سياسي اجتماعيمقالات ارسالی

كوباني ؛ تصويري تازه از زن در خاورميانه

 كوباني ؛ تصويري تازه از زن در خاورميانه
مريم طهماسبي در خصوص مبارزان زن کوبانی در روزنامه شرق نوشت: چندماهي است که واژه کوباني، نامي آشنا در ادبيات سياسي، نظامي، رسانه هاي خبري و جغرافياي سياسي جهان شده است. نامي که تا پيش از آن و در طول چهارسال ناآرامي ها و جنگ داخلي سوريه، هرگز شنيده نشده بود. کوباني نام شهري کردنشين در کردستان سوريه است. اين شهر با جمعيت ۵۲هزارنفري در استان حلب در شمال سوريه واقع شده است. دولت سوريه اين شهر را «عين العرب» مي خواند.

نبرد در کوباني
در خلال جنگ داخلي سوريه، از دل نيروهاي مخالف دولت بشار اسد، نيروهاي تندروي اسلامي مختلفي پا به عرصه سياست خاورميانه گذاشتند که تاکنون ناآشنا و غريبه بودند! جبهه النصره و سپس نيروهاي داعش همان پديده هاي نوظهور خاورميانه هستند که با پيشروي در خاک عراق و گرفتن موصل، يکي از شهرهاي مهم عراق، اعلام خلافت اسلامي کردند.

اصول و قوانين داعش
داعش در شهرهاي تصرف شده توسط خلافت اسلامي مانند رقه (سوريه) و موصل (بغداد) که محل خلافت به شمارمي آيد؛ قوانين سفت و سختي را به اجرا گذاشته است. شلاق زدن روزه خواران در برابر چشمان مردم، قطع کردن دست دزدها در خيابان ها، اعدام هاي گروهي در برابر چشم مردم عادي، راه اندازي دفاتري با عنوان «حسبه» و ايجاد دفاتري با نام «دعوا» براي تبيين و تبليغ ايدئولوژي داعش، از مهم ترين ويژگي هاي شهرهاي تحت تسلط داعش است. نيروهاي اين گروه تندرو هرگونه تجارت ساکنان شهرهاي تحت سلطه خود، بدون اجازه و نظارت حکومت را ممنوع اعلام کرده اند.

قوانين داعش در مورد زنان
مهم ترين ويژگي اين گروه چگونگي برخورد آنها با زنان است. داعش براي پوشش و لباس زنان قوانيني وضع و آنها را تهديد کرده است که در صورت رعايت نکردن حجاب کامل و نپوشاندن تمام صورت خود، به شدت مجازات مي شوند. داعش در بيانيه اي اعلام کرد؛ شروطي که براي لباس و زينت زنان وضع کرده، تنها براي جلوگيري از فساد و خودنمايي آنان است و اين محدوديتي براي آزادي آنها به شمار نمي آيد؛ بلکه از ابتذال ممانعت مي کند. در اين بيانيه همچنين آمده است؛ هرکس اين مقررات را رعايت نکند و باعث فتنه و فساد شود، بازخواست و به شدت مجازات مي شود تا جامعه مسلمانان و دين حفظ شود. در اين حکومت زن ها اجازه مراجعه به پزشک را نيز ندارند.
آنچه بيشتر از هرچيز چهره مخوفي از اين گروه تندرو مذهبي در جهان به نمايش گذارد؛ بريدن سر خبرنگاران و اتباع اروپايي و آمريکايي در برابر دوربين هاي خبري بود که به نوعي تبعيت از سلف خود يعني ابومصعب الزرقاوي است که در سال٢٠٠٦ به دست نيروهاي آمريکايي کشته شد. تصاوير اعدام هاي دسته جمعي، اسيرکردن زنان ايزدي در شهرهاي شنگال (سنجار) و فروش آنها با قيمت هاي اعلام شده و تجاوز به زنان غيرمسلمان از مواردي بود که به شدت افکار و عواطف جهان را متاثر کرد.

داعش و کوباني
تصرف شهر کوباني پس از شکست دادن گروه رقيب (جبهه النصره) از اهداف مهم داعش به شمار مي آمد؛ گرچه همه مناطق اطراف کوباني در خاک سوريه از مدت ها پيش در تصرف اين گروه بود و اين وضعيت، حفظ شهر را براي مدافعان بسيار سخت و دشوار مي کرد. بالاخره در ١٤مهرماه ١٣٩٣ (شش اکتبر ۲۰۱۴ميلادي) شبه نظاميان داعش از سه جبهه به کوباني حمله کردند و توانستند ديوار دفاعي شهر را بشکنند و از طرف شرق وارد کوباني شوند و پرچم خود را بر فراز چند ساختمان مرتفع به اهتزاز درآورند. با اين همه، يگان هاي مدافع خلق (YPG) در کوچه ها و خيابان ها و در پناه ساختمان ها به دفاع از شهر پرداختند و با اين دفاع، فصلي تازه در ادبيات نظامي و جنگ هاي پارتيزاني در قرن معاصر آغاز شد. در کنار مردان مدافع، پنج هزار نيروي نظامي از ميان زنان براي دفاع از کوباني اعلام آمادگي کردند که از اين تعداد ٥٠٠نفر در نخستين جبهه در جنگ با داعش جنگيدند.

زنان کوباني
بيشترين شهرت کوباني مديون نقش زنان اين شهر بود که در پوشش نظامي و اسلحه به دوش در کنار مردان، از شهر حفاظت کردند کوباني بيش از هرچيز با تصاوير منتشرشده از زنان مبارز خود شناخته شد؛ تصاويري که هرروز در رسانه هاي بين المللي و حتي شبکه هاي اجتماعي به وفور منتشر مي شد. برجسته شدن نقش و تصوير زن کوباني نه به دليل جنبش فمينيستي با چهره عبوس، بي آرايش، موهاي کوتاه مردانه، انکار هرگونه علايم زنانه در چهره، عدم استفاده از زيورآلات و… بود؛ بلکه به دليل به نمايش گذاشتن چهره اي کاملازنانه، خندان، پر اميد، بدون خشم و نفرت حتي نسبت به دشمن و گاهي همراه با اندکي آرايش که زيبايي چهره اش را دوچندان مي کند، بود. نماد زن کوباني موهاي بلند و بافته است که زن بودن او را بيشتر پررنگ و برجسته مي کند.
زن بودن، مادربودن و جنگاوربودن از ويژگي هاي زنان کوباني به شمار مي آيد. در حقيقت نوعي الگوي زنانه و زن بودن که نه تنها در ديگر کشورهاي خاورميانه، بلکه حتي در ديگر سرزمين هاي کردنشين خاورميانه نيز ديده نمي شود. چهره اي متفاوت از زن که در بسياري از جوامع اروپايي نيز تاکنون ديده نشده است. همين متفاوت بودن، باعث شد تا در کوتاه ترين زمان ممکن پوشش سبزتيره نظامي زنان کوباني، الهام بخش طراحان مد اروپا شود و گونه هاي مختلف اين لباس ساده نظامي بر تن مدل هاي اروپايي، در برابر ديدگان دوستداران مد قرار بگيرد.
دليل ديگر برجستگي کوباني، انتشار اين خبر بود که فرماندهي نظاميان مدافع شهر برعهده يک زن نظامي است. البته بايد گفت در اين مورد آنچه ناديده گرفته مي شود، نقش مرد کوباني است، احترام و اطاعتي که مردان کوباني براي فرمانده نظامي قايل هستند و دستورات اين فرمانده زن را گردن نهاده و ارج مي نهند.
مايسا عبدو فرمانده نظامي کوباني با نام نظامي«نارين آفرين» در يکي از گفت وگوهاي خبري اش که در روزنامه الشرق الاوسط منتشر شد، چنين گفت: همه زناني که امروز عضو نيروهاي نظامي هستند پيش از اين هيچ کدام نظامي نبوده اند بلکه برخي از آنها شاغل، دانشجو و حتي زنان خانه دار بوده اند… اين نبرد به ما تحميل شده است ولي ما دست بسته نايستاده ايم و در خانه ها ننشسته ايم تا برادران و همسرانمان از ما دفاع کنند… وي در بخش ديگري از اين گفت وگو گفت: من مشکلي براي تعامل و آموزش دوستان مبارز خود در گروه هاي مردان نمي بينم؛ همه ما در يک جبهه و براي يک هدف مي جنگيم.

آينده زنان کوباني
برابري زنان و مردان در دفاع از شهر کوباني باعث شد تا ١٠آبان١٣٩٣ (اول نوامبر٢٠١٤) «نهاد رهبري اداره دموکراتيک، نهاد خودمديريت کانتون جزيره» از کانتون هاي سه گانه کردستان
– سوريه، قوانين اساسي ويژه حق و حقوق زنان را در نشست خود به تصويب برساند که برخي از اين قوانين به قرار زير است:
– برابري زن و مرد در تمام حوزه هاي زندگي شخصي و عمومي.
– حق اجرا و انتخاب در تمامي مناصب براي زنان.
– التزام به اصل مديريت مشارکتي در تمامي نهادها.
– حق زنان براي تشکيل سازمان هاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي و سازمان دفاع مشروع و هر سازمان ويژه ديگري که قرارداد اجتماعي را نقض نکند.
– حضور يک نماينده از نهاد زنان و نهاد حقوق بشر به عنوان ناظر بر بحث قوانين صادره در شرايط ويژه در شوراي قانون گذاري، با دعوت قبلي از سوي شورا.
– صدور قوانين ويژه زنان در شوراي قانون گذاري خواست زنان را عينيت مي بخشد.
– برابري زن و مرد در دستمزد و پرداخت حقوق.
– ممنوعيت ازدواج دختر بدون رضايت شخصي اش.
– قانونمندکردن ازدواج شهروندان
– ممنوعيت چندهمسري
– برابري زن و مرد در تمامي مسايل ارثي
– قتل ناموسي جرم قلمداد مي شود و جزاي کامل بر ارکان مادي و معنوي و قانوني براي آن در نظر گرفته شده و مرتکب آن با مجازات هاي درنظرگرفته شده براي قتل عمد در قانون جزايي مجازات خواهد شد.
– اعمال مجازات شديد و برابر براي مرتکب خيانت در ازدواج براي طرفين.
– خريد و فروش زنان و کودکان در تمامي اشکالش جرم محسوب شده و مجازات بسيار شديد براي مجرم در پي خواهد داشت؛ تمامي اشکال خريدوفروش مشمول قانون خواهند بود (استثمار جنسي- کارکودکان- قاچاق اعضاي بدن)
– ممنوعيت خشونت و تبعيض عليه زنان به عنوان عمل خلاف قانون تحت پيگرد قرار مي گيرد و مبارزه با همه اشکال خشونت و تبعيض از طريق توسعه سازوکارهاي قانوني و خدمات حفاظت از برابري و پيشگيري از خشونت و درمان قربانيان خشونت وظيفه اداره خودمديريتي دموکراتيک است.
– تضمين حقوق کودکان و حمايت از آنها در برابر تمامي اشکال خشونت و استثمار، وظيفه اداره خودمديريتي دموکراتيک است.
– ازدواج دختران زير ١٨سال ممنوع است.
– زنان حق سرپرستي کودک (حق حضانت کودکان) را تا ١٥سالگي دارند، صرف نظر از اينکه مادر ازدواج مجدد کرده باشد يا نه. بعد از ١٥سالگي حق انتخاب با فرزند است. والدين موظف به تامين زندگي کودکانشان هستند، تا زماني که آنان توان و امکان اداره زندگي خود را به طور مستقل داشته باشند.
– کودکان سن ١٥سال هنگام سفر، بايد اجازه والدين را داشته باشند.
– هنگام بررسي پرونده ويژه زنان و خانواده در دادگاه، بايد نماينده نهاد مرکز زنان، حضور داشته باشد. اظهار نظر وي مشورتي است و اجراي آن الزامي نيست.
– زنان حق برخورداري از حقوق ماهانه در زمان بارداري را دارند. اين حق شامل سه بار بارداري (سه فرزند) خواهد بود.
مجموعه اين قوانين نشانگر آن است که خاورميانه، تصويري تازه از زن را پيش روي خود دارد که با چهره قديمي آن در اين ديار بسيار متفاوت است. آيا خاورميانه آبستن جهاني زنانه است؟

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن