر و برکناری مرسی ، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کمکی ۹/۱۵ میلیارد دلاری در اختیار مصر قرار دادند که ۹/۶ میلیارد دلار آن را امارات، پنج میلیارد دلار عربستان و چهار میلیارد دلار این کمک ها از سوی کویت پرداخت شده است .

السیسی به جزئیات ۲۰ میلیارد دلاری که به قول وی کشورهای عربی به مصر کمک کرده اند، اشاره ای نکرد و نگفت که این کشورها مبلغی افزون بر کمک های اعلام شده به صورت رسمی به مصر کمک کرده اند یا خیر.

السیسی خطاب به مقام های قطر هم گفت: به شما می گویم بیش از این مردم مصر را از دست ندهید، بخش اعظم مردم ما از قطر و ˈحماسˈ به گونه بی سابقه ای ناراحت هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا