خبر های جدید

سیسی: استقلال کردها در عراق فاجعه‌بار خواهد بود

سیسی، روز شنبه اعلام کرد که: همه پرسی که اخیراً کردها به دنبال وقوع آن هستند، نتیجه ای جز فاجعه ی تقسیم عراق به ایالت کوچکتر و رقیب، در بر نخواهد داشت.
به نظر سیسی- رئیس جمهور پرجمعیت ترین کشور عربی، تقسیم عراق میتواند باعث تقویت داعش (دولت اسلامی عراق و شام) شود که ادعای «خلافت» در عراق و سوریه را کرده است.

مسعود بارزانی-رئیس اقلیم کردستان عراق، روز سه شنبه ی گذشته، از پارلمان عراق خواست تا استقلال کردستان را در دستور کار خود قرار دهند. حدود ۵ میلیون کورد عراقی، از سال ۱۹۹۰ در قالب حکومت فدرالی، توانسته اند صلح و ثبات را در محدوده ی خود ایجاد کنند. بعد از تصرف بخش وسیعی از غرب و شمال عراق توسط شبه نظامیان داعش، اقلیم کردستان، دایره ی قلمرو خود را تا ۴۰ درصد افزایش داده است.
کشور باستانی و دیپلماتیک مصر،از زمان سرنگونی حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ تاکنون، با آشوبهای داخلی روبرو بوده است.
سیسی گفت، در خصوص شبه نظامیان داعش، به ایالات متحده و اروپا هشدار داده است. وی ادامه داد: داعش، برنامه هایی برای کنترل مصر در دست دارد: “من در باره ی هرنوع کمک به این گروه به آمریکا واروپا هشدار داده ام که هدف نهایی این گروه، بعد از خروج از سوریه، عراق، اردن و سپس عربستان سعودی است.”
سیسی، رئیس جمهور کنونی مصر، در یک کودتای نظامی، دولت محمد مرسی را که از طریق انتخابات آزاد مردمی برگزیده شده بود، ساقط نمود، که در نتیجه، منجر به اعتراضات وسیع مردمی در کشور شده است.
دولت انتقالی حامی سیسی، تا قبل از تعیین وی به ریاست جمهوری مصر، به سرکوب شدید مخالفان پرداخت؛ هزاران تن از اعضا و هواداران اخوان المسلمین را بازداشت نمود و صدها تن از معترضین را در اعتراض به بروز کودتا، به خاک و خون کشاند.
«اخوان المسلمین» قدیمی ترین جنبش سازمان یافته ی مصر، در حال حاضر از انجام هرنوع فعالیت محروم گشته و از سوی دولت نظامی سیسی، به عنوان «سازمان تروریستی» شناخته شده است.
منبع: اصلاح وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا