مقالات ارسالی

آمریکا و ادعاي تكراري تجربه شكست خورده

شايد داعش به آنچه که از قبل مي خواسته، رسيده باشد. انتشار ويدئوهايي در فضاي مجازي از جمله سر بريدن وحشيانه دو خبرنگار آمريکايي و يک پرسنل پزشکي انگليسي، واکنش هايي را از سوي رهبران اين دو کشور در پي داشت که ثابت مي کند داعش به خواسته اش رسيده است.با استناد به همان جمله تکراري «جنگ عليه تروريسم» که دستاويز روساي جمهور پيشين آمريکا بود، باراک اوباما نيز متعهد به نبرد با داعش با هر ابزاري که لازم شد، شده است. جو بايدن، معاون رئيس جمهور آمريکا با ادعاي افزايش حمايت عمومي از دخالت نظامي در اين زمينه، ادعا کرد آمريکا قصد دارد با اين حملات، داعش را به دروازه هاي جهنم بکشاند.
به اين ترتيب يک بار ديگر مانند همچون گذشته، نيروهاي غربي شروع به بمباران بي هدف و بي نتيجه عليه يک کشور عرب يا مسلمان(عراق، افغانستان و ليبي) با همان ادعاهاي تکراري کردند. احتمالادر آينده نزديک نيز بايد شاهد چنين جملات و عباراتي باشيم: ما هيچ راه ديگري نداشتيم؛ مداخله نظامي آخرين و بدترين گزينه موجود بود؛ ما بايد عليه يک نيروي شيطاني وارد عمل مي شديم.
با گردآوري يک ائتلاف ديگر (که فيليس بنيس يکي از اعضاي اتاق فکر مطالعات سياسي نام آن را ائتلافي براي کشتار مي گذارد)، آمريکا به دنبال انجام عمليات نظامي در عراق با هدف مقابله با داعش است. در اين ميان، اوباما توانسته چراغ سبز نمايندگان و مجلس سنا را براي تجهيز و آموزش مخالفان ميانه رو سوريه(که هنوز هويت اين نيروهاي ميانه رو مشخص نيست ) به عنوان بخشي از اين برنامه به دست گيرد.
کاملامشخص است که اگر قرار است چنين اقداماتي تاثيراتي به همراه داشته باشد، اين تاثيرات تا حدود زيادي مخرب خواهد بود. آنچه که رهبران غربي به عنوان تلاش هايي سازنده براي مقابله با گروه هايي همچون داعش مدنظر خود دارند، در اين منطقه نتيجه معکوس به همراه خواهد داشت. زيرا مداخله نظامي غربي ها اين فرصت را در اختيار داعش قرار مي دهد تا آنها بتوانند به بهانه مقابله با يک دشمن خارجي، افراد بيشتري را به خدمت بگيرند.
در اين ميان، تجهيز و آموزش نيروهاي به اصطلاح ميانه رو در سوريه نيز به همين اندازه توهم آميز است. مدارک و شواهد نشان مي دهد همين نيروهاي ميانه رو که در کنار اعضاي داعش عليه حکومت سوريه در نبرد هستند، دست به اقدامات خشونت آميز و وحشيانه فراواني زده اند. نگاهي کوتاه و گذرا به منطقه نشان مي دهد زماني که غرب به تسليح گروه هاي به اصطلاح ميانه رو مي پردازد، چه اتفاقي رخ مي دهد.
در واقع، شرايط موجود به حدي وخيم است که بسياري پيشنهاد اتخاذ راهکاري مسالمت آميزتر را داده اند. به باور اين افراد، آنچه غربي ها بايد اکنون انجام دهند، ارسال کمک هاي بشردوستانه است نه تجهيزات و ادوات جنگي. رهبران غربي بارها و بارها از راهکارهاي سياسي سخن گفته اند، اما وقتي به پاي عمل مي رسد، داستان متفاوت مي شود. به عنوان مثال، رمز ديپلماتيک در اين زمينه، همکاري و مشارکت با ايران در حل اين بحران بود که تاثير بسزايي در عراق و سوريه دارد. اما پس از اجلاس اين ائتلاف در پاريس مشخص شد عربستان سعودي حضور خود در اين ائتلاف را منوط به عدم دعوت از ايران کرده و آمريکا نيز از خواسته سعودي ها تبعيت کرده است. روسيه نيز يکي ديگر از بازيگران کليدي و موثر در اتفاقات سوريه است که از اين کشور نيز براي حضور در ائتلاف دعوت نشده است.
مقامات مسکو که در گذشته بارها نسبت به گسترش تهديد داعش اعلام خطر کرده بودند، در اين ائتلاف نقشي ندارند. به نظر مي رسد معناي ديپلماسي براي رهبران حاضر در اين ائتلاف انتخاب افرادي است که بخوبي به سخنان مقامات آمريکايي گوش مي سپارند. با اين اوصاف مشخص مي شود که راهکارها و گزينه هاي بهتري نسبت به مداخلات نظامي هم وجود داشت. سوال مدنظر غربي ها نبايد اين باشد که «چه کاري مي توان انجام داد؟»، آنها بايد به دنبال اين پرسش باشند که به جاي بمباران کشوري در خاورميانه، چه راهکار ديگري را مي توان ارائه کرد؟

منبع: شفقنا

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن