خبر های جدید

دادگاه جنایی در مصر حکم اعدام ۸ عضو اخوان المسلمین را تایید کرد

دادگاه جنایی در مصر حکم اعدام ۸ عضو اخوان المسلمین را تایید کرد

دادگاه جنایی المنیا درمرکز مصر روزسه شنبه حکم اعدام ۸ نفر را به اتهام عضویت درگروه اخوان المسلمین، تایید کرد. این افراد عضو یک گروه ۱۱۹ نفری هستند که برای اتهاماتی مانند عضویت در گروه اخوان المسلمین و یورش به مرکز پلیس و مراکز قضایی و دولتی درشهر سمالوط دراستان المنیا، به مجازات هایی از اعدام تا زندان محکوم شده بودند.
درگیری ها وخشونت های شهر سمالوط درپی تحصن تظاهرکنندگان معترض در میدان رابعه العدویه درشرق قاهره ومیدان النهضه درغرب این شهر، رخ داد.

در محاکمه اولیه این ۱۱۹ متهم، ۸ نفر به صورت غیابی به اعدام، ۷۷ نفر به صورت غیابی به تحمل ۲۵ سال حبس و ۲۹ نفر دیگر (ازجمله ۲۳ نفر به صورت حضوری) به تحمل حبس هایی از۱۰ تا ۱۵ سال محکوم شدند که این احکام تایید شد.
منابع خبری هم چنین گفتند: متهمان حاضر درجلسه دادگاه و وکیلان مدافع آنان، احکام صادرشده را نپذیرفتند و قرارشد در حکم آنان تجدیدنظر صورت گیرد.

دادگاه «استان المنیا» در تیر ماه گذشته احکام اعدام این افراد را برای نظرخواهی و تایید برای مفتی مصر فرستاده بود که درجلسه روز سه شنبه این احکام قرائت شد. براساس قانون مصر، احکام افراد متهمی که به صورت غیابی محاکمه می شوند، قابل تجدید نظر نیست. این درحالی است که افراد متهمی که به صورت حضوری محاکمه می شوند، حق اعتراض و درخواست تجدیدنظر دارند.

دادگاه جنایی مصر چندی پیش مرسی را به اتهام کمک به فرار گروهی زندانیان در جریان اعتراض های سال ۲۰۱۱ مصر در مخالفت با حسنی مبارک دیکتاتور وقت این کشور، به اعدام و همچنین به اتهام ارایه اسرار کشور به قطر، به حبس ابد محکوم کرد.
این دادگاه همچنین مجازات های گسترده ای را علیه رهبران اخوان المسلمین صادر کرد به طوری که «محمد بدیع» ازسران جنبش اخوان المسلمین و چهار مقام ارشد این گروه، به اعدام محکوم شدند.بیش از۹۰نفر دیگر ازجمله «یوسف القرضاوی» روحانی مصری نیز در جریان محاکمه غیابی، حکم اعدام گرفتند.

صدور این احکام بخشی ازاقدامات سرکوب گرایانه ای بود که درپی برکناری مرسی از قدرت در سال ۲۰۱۳ به کار گرفته شد. ازهنگام برکناری مرسی درکودتای ارتش مصر، صدها هوادار مرسی واخوان المسلمین کشته وهزاران تن بازداشت شدند

http://fa.shafaqna.com/news/13318.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا