خبر های جدید

انتقاد شدید اردوغان از سخنرانی سیسی

رئیس‌جمهوری ترکیه از اینکه سازمان ملل به رئیس‌جمهوری مصر اجازه سخنرانی در تریبون مجمع عمومی سازمان ملل را داده است، انتقاد کرد.

رجب طیب اردوغان ، رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در همایش جهانی اقتصاد در استانبول با اشاره به عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر اعلام کرد: آیا سازمان ملل مکان مناسبی است که کودتاچیان در آن به ایراد سخنان خود بپردازند؟

رئیس‌جمهوری ترکیه بدون اینکه نام سیسی را ببرد، گفت: یک رئیس‌جمهوری (محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر) ۵۲ درصد از آرا مردم خود را به‌دست آورد اما یکی از وزیرانش علیه وی کودتا کرد و کشورهای دموکرات نظام وی را قانونی به حساب آوردند.

اردوغان گفت: وی شخصی است که در یک روز بیش از ۵۰۰۰ شهروند را می‌کشد، سپس به وی فرصت داده می‌شود تا در پشت تریبون سازمان ملل سخنرانی کند.

وی خاطرنشان کرد، نمی‌تواند با این افراد (در اشاره به سیسی) در یک جلسه بماند که این مساله باعث شد وی جلسه سخنرانی سیسی را تحریم کند چرا که وی در صورت حضور نمی‌توانست این مساله را برای مردم ترکیه تشریح کند.

در مقابل وزارت خارجه مصر اظهارات مطرح شده از سوی رئیس‌جمهوری ترکیه در خصوص اوضاع مصر را محکوم و اعلام کرد که سخنان اردوغان دروغ است.

وزارت خارجه مصر اعلام کرد: سیاست‌های اردوغان در ترکیه به دور از دموکراسی واقعی است. پیشتر قاهره ظرف هفته گذشته سخنرانی اردوغان در شصت‌و‌نهمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل را به شدت محکوم کرد.

در واکنش به سخنان اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل، قاهره اعلام کرد که سامح‌ شکری، وزیر خارجه مصر دیداری که مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درخواست آن را کرده بود لغو کرده‌ است. این اقدام علی‌رغم آن صورت گرفت که قاهره اعلام کرد که درخواستی برای دیدار با هیات مصری نداشته است.

از زمان براندازی نظام محمد مرسی در سوم ژوئیه ۲۰۱۳ روابط میان قاهره و آنکارا تقریباً قطع شده است.

مسئولان مصری در نوامبر گذشته سفیر ترکیه در قاهره را اخراج کردند. ترکیه نیز مقابله به مثل کرد.
*ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا