به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
جهان اسلامحركات و احزابمقالات ارسالی

چرا به اخوان المسلمين بايد مجوز فعاليت قانوني داد؟

چرا به اخوان المسلمين بايد مجوز فعاليت قانوني داد؟

داود کاتب در خصوص مجوز قانونی اخوان المسلمین در روزنامه اعتماد نوشت: با توجه به خشونت ها و سخت گیری های در مصر، یمن و لیبی وجود دارد اما اخوان المسلمين اردن جشن هفتادمين سالگرد تاسيس خود را برگزار مي كند و همچنان حمايت از اخوان المسلمين از بين نرفته است.

باوجود امتناع دولت از صدور مجوز، اخوان المسلمين اردن جشن هفتادمين سالگرد تاسيس خود را برگزار مي كند. اين نشان مي دهد كه اخوان المسلمين همچنان يك نيروي قدرتمند است. در فلسطين نيز حماس، يعني جريان وابسته به اخوان المسلمين نيز موفق به پيروزي در انتخابات شوراي دانشجويي دانشگاه بري زيت شده است. انتخابات دانشجويي يك سيگنال درباره احساسات عمومي است. در يمن، مصر و ليبي نيز با وجود سركوب خشونت آميز، حمايت از اخوان المسلمين از بين نرفته است. رهبر مخالفان اردن هم در حساب كاربري خود در فيس بوك در نامه اي سرگشاده به ملك عبدالله نوشته كه به اخوان المسلمين مجوز برگزاري جشن را بدهيد. وي يادآور شده كه تلاش براي سركوب اخوان المسلمين به محبوب تر شدن آن مي انجامد.
استدلال هاي زيادي در توجيه سركوب اخوان المسلمين منتشر مي شود. در مصر اين گروه، متهم به اعمال تروريستي در نقاب يك جنبش مسالمت آميز شده است. در فلسطين و ليبي، اين گروه به عنوان يك نيروي غير دموكراتيك كه با ناديده گرفتن اصول دموكراتيك از انتخابات براي به دست آوردن قدرت سوءاستفاده مي كند، متهم مي شود.
در اردن يك درگيري درباره مشروعيت اخوان المسلمين شكل گرفته كه شكاف در درون جنبش يك فرصت براي دولت ايجاد كرده است. اگر چه نخست وزير در پارلمان گفته كه دولت طرف هيچ كدام نيست. اما اين درگيري سبب مي شود شاخه اصلي اخوان المسلمين نتواند مجوز رسمي دريافت كند. در عوض مخالفان ميانه رو كه از اين شاخه جدا شده اند به نمايندگي از اخوان المسلمين، درخواست مجوز كرده و دولت هم با محافظه كاري آنها را پذيرفته و سازمان اصلي را غيرقانوني ناميده است. در حالي كه سازمان مادر، شامل شمار زيادي از سازمان هاي ثروتمند و خيريه مي شود كه در نهايت اختلاف بر موضوع اقتدار و كنترل يك گروه، درگيري داخلي بزرگ ايجاد كرده است، كه اين هزينه زيادي ايجاد مي كند. خيلي از اين سازمان ها مدارس و بيمارستان ها را اداره مي كنند. دولت اردن با اعلام اينكه سازمان اخوان المسلمين مادر غيرقانوني است براي جشن روز جمعه مجوز نداده است. اما فعالان حقوق بشر و حقوقدانان اصرار دارند كه مطابق اصلاحات قانون اساسي در سال ٢٠١١، هر گونه نياز به مجوز براي اعتراض حذف شده است و صرفا اطلاع دادن به دولت براي برگزاري تجمع كافي است. اخوان المسلمين نيز بر اساس اين قانون بر حق خود براي اعتراض اصرار دارد. اگر چه در آخرين لحظه تظاهرات را لغو كرده اند.
روشن است در جهان عرب بسياري آرزوي ناپديد شدن اخوان المسلمين را دارند. اما اين به راحتي تحقق نمي يابد. اخوان المسلمين در مارس ١٩٢٨ توسط حسن بنا به عنوان يك جنبش مذهبي-سياسي در اسماعيله مصر تاسيس شد. به طور سنتي اخوان المسلمين و پان ناسيوناليست هاي عرب داراي ديدگاه هاي سياسي متفاوت هستند. آنها اغلب در تمام ستوه از جمله شوراهاي دانش آموز، انجمن هاي صنفي و انتخابات عمومي با هم رقابت دارند.
در اردن اخوان المسلمين متهم به گرايش به روابط نزديك با جنبش فلسطيني حماس است. مرد شماره دو شاخصه اصلي اخوان المسلمين زكي بني ارشد محكوم به آسيب زدن به روابط اردن و يك كشور دوست است. بني ارشد در فيس بوك خود به امارات متحده درباره تروريست ناميدن اخوان المسلمين انتقاد كرده بود. او در دادگاه امنيتي محاكمه شد. در حالي كه بسياري از حقوقدانان و فعالان حقوق بشر فيس بوك را تمريني براي آزادي بيان مي دانند و نه موضوعي تروريستي. از آنچه در اردن و كشورهاي مجاور عربي اتفاق مي افتد، روشن است كه نابودي جرياني كه از حمايت بخشي از مردم برخوردار است غير ممكن است. در واقع هر چه اخوان المسلمين با سركوب روبه رو شود، محبوب تر مي شود. رويكرد منطقي تر اين است كه اجازه داده شود مردم تصميم بگيرند كه كدام را براي تماس با اهرم هاي قدرت ترجيح مي دهند.
به طور طبيعي چنين عقايدي با انتقادهايي روبه رو مي شود. استدلال مي شود كه حاميان اخوان المسلمين يك بار قدرت را در غزه، در مصر و ليبي به دست آورده اند. اما دولت بايد پوست كلفت تر شود و ياد بگيرد شاخه هاي نسبتا متعادل اسلام سياسي را جذب كند، در غير اين صورت مردم به سمت سازمان هاي بسيار راديكال تر مانند القاعده و داعش گرايش مي يابند.

انتهای پیام

www.shafaqna.com

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن